Markéta Pavleje věří v sílu zdravého, kvalitního a vyváženého jídla. Proto se na jejím stole servírují jídla ze všech koutů světa, uvařené s láskou z místních surovin. Jako matka tří dětí považuje jídlo za základ zdravého života, za lék i radost.
Jakou roli hraje ve Vašem životě jídlo? Máte nějaká omezení a proč?
Jídlo hraje v mém životě určitě zásadní roli. Ostatně proto jste mě asi s tímto rozhovorem oslovili. Od malička bylo vaření moje velká vášeň a kuchyně nejlepším hřištěm. Nyní nejenže se blogování, vaření a focení jídla stalo mým povoláním, ale jsem také máma tří dětí, a tak i výživě přikládám obrovský význam. Ovlivňuje vývoj dětí, budování imunitního systému, a proto si myslím, že je to jeden ze základních a nejdůležitějších pilířů, na kterých péči o děti, potažmo rodinu stavět. Myslím si, že my ženy jsme od pradávna naprogramované, abychom pečovaly, a výživa je jedním z hlavních nástrojů, jak se o své blízké postarat na duši i na těle. Je to téma na dlouhé povídání, ale dnes už snad nikoho nepřekvapí, že výživa ovlivňuje naše životy v obrovské míře. Biochemie organismu ovlivňuje i naše chování a psychické zdraví vedle toho fyzického. Jídlo by tedy mělo hrát zásadní roli v životě všech.
Při vaření vzniká spousta odpadu – jakou roli u Vás hraje jeho třídění?
Doma třídíme a řekla bych, že čím dál zodpovědněji. Díky tomu, že máme zahradu, jde biologický odpad na kompost. Nakupuji také spoustu farmářské či bio zeleniny a ovoce, o to více mi dává smysl kompostovat. A pak třídíme klasicky sklo, papír, plasty.
Jaká je Vaše oblíbená kuchyně, příp. konkrétní jídla?
S jídlem to mám jako s hudbou. Nebráním se žádnému stylu a věřím, že by se našla hezká píseň v jakékoli sféře. Někde si toho samozřejmě oblíbím více. A s jídlem je to stejné. Mám ráda celosvětovou kuchyni. Doma vařím často jídla asijská, arabská, jihoamerická a pak samozřejmě i lokální a třeba i přímo rustikální. Máme doma oblíbený arabský tajine, čínu s ananasem, čínské jídlo „lví hlavy“, klasické stir fry s ústřicovou omáčkou, indický dahl makani, indickou mungo polévku, thajské green curry, thajské mussaman curry, kachnu na medu (Čína), tacos s trhaným masem, pak například paellu se slávkami, špagety vongole… A pak je tu celá série těch rodinných receptů, které přebírám od mámy a babiček. Prostě je toho moc a ze všech možných kuchyní světa, co se do té naší pravidelně vrací.
Máte oblíbený recept, který byste nám mohla prozradit?
Myslím, že je jich už celkem dost, o které se dělím na blogu.