10 tipů, jak ušetřit v kuchyni díky úklidu ledničky a mrazáku

Špatné skladování a nevhodná teplota mají za následek větší spotřebu energie, ale také třeba plesnivění potravin. Podívejme se, jak v kuchyni díky jednoduchým trikům ušetřit.. Jdeme na to! 

10 tipů, jak ušetřit v kuchyni díky úklidu ledničky a mrazáku

1. Pozor na spoje a těsnění

Než se pustíme do úklidu mrazáku a lednice zevnitř, podívejme se na ně nejdříve zvenčí. Důležitá je zejména kontrola gumového těsnění. Proč?
Čistota v části spojů rámu a dvířek prodlouží životnost pryže a současně tak zabraňujeme průniku tepla. Díky tomu elektrospotřebiče zbytečně nespotřebovávají energie. 

2. Odmrazuj

Každá lednice i mrazák si zaslouží odmrazit alespoň 2x do roka – námraza totiž způsobuje větší spotřebu energie .

Jak postupovat při odmrzování lednice a mrazáku? 

  1. Vyndáme všechny potraviny a uložíme je na chladné a tmavé místo.
  2. Spotřebič vypneme a vytáhneme ze zásuvky. 
  3. Necháme ho odmrazit. Pro jistotu dovnitř umístíme nádobu na zachytávání vody a okolo rozprostřeme hadry nebo ručníky. Zachytíme tak vodu z ledu, který se bude během rozmrazování rozpouštět. 
  4. Odmražený spotřebič vytřeme hadříkem s vodou a octem, nebo s vodou a kyselinou citronovou. Obojí velmi dobře pohlcuje pachy.
    Další tipy na jednoduché domácí čisticí prostředky najdeme v článku Jak si vyrobit domácí čističe?
  5. Povrchy nakonec očistíme čistou vodou a utřeme do sucha.

3. Třiďme a vyhazujme 

Než vrátíme potraviny do lednice a do mrazáku, je nejdříve třeba vyhodit ty prošlé. Proč? 

Energetická spotřeba přeplněných spotřebičů je mnohem vyšší. 
V záplavě věcí ztratíme přehled a potraviny se nám zbytečně kazí.
Namačkané potraviny rychle plesniví. 

4. Pečlivě srovnávejme aneb kam co patří?

Důležité je dopřát potravinám dostatek místa, aby kolem nich mohl volně proudit vzduch. Snažme se obaly nepřirážet až ke stěně. Pokud by přimrzly, při odmrazování by jejich kousky mohly ucpat odvodňovací kanálek.

Jak správně srovnáme jednotlivé druhy potravin, aby zůstaly co nejdéle čerstvé?

  • Syrové maso, ryby, uzeniny a hotové pokrmy ukládáme do vrchní nejchladnější části lednice. 
  • Nápoje, marmelády a hořčice patří do dveří, kde je naopak nejtepleji (těmto potravinám to ale nevadí). 
  • Ovoce a zeleninu uložíme do oddělených šuplíků. 
  • Mléčné výrobky mají své místo ve středu lednice. Zde je pro ně nejvhodnější teplota i vlhkost.
Mrkněte, stáhněte si nebo vytiskněte tahák ve formě infografiky Jak správně ukládat potraviny do lednice?

Naplněný mrazák funguje mnohem efektivněji než mrazák poloprázdný. Lépe si udrží konstantní teplotu a při otevírání není jeho obsah vystaven teplotním výkyvům. 

5. Nedávejme do lednice potraviny, které tam nepatří…

Ukládáte do lednice automaticky celý nákup?  Proč se ptáme? Některé potraviny totiž do chladu nepatří. Rychle tam plesniví a zbytečně pak vyhazujeme peníze za nákup nových.
Chlad v lednicích nesvědčí bramborám, cibuli, česneku, dýním, lilkům, paprikám, ananasům, citronům, banánům a rajčatům.
Stejně tak si pozor na pokrmy, které dáváme do mrazáku a na jejich stav. Teplé a vlažné pokrmy bychom měli zamrazovat až po jejich vychladnutí – teplé potraviny zvyšují spotřebu lednic a mrazáků. Vzniklá pára kondenzuje na stěnách a způsobuje větší námrazu.

6. Zvyšme trvanlivost potravin – jak na to?

Ve spěchu občas hodíme do lednice nezabalené máslo, nebo otevřený jogurt. Pak se ale nemůžeme divit, že se na povrchu udělá nehezký povlak a potravina nepříjemně zapáchá. Abychom ušetřili potraviny i peníze, věnujeme pár vteřin jejich opětovnému pečlivému zabalení. Prodloužíme tím jejich trvanlivost. 

7. Zvolme správný obal

Jak dlouho nám potraviny vydrží čerstvé, záleží také na tom, v jakých obalech je skladujeme. Pokud víme, že budeme ukládat potraviny do lednice, vyhněme se papírovým sáčkům, ty do lednice nepatří. Ideálně je skladování každého produktu samostatně – pokud nejsou původní obaly vhodné, můžme sáhnout třeba po opakovatelně použitelných krabičkách. Skvělá je také vakuovačka, která prodlouží životnost potravin, protože zamezí přístupu vzduchu.. Ten je potřeba omezit zejména u syrového masa a ryb.

8. Snažme se lednici a mrazák neotvírat příliš často

Všichni to známe – co třeba když nás večer přepadne mlsná? To pak chodíme do lednice nakukovat každých 5 minut. Nebo když přijdeme večer z práce a začneme chystat večeři pro rodinu…Jenže neustálým otevíráním a zavíráním tam pouštíme teplý vzduch a to vede k častějšímu spínání kompresoru a k vyšší spotřebě. Takže je ideální, když si na jedno otevření vybereme vše potřebné a pak to tam zase na jedno otevření uložíme.

9. Udržujme konstantní teplotu

V lednici i mrazáku bychom měli udržovat konstantní teplotu. Proč? Ušetříme energii, ochráníme potraviny před teplotním šokem, prodloužíme jejich trvanlivost a zabráníme častému namrazování.
U mrazáku začíná hranice teplot pro uchovávání potravin na –15 °C. Ideální doporučovaná teplota je -18 °C. 

Ale mějme na paměti, že každý stupeň směrem dolů zvyšuje spotřebu elektřiny až o 6 %. 

10. Důležitou roli hraje správné umístění lednice a mrazáku

Již při zařizování kuchyně se dobře zamysleme nad tím, kam spotřebiče umístíme. Volně stojící mrazák bude dobře fungovat v chladnější místnosti, kde nebude vystaven teplotním výkyvům. Mrazák, ani lednice, určitě nepatří vedle sporáku, nebo k oknu na sluníčko. V takových případech musíme počítat s tím, že budou pro zachování konstantní teploty potřebovat mnohem více energie a navíc opět hrozí častější namrazování. 

Když kupujeme nový elektrospotřebič, vynoří se otázka, kam s tím starým. Pokud je elektrospotřebič funkční, zeptejme se nejdříve ve svém okolí, jestli by ho někdo ještě nevyužil (to je přístup znovupoužití, tzv. re-use). Pokud nám opravdu nezbyde nic jiného, než elektrospotřebič vyhodit, máme několik možností. Odevzdat ho na prodejně elektra, odvézt do sběrného dvora, využít mobilního svozu nebo ho vyhodit do stacionárního kontejneru, který je určen především pro třídění malých elektrozařízení.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*