7 tipů, jak provonět kuchyni

Jednoduché pot pourri, domácí gelový osvěžovač vzduchu nebo rostliny, které čistí vzduch… Vaše kuchyně bude krásně vonět zimními vůněmi. Víme, jak na to!  skořiceVšichni si chceme doma odpočinout a cítit se příjemně. Často ale zapomínáme, jak hodně ovlivňují naši náladu a celkovou pohodu právě vůně. S příchodem zimy se také nevětrá tak často jako v létě. A výsledkem je pak nezdravé ovzduší v bytě. Udělejte si z kuchyně svou soukromou odpočinkovou oázu, kde to bude krásně a zdravě vonět!

Čistota je základ

Nejdříve v kuchyni pořádně vyvětrejte. Mezitím otřete prach, začněte nahoře a postupujte směrem dolů. Použijte třeba klasickou prachovku, která prach zachytává, nebo její moderní verzi z mikrovlákna. Cílem je dostat prach ven, ne jej rozvířit a přemístit jinam 🙂

Aromaterapie pročistí vzduch

Aromalampa se hodí nejen na provonění bytu, ale také pro úlevu při nachlazení. Při nachlazení pomáhá vůně eukalyptu, borovice, cedrového dřeva nebo jedlové šišky.  Nezapomeňte také, že v kuchyni je spousta potravin, která vám pomohou s rýmou, teplotou a kašlem zatočit. Psali jsme o nich v tomto článku.

Živé rostliny – přírodní pračky vzduchu

Další možností, jak vzduch čistit, jsou rostliny. Pořiďte si domů květináč s eukalyptem, který pročistí vzduch od virů, bakterií a jiných škodlivin.  Další rostliny, které vás zbaví škodlivých látek ze vzduchu, jsou gerbera, lopatkovec, břečťan, šeflera nebo fikus.

Vůně čerstvě napečeného cukroví

Kéž bychom měly tolik času a energie, abychom si po návratu domů vyšvihly koláč nebo aspoň štrůdl. Většina z nás je ale ráda, když připraví teplou večeři.  Pokud chcete, aby vaši rodinu vítala vanilková vůně každý den nebo aspoň obden, využijte tajné zbraně –mrazáku. Naprostá většina těst jde totiž zamrazit, a to až na několik měsíců. Až tedy příště budete péci, schovejte si várku těsta do mrazáku. Nakupte také do zásoby listové těsto, ze kterého vyčarujete třeba rychlé jablečné pirohy.

gelový-osvěžovač-vzduchuDomácí gelový osvěžovač

Budete potřebovat jen balení želatiny, vodu, polévkovou lžíci soli, esenciální olej (20-30 kapek) a potravinářské barvivo. Želatinu připravíte podle návodu, zamíchejte do ní sůl, esenciální olej a potravinářskou barvu. Směs opatrně nalijte do skleničky, třeba od výživy a máte krásné gelové osvěžovače, které budou vůni šířit několik týdnů. Sůl pomůže směs konzervovat proti plísni, po měsíci ale doporučujeme vyhodit a připravit si nový osvěžovač.

Chcete kombinovat esenciální oleje? Zkuste buď klasické směsi, jako je třeba citrón s mátou, vanilka s čokoládou, nebo tea tree oil s rozmarýnou. Nebo si vyzkoušejte vůně míchat, dejte buď na svůj instinkt, nebo si vyzkoušejte výslednou vůni smícháním dvou kapek.

Domácí pot pourri

Pokud jste si v lese nasbíraly suché plody, třeba bukvice nebo suché oplodí kaštanu, nasypejte je do hezké keramické misky a kápněte esenciální olej. Ten se pak bude několik hodin odpařovat.

Nevyhazujte slupky od pomerančů, citrónu a dalších citrusových plodů. Nechte je usušit na topení a pak do pot pourri přidejte nalámané na kousky.

Dětem dejte pomeranč a hřebíčky, ať si pohrají a potrénují jemnou motoriku. Ozdobené pomeranče pak rozmístěte po bytě, potěší vás na pohled i svou jemnou vůní.

Uvařte si vůni

Čaj, káva nebo čokoláda jsou výborné na zahřátí – i provonění kuchyně. Takto můžete svařit jakékoliv další koření, třeba skořici nebo mátu. Vařit můžete i směsi esenciální olejů, vůně pak bude velmi výrazná.

Celou skořici můžete použít i jako dekoraci, součást adventního věnce nebo do pot pourri.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*