Deník učenlivé „třídičky“ Irči: Jak mě to třídění popadlo…

A co bylo na začátku? Aneb než byl odpad obalem… (1. díl)

Jsem Irča. Donedávna zapálená pro práci, teď tak trochu žena v domácnosti. Vždycky jsem ráda vařila a méně ráda uklízela. Mám ráda zvířata a přírodu a tak trochu mě zajímalo všechno, co je s tím spojené.
Jak jsem se stala matkou, čím dál více jsem se začala zabývat tím, co jíst, co je zdravé, jak správně žít, jak šetřit planetu pro naše děti, aby nebyla úplně vydrancovaná…
Na tyhle témata se s články a videi roztrhl pytel a člověk by se z toho mohl zbláznit. Jsou však věci, které můžeme ovlivnit hodně, pak ty, na něž je náš vliv malý, a na něco nestačíme vůbec.

Deník učenlivé „třídičky“ Irči: Jak mě to třídění popadlo…

Více jsem se začala zabývat tím, co můžu změnit k lepšímu svým přístupem já sama, nebo teď už vlastně spíše jako rodina.

Tak jsem si řekla, že v rámci možností budu šetřit vodou, nebudu zbytečně svítit, budu větrat efektivně a taky jsem se rozhodla třídit odpad – ale lépe a snad i správně!
Rozhodla jsem se, že se s Vámi o všechny svoje úmorně získané poznatky podělím, a ráda!

Životnímu prostředí můžeme pomoct více, než si myslíme – například takové třídění odpadu, kterého domácnosti produkují obrovské množství, je snad to nejjednodušší, s čím můžeme začít (možná mě inspiroval Tomáš Klus a jeho RecyklusJ). 

Každopádně mě tohle téma hodně zaujalo i proto, že jsem narazila na zajímavá čísla ohledně třídění odpadu za rok 2015.

Češi prý patří v třídění odpadů k těm nejlepším (prý 72 % z nás třídí), ale jak jsem se dočetla, máme rezervy ve správnosti třídění.
A právě to často rozhoduje o konečném osudu odpadu, protože odpadků určených k recyklaci by mohlo být mnohem víc.

Na stránkách Ministerstva životního prostředí o odpadu, který se dál zpracoval a recykloval, jsem našla, mimo jiné, tento graf.

www.mzp.cz
Zdroj: 24. 1. 2017; www.mzp.cz [http://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/souhrnne_udaje_obaly/$FILE/oodp-recyklace_obaly-20161021.pdf]

Co se týče papíru, jsme na tom skvěle – pro ilustraci získáme z 1 kg vytříděného papíru 900 g papíru na výrobu třeba nových sešitů, novin, obálek, desek, krabic apod.

U plastu jsme na tom také skvěle – zrecyklujeme 7 PET láhví z 10, jak ukazuje tabulka. U ostatních druhů odpadu máme ale přeci jen rezervy…

Co děláme s takovým sklem? To je zajímavá otázka i proto, že sklo můžeme recyklovat pro výrobu nového zboží ze 100 % a zrovna sklo se v přírodě nikdy nerozloží… Tak schválně, kde ho máte, jak s ním nakládáte? 🙂

Jak to tedy dělat správně, když už to dělám, nebo to chci naučit rodinu? Vezmeme to tedy pěkně od začátku. 

Než se stal odpadem, byl předtím obalem… Co to vlastně jsou obaly a k čemu se používají?

Obal je dnes už zcela běžnou součástí mnoha produktů nabízených na tuzemském i světových trzích. Má různé podoby, různou odolnost i mnoho funkcí.  

Tou základní úlohou je ochrana zboží – chrání produkt před vnějšími vlivy, prodlužuje jeho trvanlivost, uchovává jeho chuť, barvu a v mnoha případech dává výrobku finální tvar.            
Zároveň umožňuje bezpečnou přepravu produktu na pulty obchodů, ke spotřebitelům. Ale tím role obalu zdaleka nekončí!              
Obal je totiž často tím, co výrobek prodává. Často lidé ani tak moc neřeší, jaké má výrobek složení, nebo cenu, ale nechávají se zlákat právě pěkným „pozlátkem“.
Další významnou úlohou je informační, která výrobci umožňuje poskytnout spotřebiteli povinné a další užitečné informace o prodávaném produktu.
Mimo jiné je obal nositelem informací o tom, jak s ním správně naložit poté, co splnil svoji úlohu a my se jej chystáme vyhodit. Obal výrobku obsahuje informace o jeho složení – každý druh obalu, ze které vzniká odpad, má svoje specifické značení. Značky nám napovídají, kam obalový odpad správně třídíme, a můžeme se také dozvědět, co se z něj po recyklaci vyrobí – budou to závěsy, bunda, pečicí fólie nebo lavičky v parku?

ZAJÍMAVOST

Závěrem, nač jsem narazila a co by Vás mohlo zajímat…

Na stránkách MŽP jsem našla na Zprávu o životním prostředí České republiky 2015, kde se uvádí, že v České republice bylo celkem vyprodukováno 32 028,4 tisíc tun všech odpadů a za poslední rok jsme ho vyprodukovali o 16,6 % více. Odpad z obalů tvořil 1 084,8 tisíc tun a počet toho, co vytřídíme a opět zpracujeme, každým rokem roste! Pro zvědavé a zapálené přidávám zajímavý zdroj, ze kterého jsem čerpala – zde.

www.mpz.cz
Zdroj: 26. 1. 2017; [www.mzp.cz, http://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/news_161129_Zprava_o_ZP/$FILE/Zprava_ZP_2015_291116.pdf]

A co bude příště…?

Chtěla bych vám říct více o samotných obalech. Víte, jaké jsou vlastně druhy obalů, se kterými se doma běžně setkáváte? Jedničku bych za to zatím nedostala, ale až budu psát další článek, určitě budu na metál!
Zatím se mějte krásně, vaše učenlivá „třídička“ Irča!

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Deník učenlivé „třídičky“ Irči". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*