Zvykli jste si snídat kaviár se šampaňským? Takový začátek dne je nejspíš pro našince trochu výjimečný, ale poslouží jako dobrý příklad párování pokrmu a vína. Pokud totiž obojí vyberete správně, vytvoříte tak, jako v manželství, ideální pár.
Párování jídla a vína – čím začít
Zažité obecné pravidlo říká, že k rybám, světlému masu (třeba kuřecímu) a různým salátům bychom měli podávat bílá vína, a k tmavším masům – hovězímu, zvěřině… červená. Ale ono je to trochu složitější…
Pokud si chcete s kombinováním pokrmů a vín vyhrát a vytvořit ještě rafinovanější a lahodnější spojení, zaměřte se především na lehkost vína.
Výběr vína k předkrmu
Začněme u předkrmu. Ten má strávníka naladit a povzbudit jeho chutě, ale nesmí ho zasytit. Proto i víno podávané k předkrmu by mělo být lehké, suché, s nízkým obsahem alkoholu a jemnou citrusovou vůní.
Tomuto požadavku nejlépe vyhovují bílá vína – zkuste třeba odrůdu Ryzlink rýnský nebo Savignon.
Ovšem i v tomto případě existuje výjimka – pokud podáváte jako předkrm například husí játra, budou se k němu mnohem více hodit přírodně sladká vína (bobulové výběry apod.).
Jak vybírat víno k masu?
Vařená a dušená masa dobře doplňují méně výrazná, lehká bílá vína.
Grilovaná libová masa (například kuřecí steaky) si žádají kořeněná bílá vína s výraznějším buketem.
Oproti tomu tučnější grilovaná masa – jako je třeba krkovice – budou nejlépe chutnat s jemnějšími aromatickými červenými víny.
Ke zvěřině a skopovému masu pak zvolte silná červená vína s bohatou tříslovinou. Skvělou volbou bude červený Merlot, příp. ještě těžší a sladší odrůda Cabernet Savignon, nebo Syrah s vůní ovoce, kouře a vanilky. Tato vína snadno poznáte podle tmavých odstínů hrajících od rudé po téměř černou. Vyrábějí se z velmi sladkých hroznů, které dozrávají hlavně v Kalifornii, Chile, Austrálii a na Novém Zélandu.
Připravujete-li jako hlavní jídlo například svíčkovou nebo jiné smetanové omáčky, nabídněte k nim hutnější bílá vína se silnějším aroma i vyšším obsahem alkoholu. Dobře budou vyhovovat třeba odrůdy Rulandské bílé nebo Veltlínské zelené.
Chystáte-li k obědu kuřecí maso, těstoviny a další méně výrazné a méně kořeněné pokrmy, vyberte k nim například odrůdy Müller Thurgau, Ryzlink Rýnský nebo Modrý Portugal.
Naopak k tučnějšímu vepřovému masu bude vhodné Rulandské šedé, Rulandské modré nebo Chardonnay. A pokud si nedáte k uzenému masu pivo, sáhněte třeba po Svatovavřineckém nebo André.
O masech najdete v naší Encyklopedii potravin!
Jaká vína k rybám?
K dušeným nebo vařeným sladkovodním i mořským rybám se nejčastěji podávají lehčí bílá vína.
Ovšem pokud se chystáte ryby grilovat, smažit nebo podávat s chuťově výraznou omáčkou, můžete klidně sáhnout i po vyzrálejších a aromatičtějších vínech, případně nabídnout i lehčí červená.
Neuděláte chybu, zvolíte-li ke sladkovodním rybám Ryzlink vlašský nebo Rulandské bílé a k mořským třeba Chardonnay.
Pokud chystáte k večeři zavináče nebo matjesy, zakápněte je citronem a nalijte si k nim sklenku bílého portského.
Co cenného ryby obsahují a jak často byste si je měli dopřát? To se dozvíte v našem článku Proč je důležité jíst ryby?
Sýr a víno k sobě patří…
Oblíbené pohoštění k vínu představují sýry – na rozdíl od chipsů a slaných arašídů, které můžou i to nejlepší víno zcela „pohřbít“. Pozor také na výraznou chuť oliv!
Naopak neutrální vlašské ořechy nebo mandle do mističek bez obav nasypejte.
A jak tedy vzájemně sladit sýry a vína, aby vznikly ty nejrafinovanější a chuťově dokonalé kombinace? Například k polotvrdým sýrům holandského typu (jako je eidam, gouda nebo ementál), vyberte z bílých vín odrůdu Vetlínské, Savignon, Neuburské nebo Chardonnay.
Veltlínské bude dobře chutnat i k čerstvým sýrům Ricotta nebo Mascarpone.
Ke kozím sýrům vyzkoušejte Rulandské bílé, ke zrajícím Ryzlink a k sýrům s modrou plísní aromatický Muškát nebo Tramín.
Červená vína jsou zase ideální k měkkým sýrům s bílou plísní, jako je Hermelín, Brie nebo Camembert. Nabídka je široká – zkuste třeba André, Frankovku, Zweigeltrebe, Rulandské modré, Portugal, Svatovavřinecké nebo Merlot.
Ale i šumivá vína můžou tvořit ideální doplněk k některým druhům sýrů. Vyzkoušejte třeba kombinaci Bohemia Sekt Chardonnay a sýr Comté s ovocným nádechem.
Ke krémové Gorgonzole se zase výborně hodí sladší šumivá vína, jako je třeba Camoli Asti Spumante s chutí čerstvých hroznů a broskví.
Co jste možná netušili…
Často se diskutuje o ideální teplotě vína při podávání. Odborníci radí vychladit bílá lehká vína na 8-14 °C a červená ponechat při „pokojové teplotě“ 15-18 °C.
Právě doporučované teploty podávání červených vín byly v minulosti často zdrojem diskuzí a nedorozumění. Termín „pokojová teplota“ se totiž dochoval z dob, kdy se víno podávalo na hradech a zámcích, kde byla teplota v místnostech o hodně nižší, než máme teď běžně doma…