Společně ruku v ruce s teplým počasím, které se u nás již zabydlelo, se začínají probouzet a vylézat nepříjemní domácí společníci. Hmyzí sousedi, až na moly, kteří mohou být společníky v našich domácnostech celoročně, nám opět začínají znepříjemňovat naše životy. Poradíme vám, jak s nimi bojovat, aniž byste museli kupovat drahé přípravky. Inspirujte se radami našich babiček!
Nejen že jsou jejich rady většinou daleko levnější, navíc jsou léty ozkoušené. Věděli jste například, že zelená bylinka běžně známá pod názvem šalvěj (lékařská) je nejen léčivá, ale také odpuzuje všemožnou hmyzí havěť? Stejně účinné jsou i jiné bylinky (například bazalka, rozmarýn, máta, levandule, pažitka), ale také afrikány, pelargónie či dokonce balkónová rajčata!
Jak na hmyz v kuchyni
Lepším řešením, než s hmyzem bojovat, je předcházet jeho objevení a také ho zbytečně nelákat. Ale jak na to? K uchování potravin si vyberte tmavší chladnější prostor, ideálně spíž. Potraviny, které koupíte (např. mouku, rýži či luštěniny), je dobré přendat do uzavíratelných dóz, které znemožní přístup hmyzu. Mouku je dobré přesypat přes sítko, protože i v koupeném a zabaleném obalu se mohou objevit larvy molů. Pokud jste se rozhodli chránit jídlo přímo na stole, máte několik možností: pořídit síťový poklop, použít sáček či potravinářskou fólii nebo si vytvořit vlastní odpuzovač. První babičkovská rada je tu: pro výrobu domácího odpuzovače vám postačí rozkrojený citron, do kterého zapíchněte hřebíček.
Do uzavíratelných dóz je dobré uschovat většinu potravin, protože i například čaj může být cílem nenechavého hmyzu.
Prázdné obaly, které vám zbydou, můžete rovnou roztřídit. Pokud třídíme papírové obaly (např. od mouky), odnášíme je do modrého kontejneru. Značné množství odpadu je z plastu, který separujeme do žluté třídící nádoby. Více informací o správném třídění naleznete v článku Třídění v domácnosti.
Jak na moly ve spíži
Pokud už se u vás ve spíži moli objevili (jsou vidět pavučinky nebo červíci), je nutné bezodkladné radikální řešení. V kuchyni jde především o likvidaci napadených potravin. Všechny dózy pečlivě umyjte a na poličky a skříňky použijte směs vody a čpavku (na litr vody 5 -7 lžic). Takto vyčištěné místo je třeba dobře větrat. V případě, že nechcete použít čpavek, můžete na umytou poličku umístit mističku s jablečným octem, který moly naláká svou vůní, a ti se v něm poté utopí. Jako prevence před návratem molů výborně pomáhá sušená mateřídouška, jejíž vůně není pro moly libá.
Jak na mravence
Bohužel mnozí z nás zažili návštěvu mravenců, v horším případě mravence faraóna. Pokud se do vaší domácnosti již dostali, je třeba jim přístup znemožnit, a k tomu můžete použít hned několik prostředků. Pomoci může nastrouhaná křída, kterou jim zabráníte dostat se na exponovaná místa. Dalším, neméně efektivním způsobem je místo jejich výskytu postříkat vývarem ze skořice (můžete vyzkoušet i esenciální skořicový olej). V případě výskytu „faraónů“ je vhodné jejich cestičky přerušit použitím zubní pasty či lepidla, případně je posypat kyselinou boritou, kterou zanesou do hnízda, a mohou tak otrávit mnoho dalších jedinců kolonie, včetně královny.
Jak na vinné mušky
Vinné mušky (tzv. octomilky) nenajdeme nejčastěji na víně, obvykleji se tyto malé mušky objevují na zkvašeném ovoci, sladkých šťávách či odpadkových koších. Jakmile se objeví, není lehké je zapudit. V takové chvíli je potřeba skrýt či jinak odstranit veškeré potenciální chuťovky. V případě vinných mušek je také nezbytné provést průplach odpadu. Jako účinnou prevenci před návratem mušek si můžete pomoci vlastnoručně vyrobeným lapačem. Postačí vám k tomu PET láhev, do které umístíte nahnilé ovoce, a do povrchu láhve uděláte několik dírek jehlou. Mušky se dostanou dovnitř, ale ven už ne. Dále vám může pomoci aromatické koření (ideálně hřebíček), které rozmístíte po místnosti. Osvědčil se také stroužek česneku umístěný do hlíny pokojových rostlin.
Jak na mouchy
Kromě tradičních plácaček a mucholapek se dříve na hubení much používala mochomůrka červená, která se nadrobno nakrájela do mléka a krátce povařila. Tato směs mouchy nejen přiláká, ale také omámí a případně zahubí. Nezapomínejte, že tato směs je kvůli mochomůrce jedovatá, takže v prostředí, kde se objevují děti či domácí mazlíčci, je její použití nevhodné. V takovém případě zkuste druhý postup, nechte občas odpařit trochu octa.
Jak na vosy
Na začátku jsme zmínili, že bazalka účinně působí proti hmyzu, zejména pak proti vosám, proto je ideálním řešením mít bazalku na okně. Možná vás překvapí, že pomoci proti bodavému hmyzu může i rebarbora, respektive její listy. Pokud je máte k dispozici, nechte cca 12 listů louhovat ve 2 litrech vody. Výluh je vhodné používat prostřednictvím rozprašovače jako odpuzovač. Na zvláště exponovaných místech můžete použít lapač stejný jako u komárů (viz Jak na komáry)…
Jak na mšice na bylinkách a rostlinách v domácnostech
Mnoho z nás má zato, že mšice se objevují hlavně na zahrádkách (např. na růžích), ale není tomu tak. Stejně je můžeme objevit na bylinkách nebo balkónových jahodách. Při prvotním náletu je můžeme jednoduše setřít, ale tento zásah ne vždycky pomůže, proto je často třeba sáhnout po jiných prostředcích. Preventivně je dobré vysadit rajčata, jejichž silice mšice odpuzuje. Pokud se vám již mšice objeví, je dobré použít na ně postřik. Nejdříve můžete zkusit použít jarovou vodu, ale pokud tato nepomůže, je čas na tabákový výluh. Ten připravíte tak, že 150 g tabáku rozmícháte ve 3 litrech vody a hodinu pomalu vaříte. Vychladlý roztok přeceďte a rozřeďte 1:1. Takto vytvořeným roztokem stříkejte denně postižené rostliny. Komu vadí použití tabáku, může rozmixovat stroužek česneku (i se slupkou), tři cibule (také neoloupané) a tři chilli papričky ve sklenici vody. Takto připravenou směs nechte odležet přes noc a ráno přeceďte do čtyř litrů vody. Touto směsí můžete bojovat nejen se mšicemi, ale také s molicemi a sviluškami.
Jak na komáry
Pokud patříte ke skupině lidí, na které spolehlivě zaútočí byť jediný komár v místnosti, je dobré užívat vitamín B, ideálně formou Pangaminu. Díky tomu se stane váš odér pro komáry nepříjemným a vynechají vás ze svého jídelníčku. Na odpuzení komárů z obydlí můžete použít hned několik přírodních prostředků. Výborně funguje svazeček vraciče či česnek, bohužel nedisponují příliš příjemnou vůní, proto je lepší je použít v předsíni, chodbě či verandě. Pro ostatní místnosti můžete použít libeček, šalvěj a citronovou trávu. Kombinace těchto bylinek funguje i v sušené podobě, ale čerstvá je pochopitelně lepší. Pokud se rozhodnete komáry neodpuzovat, ale rovnou lapat, vyrobte si domácí lapač, který navíc změnou tekutiny můžete použít i na jiný hmyz. Na výrobu domácího lapače vám opět postačí PET láhev, kterou rozříznete na půl a horní polovinu vložíte do té spodní. Spodní část láhve naplňte kouskem droždí s cukrem a vodou (na vosy použijte pivo, na ostatní hmyz bude stačit cukrová voda), a už jen čekejte, až se komáři lapí.
Repelent proti klíšťatům
Může se vám to zdát zvláštní, ale někdy právě ty nejjednodušší věci fungují nejlépe. Proto zkuste, až půjdete do přírody, vzít s sebou plátěný pytlíček s fenyklem. Ten jednou za čas promněte v ruce, protože jeho vůně klíšťata odpuzuje. Pokud byste si raději účinnost pojistili, je dobré si namíchat speciální repelent, kterým můžete postříkat nejen sebe, ale i svého čtyřnohého miláčka. Na směs budete potřebovat půl litru svařené vody, do které vsypejte 10 g rozmarýnu a nechejte ho louhovat. Po vychladnutí přidejte lžíci vinného octa. Takto připravený repelent uchovávejte v láhvi s rozprašovačem v lednici.