Jmelí pro štěstí a lásku

Jmelí patří k tradičním vánočním dekoracím. Podle staré pověsti přináší jmelí do domu štěstí, odvahu a lásku. Ale prý jen tomu, kdo je jím obdarován! 

jmeli1

Podle křesťanské legendy kdysi jmelí rostlo jako mohutný strom. Z jeho větve sv. Josef vyřezal o Vánocích kolébku pro zázračné dítě. O třiatřicet let později strom porazili Římané, z kmene vyrobili kříž a Ježíše na něm ukřižovali. Jmelí proto bylo Bohem nadáno stejnou měrou dobra i zla. Strom jmelí si vybral cestu dobra a jeho potomci se tak styděli za kříž na Golgotě, že hanbou seschli do velikosti keříků. Stejně jako jsou věřící živi z Kristova těla, tak i jmelí žije z těl jiných stromů.

Jmelí roste doslova mezi nebem a zemí. Má přes tisíc odrůd. Jeho semena roznášejí ptáci. Po zakořenění vyrazí z tenkých kořínků listy. Vánoční jmelí si vytváří živiny v listech pomocí chlorofylu. Ze stromu potřebuje jen vodu a minerály. Jmelí je takřka nezničitelné a umírá až se svým hostitelem, kterému není příliš na obtíž.

Stále zelená rostlina parazitující na stromech se těšila velké úctě již v předkřesťanských dobách. Ztělesňovala živoucího ducha. Jmelí bylo považováno za symbol života a používalo se jako ochranný talisman. Lepivým semenům jmelí se přikládala moc vyvolat nebo udržet svazek mezi dvěma osobami opačného pohlaví.

Již ve starověku lidé opěvovali léčivou moc jmelí. Staří Řekové jmelí používali jako protijed a ochranný prostředek proti uřknutí a uhranutí zlými duchy podsvětí. Jmelím se prý otevírala brána podzemní říše mrtvých. Starověký spisovatel Plinius jmelí doporučoval jako výborný lék na padoucnici a prostředek proti mdlobám a závratím. V Čechách nikdy nechybělo v mošničkách babek kořenářek, které ho ordinovaly proti padoucnici, na tanec sv. Víta, mdloby, závratě, vysoký krevní tlak a jako speciální lék na neplodnost.

jmeli1Kdy, kdo a kde zavěsil první větvičku jmelí nad štědrovečerním stolem, zůstane už asi navěky zahaleno tajemstvím. Podle lidové víry přináší jmelí o Vánocích do domu štěstí a požehnání. Zvyk, podle kterého smí muž políbit dívku stojící pod jmelím, pochází z Anglie. Když potom společně utrhnou lepkavou bílou bobulku, prý se už nikdy nerozejdou.

Autor: Walburga Vavřenová
Foto: Magdalena Březinová, Dragonfly design, www.dragonfly-design.cz.

Podívejte se, jak krásně lze jmelí naaranžovat, do této fotogalerie na našem Facebooku!

 

 

 

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Vánoční speciál plný rad a tipů". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*