Sýr je jedním z nejstarších mléčných výrobků s optimálním poměrem živin. V současné době se na trhu objevuje většina sýrů z kravského mléka, ale stále více se objevují sýry z mléka kozího, ovčího a z mléka dalších savců.  Například sýr z buvolího mléka se vyrábí v Itálii a Indii, v Afghánistánu a Iránu pak sýr velbloudí. Laponsko je proslulé výrobou sýrů z mléka sobů, v Číně a Tibetu se vyrábí sýr z mléka jaků a zebu. Je vidět, že mléčné výrobky, a zejména sýry, jsou velice oblíbenou potravinou napříč různými státy a kontinenty.

Vliv na zdraví

 

Konzumace sýrů a jejich vliv na zdraví

Proč jíst sýry?

Sýr je jako všechny mléčné výrobky zdrojem velké řady důležitých živin. Především jsou to bílkoviny, zejména kasein, který dává mléku bílé zabarvení. Mléčné bílkoviny se řadí mezi plnohodnotné bílkoviny, které obsahují všechny esenciální aminokyseliny. Nelze se však spoléhat na to, že mlékem lze uhradit veškerý potřebný příjem bílkovin a tedy všech aminokyselin. Některé aminokyseliny si organismus dokáže vyrobit sám, velkou část aminokyselin ale musí přijímat ze stravy (tzv. esenciální aminokyseliny).  U každé potraviny, která bílkoviny obsahuje, je obsah aminokyselin různý, některé jsou v nadbytku, některých je naopak málo (tzv. limitující aminokyseliny). U mléka je limitující aminokyselinou methionin a izoleucin. Z toho důvodu je pestrý jídelníček nezbytný.

Mléko dále obsahuje významné množství vápníku, který je lépe využitelný než z rostlinných zdrojů. Z dalších minerálních látek obsahuje hořčík a stopové prvky jako jód. Mimo to obsahuje vitaminy rozpustné v tucích A, D, E a některé skupiny B, převážně B2.

Čím je sýr měkčí (např. čerstvý sýr), tím je lépe stravitelnější. Nejdéle tělo tráví zrající a plísňové sýry.

Druhy a rozdělení

Tipy a triky

Zajímavosti