Jak se chovat v přírodě a tipy na třídění odpadu

Jaro nám klepe na dveře, nejvyšší čas je otevřít a vyrazit do přírody. Každoročně můžeme být svědky fantastického divadla – den ode dne se příroda mění, stromy se zahalují do svěže zelených lístků, aby se vzápětí obaliny do květového hávu, a vůbec celá krajina se po odpočinku obleče do pestrých barev. Aby příroda zůstala krásná a čistá i po výletech turistů, přináší Jakvkuchyni.cz v článku tipy, jak se chovat v přírodě a na třídění odpadu na túrách.

Jak se chovat v přírodě a tipy na třídění odpadu
Článek Jak se chovat v přírodě a tipy na třídění odpadu na Jakvkuchyni.cz o tom, jak dlouho se rozkládá plechovka a jiné druhy odpadu a proč v přírodě třídit a sbírat odpadky. (Zdroj: Shutterstock.com).
I to je důvod, proč se každoročně koná celorepubliková akce sbírání odpadků “Ukliďme Česko” v dubnu. Právě to je totiž nejlepší čas, aby se vydaly tisíce dobrovolníků uklidit z přírody pohozený odpad a černé skládky.

Pokud jdeme k někomu na návštěvu, asi by nás nenapadlo pohodit u něj na zemi odpadky. Bohužel se právě tohle v přírodě stává…
Je důležité si uvědomit, že pokud v přírodě odhodíme třeba ohryzek od jablka, rozloží se zhruba za 14 dní, u slupky od banánu to už bude trvat přibližně půl roku.
Takový papírový kapesník se v přírodě rozloží za 5-12 měsíců, zatímco vlhčenému ubrousku to trvá 1-5 let… 
A sklo, to se může rozkládat i tisíce let – přitom pokud ho vytřídíme, můžeme ho recyklovat prakticky donekonečna.

Důvodů, proč třídit odpad vždy a všude, i na výletech, je celá řada. Jedním z nich je právě doba rozkladu pohozeného odpadu, podrobněji v článku Proč třídit odpad? Třeba kvůli době rozkladu v přírodě.

Kromě toho, že pohozené odpadky nevypadají v přírodě pěkně, mohou být semeništěm invazivních druhů, jedovatých či toxických látek. Kůra ovoce bývá často ošetřena nemalým množstvím chemických látek, které se smývají do přírody. Takové banány jsou druhou nejvíce chemicky ošetřovanou plodinou, tudíž chemický koktejl na jeho povrchu je opravdu „výživný“.
O ostré předměty, jako jsou konzervy nebo střepy skla, se můžeme poranit my, nebo zvěř a navíc jde také o plýtvání primárními surovinami, které bychom mohli při vytřídění do barevných kontejnerů materiálově využít.

Častým „pokladem“ po nepořádných turistech, kteří si vyrazili do přírody, jsou právě pohozené rezavé konzervy a plechovky. 
V uzavřených kovových obalech se často uchovávají potraviny, protože jim poskytují dlouhou dobu trvanlivosti. Navíc jsou tyto obaly lehké a pevné, takže se skladované potraviny nepoškodí.
A jak dlouho se taková pohozená plechovka rozkládá? Podle podmínek to může být i 50 let, a tak se může stát, že se v lesích setkají s plechovkami od našeho jídla i naše vnoučata…

“Ekotipy”, jak se nejlépe zabalit na výlet

Pokud vyrážíme ven na delší túru, je více než pravděpodobné, že budeme potřebovat nějakou svačinu.

TIP Jakvkuchyni.cz: kam odkládat odpadky v průběhu výletů?

Jako vhodný obal k zabalení jídla může posloužit opakovaně použitelná krabička, do které můžeme po cestě zpět odkládat odpad.
Nasbíraný obsah v průběhu výletu můžeme do krabičky shromažďovat a pak ho můžeme vytřídit při nejbližší vhodné příležitosti do příslušných kontejnerů na odpad. Podobně nám mohou posloužit sáčky, papírové krabičky apod.

Nápoje je nejlepší popíjet z opakovatelně využitelné lahve (na trhu je mnoho typů i designů), nebo z termosky. Lahve doma vypláchneme, vysušíme a jsou připraveny k dalšímu použití.

Rady a tipy, jak a co si sbalit do přírody, najdete v článku Gurmáni na túře!

Proč v přírodě často nenajdeme koše na odpad?

Důvodů je celá řada, například:

  • odpadkové koše a odpadky v nich mohou být velkým zdravotním rizikem pro zvířata. Navíc hrozí, že by se naučila vyhledávat potravu v jejich okolí a střet s divokými prasaty a jinou divou zvěří může představovat nebezpečí.
  • V okolí odpadkových košů také vzniká nepořádek a to záměrným pohazováním odpadu, nebo třeba vlivem nepříznivého počasí, kdy vítr roznese odpad.Některá místa, zvláště pak chráněná území, jsou pro svoz odpadu nepřístupná.

Proto platí zásadní heslo: “Co si do přírody přineseme, to si odneseme”, a je na místě dodržovat i další turistické zásady. Jaké? To prozradí článek Rady, tipy a třídicí desatero na výlety čistou přírodou.

Vydejte se na výlet s projektem Čistou přírodou – tento online průvodce mapuje turistické trasy, na kterých je možné třídit odpady a věnuje se v této oblasti osvětě.

A na závěr by neuškodila malá výzva –  přispějme občas troškou naší aktivity. Stačí si s sebou občas na procházku vzít  rukavice a něco, do čeho budeme po cestě sbírat odpadky. Odměnou nám bude dobrý pocit a čistší místo, na které se budeme rádi vracet.

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "O třídění a recyklaci odpadů". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*