Již pár let je tento mladý biogeochemik a mykolog známý nejen v odborných, ale i ve veřejných kruzích. Někdy je považován za nového „Smotlachu“. Ačkoliv pochází přímo z Prahy, již odmala jej to táhlo k lesu, tím se postupně vyvinula jeho vášeň pro houby. Rozhodně ale nepatří ke klasickým houbařům. Ke sbírání se uchyluje spíše z vědeckých důvodů, případně pokud chce udělat radost rodině.
Mimo to, že se zabývá akumulací stopových prvků v houbách, je také považován za odborníka v oblasti halucinogenních lysohlávek, dokonce patří k objevitelům jejich nových druhů. Kromě vědecké práce se nebojí na sociálních sítích a v tisku psát reakce na aktuální témata.
Řídí se prodej hub nějakými pravidly?
Těžko si lze představit, že ne. Předně existuje seznam druhů, které se smějí prodávat – říkáme jim „tržní houby“. Při jeho tvorbě se dbalo na to, aby šlo o houby snadno poznatelné a nepodléhající zkáze. Proto je na seznamu například liška, ale chybí suchohřib žlutomasý (babka), který má měkkou dužninu náchylnou k plesnivění. A za druhé osoba prodávající houby musí mít osvědčení o způsobilosti k prodeji hub. To lze získat na krajských hygienických stanicích, kde probíhají znalostní zkoušky.
Jsou lepší houby z lesa nebo z pěstírny?
Pokud jde třeba o žampiony, lze spíše doporučit ty z pěstíren, protože mají nízké koncentrace kovů i některých dalších potenciálně škodlivých látek. Najít si „vlastní“ houby v lese má své kouzlo, ale výhodou hub z pěstíren je, že je můžeme mít kdykoliv během roku. Každopádně se ale jakost nabízených hub v obchodech liší a zákazníci by měli kupovat jen kvalitu. S čerstvými houbami nabízenými na trzích mám obecně lepší zkušenosti než s houbami kupovanými v hypermarketech.
Doporučil byste nějaký méně tradiční druh hub?
Letos roste celkem hojně zajímavá houba sluka svraskalá, která patří mezi pavučince a jde o tržní druh. Hojněji se sbírá v jižních Čechách. Sluka je zajímavá tím, že jde o chutnou jedlou houbu, která často roste ve větším množství na jednom místě. Navíc svým vzhledem nebudí u většiny houbařů důvěru a málokdo ji sbírá, proto je „taktické“ se ji naučit znát.
Jsou vlastně houby přínosem pro lidský organismus?
Houby jsou velmi důležitou součástí přírody, takže v tomto smyslu nám prospívají každý den, aniž bychom si to uvědomovali. Pokud jde o jedlé houby, už jejich sběr může být zdraví prospěšnou sportovní aktivitou a rozumná konzumace přispívá k pestrosti našeho jídelníčku.
O houbách a jejich vlivu na naše zdraví, si můžete přečíst v článku zde.
Rozlišují se houby druhově podle zpracování, jako je to třeba u masa?
Nevím, jak se rozlišuje maso, ale houby asi tedy nerozlišujeme.
Neměl byste nějaký zajímavý recept?
Myslím, že u hub vítězí ty nejjednodušší tradiční úpravy, nic složitého. Nedávno jsem ale slyšel, že houby krásnoporku žemličku a mlynářku lze nakrájet na tenké plátky a ve fritovacím hrnci upravit jako houbové chipsy. To mě zaujalo a stálo by to za pokus. Zatím jsem ale neměl možnost to vyzkoušet.