Svatomartinská hostina se bez husy neobejde

Svátek svatého Martina, který se slaví 11. 11., kdysi patřil k těm nejoblíbenějším v roce, protože právě v tento den se uzavíral hospodářský rok. Hodnotily se výsledky úrody a lidé dostávali mzdy. Zároveň se vyrovnávaly různé pohledávky a jako platidlo často sloužily i naturálie, konkrétně husy. připravte a s ní tradiční kaldoun. svatomartinská husaSvatý Martin je patronem vojáků, koní, jezdců, vinařů a hus. Podle legendy prý byl tak skromný, že když měl být jmenován biskupem, schoval se do husníku. Husy ho ale svými hlasitými projevy prozradily, takže musel poctu přijmout. Často bývá zobrazován na koni s půlkou pláště a žebrákem. Podle jiné legendy prý totiž mečem rozetnul svůj důstojnický kabát, aby jeho polovinu věnoval prosícímu žebrákovi…

Dobrý důvod k oslavě

U nás je svátek sv. Martina – přijíždějícího na bílém koni – nejvíce spojován se začátkem zimy a prvním sněhem. Ale i když ještě bílé vločky padat nebudou, může být svatomartinská hostina dobrým důvodem, jak si rozjasnit pošmourný podzimní den. Pozvěte rodinu nebo přátele na křupavou husu (anebo kachnu) a spoustu dalších pochoutek. K těm tradičním patří i kaldoun, zadělávaná drůbeží polévka s droby, martinské rohlíčky a samozřejmě také mladé svatomartinské víno.

Pomalu, ale jistě

Aby se husa opravdu povedla a její maso bylo dostatečně měkké, vyžaduje dlouhou dobu pečení. V tomto případě jsou ve výhodě ti, kdo mají doma tzv. pomalý hrnec. Husa se v něm připravuje 6 až 8 hodin, a to bez vaší asistence a nutnosti přidávat jakoukoli tekutinu. Výsledkem je masíčko jako dort – měkké, jemné, šťavnaté a lákavě vonící, protože všechny tekutiny a vůně zůstávají uvnitř. Po vyjmutí z pomalého hrnce pak stačí vložit nádobu s masem ještě na 30 minut do trouby předehřáté na 220 °C, aby se vytvořila křupavá kůrka.

Dlouhé noční čarování

Ale i když nemáte tuhle moderní vymoženost k dispozici, skvělou husu připravíte stejně tak v pekáči v klasické troubě. Možné jsou dva způsoby a je na vás, kterému dáte přednost. Ten první je opravdu dlooouhý – nezakrytý pekáč s husou nejprve vložíte na několik hodin (nejlépe přes noc), do mírně vyhřáté trouby (70-80 °C). Ničím nepodléváte, husa sama pustí spoustu sádla a vytvoří si tak pohodlné mastné lůžko. Ráno pak teplotu zvýšíte na 120 °C a pečete další 3 hodiny. Ve finále husu dopékáte za stálého polévání výpekem při teplotě 180 °C, až dostane krásnou zlatavou kůrku. Maso se dlouhým pečením nevysuší, ale zůstane krásně šťavnaté.

Kratší čas, více pozornosti

Druhý možný způsob přípravy nezabere tolik času, ale vyžaduje víc vaší pozornosti. Husu nejprve vložíte na pekáčku do trouby rozehřáté na 200 °C prsíčky dolů a podlijete ji několika lžícemi horké vody. Po 30 minutách ji otočíte, snížíte teplotu na 180 °C a pečete dalších 30 minut. Mezitím pečínku stále propichujete, aby prýštilo sádlo, a tímto výpekem ji pak podléváte. Následně husu naporcujete, vložíte znovu do trouby, přikryjete pekáčem, skleněným víkem nebo alobalem a za stálého podlévání pečete dalších 30 minut. Na závěr ji dopékáte nezakrytou, aby se vytvořila křupavá zlatá kůrka.    

Co se osvědčilo…

  • Husa nemá ráda prudké změny teplot, proto ji po vyjmutí z lednice nechte aspoň dvě hodiny v místnosti při pokojové teplotě. Teprve pak ji vložte do trouby.
  • Před pečením husu zvnějšku i zevnitř osolte a okmínujte. Můžete ji takto ošetřit už den před pečením a nechat 24 hodin rozležet.
  • Pokud koupíte husu i s droby, nezapomeňte je před pečením vyjmout z útrob a nahradit třeba velkým neoloupaným jablkem.
  • Husa si dobře rozumí s ovocem – ke konci pečení proto můžete přidat buď nakrájená a oloupaná jablka, nebo hrušky, sušené a namočené švestky či dílky pomeranče. V tom případě ji můžete ke konci potírat medem.
  • Nejlepší přílohou k pečené huse jsou knedlíky (můžete zkusit třeba petrželkové) a červené zelí.
Tradiční polévka kaldoun

Tradiční polévka kaldoun

Z drobů a části křídel připravíte kaldoun – tradiční zadělávanou polévku.

Recept - suroviny a postup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*