V dnešní době máme nepřeberné možnosti, jak uchovávat potraviny – od vakuovaček až po nádoby specificky určené pro různé druhy potravin. Co ale dělat, když tyto moderní výdobytky nemáme k dispozici? V takových situacích nám mohou přijít vhod rady našich babiček. Jak uchovávat pečivo, ovoce, zeleninu, maso, česnek a cibuli, nebo brambory? Tipy od babiček se hodí nejen v běžném životě ale i v případech, kdy moderní technologie nejsou po ruce, například při trampování, na vodě nebo na chalupě. Zjistěte, jak uchovávat potraviny v článku od Jakvkuchyni.cz!
Jak uchovávat chléb a pečivo?
Díky správnému uložení pečiva do chlebníku je možné značně prodloužit jeho poživatelnost. Když k němu navíc umístíme jablko nebo bramboru, vydrží nám ještě déle! Další možností je utěrka, do které chléb zabalíme.
Pečivo nikdy nedáváme do lednice, protože vlhkost v ní by nám dobře neposloužila – nejdřív by pečivo zvlhlo a následně zplesnivělo.
TIP
Jak využít starý chléb? Starší chléb můžeme nechat usušit a nastrouhat, poté jej můžeme použít na zahušťování polévek či na přípravu chlebového nákypu. Zkuste si připravit v duchu vaření beze zbytku tyto chlebové vločky.
Kde a jak skladovat ovoce?
Řada lidí se domnívá, že nejlepší pro ovoce a zeleninu je uložení do lednice. To ale mnohdy neplatí.
Například banánům tento způsob uchovávání může vysloveně uškodit. Nejen že v lednici zčernají, ale také nezískají tak sladkou chuť. Banány je vhodné vložit do papírového sáčku a nechat je dojít při pokojové teplotě.
Jako osvědčená rada je proložení ovoce kopřivami a skladovat ho při pokojové teplotě.Jablka a hrušky dáme na suchou lísku do chladnějšího prostoru. Při dlouhodobějším uskladnění je třeba dát pozor na to, aby byly všechny plody stoprocentně zdravé a ideálně měly i stopky. Babičky jablka také věsily do studny, ve které bylo konstantní prostředí – takže pokud máte studnu, víte, jak nejlépe uchovávat toto oblíbené ovoce.
Jak skladovat a využít citrony?
Trochu zvláštní se může jevit uchování citronů, které babičky ukládaly nejlépe v papírovém ubrousku do láhve, na kterou položily talířek a takto připravenou ji obrátily a umístily na chladné místo. Citrony také vkládaly do nádoby s rýží.
Pokud bychom měli chemicky neošetřené plody, můžeme uchovat jejich kůru na pozdější užití. Nastrouháme ji a poté rozdělíme na dvě menší části. Jednu prosolíme a druhou pořádně “procukrujeme“, takto připravené můžeme uchovávat v chladu i delší dobu.
Jak uchovávat maso?
I na uskladnění masa měly babičky recept – silně ho prosypaly solí a proložily nahrubo nakrájenou cibulí, daly do hrnce a přikryly pokličkou. Takto připravené maso uložily na chladné místo. Před spotřebou je třeba maso vždy opláchnout.
Podobně bude fungovat, když maso zabalíme do utěrky namočené v octové vodě a položíme ho v porcelánové míse na chladné místo.
Dříve bylo velmi častou úpravou masa, která dnes znovu získává na oblibě, zavařování. Buď můžeme konzervovat podušené maso ve vlastní šťávě, nebo zalijeme pečené maso sádlem (ideálně vypečeným z masa).Mezi maso řadíme i uzeniny, které je vhodné po nákupu zabalit do pečicího papíru a vložit do lednice.
Pokud nakrojíme salám, trvanlivost prodlouží, když odkrojenou plošku namažeme sádlem.
Obecně se však dá říct, že uzeniny je nejlépe uchovávat zavěšené na dobře větraném, chladném místě.
TIP
Zajímavou metodou pro uchovávání masných výrobků, salámů a klobás, je fermentace – více v článku Fermentace masa, salámu a klobás. Prodloužit trvanlivost můžeme také prosovoláním masa – zkuste 3 druhy nasolování masa.
Jak skladovat med?
Většina z nás má med uskladněný správně ve spíži či v lince, ale někdo jej dává také do lednice.
Je dobré mít na paměti, že med časem cukernatí a ztrácí chuť.
Když nám med zcukernatí, stačí vložit sklenici s medem do hrnce s vodou (ta by měla dosahovat do poloviny sklenice) zahřátou na 60 °C (vyšší teplota ničí výživově hodnotné látky v medu). Poté vypneme a necháme med ve vodě dojít.
Jak uchovávat mléčné výrobky?
Mléko se vždy skladovalo v chladu a tmě, a to platí dodnes – tyto podmínky značně prodlouží jeho trvanlivost.
Sýr naše babičky balily do utěrky namočené ve slané vodě, nebo v pivě. Pokud chceme prodloužit jeho poživatelnost, přibalíme několik kostek cukru (podobně nám pomůže i hrubozrnná sůl), které zabrání jeho předčasnému plesnivění. Sýr prý také vydrží déle čerstvý, pokud jej namočíme do žitné kořalky.
Máslo nepotřebuje žádné zvláštní zacházení, jen je vhodné ho po otevření obalu celé přendat do porcelánové či skleněné dózy a samozřejmě jej nabírat čistým kuchyňským náčiním.
TIP od Jakvkuchyni.cz: pokud nemáme k dispozici ledničku a řešíme, jak uchovávat máslo, pak je skvělým řešením napěchovat máslo do porcelánové nádoby, kterou celou potopíme do studené vody, kterou jednou za čas vyměňujeme.
Jogurty v kelímku nám vydrží déle, pokud je při ukládání do lednice obrátíme dnem vzhůru.
Jak skladovat luštěniny, obiloviny a ořechy?
Obiloviny, stejně jako luštěniny, je nejlepší přesypat do uzavíratelných nádob, které umístíme na suché a tmavé místo. Při přesýpání je třeba dát pozor, abychom v potravinách neměli škůdce (např. moly).
Skořápkové plody – různé druhy ořechů, je třeba vždy před uchováváním vyloupat a vložit do tmavé uzavíratelné nádoby.
Pokud chceme, aby vydržely ještě déle, pak je třeba sklenici sterilizovat po dobu 30 minut.
V případě, že potřebujeme plody mleté, vždy si je nameleme v malém množství čerstvé, jinak by mohlo dojít ke žluknutí.
Trvanlivost a chuťovou stabilitu dnes zajistí uložení ořechů do mrazáku.
Jak uchovávat tuky a vejce?
Většinu tuků je dobré mít na tmavším chladnějším místě (pokojová teplota není ideální), protože jinak žluknou. Do oleje je možné proti žluknutí vložit kostku cukru.
Dnes dává vejce většina z nás do přihrádky v lednici, to je pochopitelně správně, ale už málokdo ví, že mají být širší stranou dolů.
Naše babičky uchovávaly vejce nakládáním do vápenné vody (v poměru 1 l vody na 5 g páleného bílého vápna).
Vzniklou směsí přikryjeme vejce tak, aby je přesahovala o čtyři centimetry. Pokud by se začala tvořit pěna, vejce vyjmeme, opláchneme a postup zopakujeme.
Vejce je možné uchovávat také ve vodním skle. Na naplnění pětilitrové sklenice budeme potřebovat cca 2,25 l vody a 0,25 l vodního skla, směs přelijeme na vyskládaná vejce.
Lze uchovávat také vařená vejce – nejlépe v hrnku s osolenou vodou, který vložíme do lednice.
Jak skladovat zeleninu?
Obecně se dá říct, že většině zeleniny, stejně jako ovoci, uchovávání v lednici neprospívá, lepší je využít přirozené klima.
Uchovávání brambor
Brambory, které projdou mrazem, jsou v podstatě nepoužitelné, protože se jim změní chuť. Nesvědčí jim ani teplota a prostředí v lednici.
Pro brambory je ideální suché, chladné místo (např. sklep). Před použitím brambory vždy musíme prohlédnout a vyříznout případné klíčky, které obsahují jedovatý solanin.
Babičky brambory pro delší životnost sypaly drceným dřevěným popelem. Při pokojové teplotě se k nim přidávala jablka, která jejich životnost prodlouží.
Na uchování brambor se také skvěle hodí izolovaná bedna, kterou umístíme na balkon.
Více o bramborách v Encyklopedii potravin v sekci Brambory a bramborové výrobky.
Skladování cibule a česneku
Velmi důležité je dávat si pozor na uskladnění cibule a česneku, při správném uložení nám totiž mohou tyto potraviny vydržet dlouhé měsíce.
TIP
Pokud budeme mít to štěstí, a máme doma čerstvě sklizenou cibuli či česnek, pak je nejlepší splést je do „copu“ a zavěsit do spíže. Cibuli se proti klíčení opaloval sirkou kořen.
Pokud načneme česnek, je třeba jej ideálně do 14 dnů spotřebovat, případně je dobré mít po ruce dobrý olej, kterým můžeme vyloupané stroužky zalít. Díky tomu nám česnek vydrží delší dobu. Navíc olej bude po česneku ovoněný a hodí se tak na další použití.
Skladování rajčat
Rajčata naše babičky uchovávaly ve spíži nebo ve sklepě, kde nějakou dobu vydrží. Dozrát je můžeme nechat přímo v kuchyni při pokojové teplotě. Nevydrží tam sice dlouho, ale jejich chuť bude plnější.
Pokud máme rajčat nadbytek, můžeme je také zavařit, nebo si udělat domácí sušená rajčata či domácí kečup. Další tipy v článku Kupujeme, skladujeme a vaříme rajčata.