Také milujete vůni čerstvého koření, která se při vaření line kuchyní? Vhodně vybrané bylinky skvěle podtrhnou chuť pokrmu a udělají z něj nevšední gurmánský zážitek. Na světě jich existují tisíce a vhodné namíchání je opravdová magie. Připravte si s námi kvalitní a chutné směsi koření.
Historie koření
Víte, že se rostliny používaly k dochucování pokrmů již před 50 tisíci lety? Z poloviny 2. tisíciletí př. n. l. pochází zmínky o užívání koriandru, skořici, mátě nebo šafránu z Egypta. Obchod s kořením se ale výrazně rozšířil až ve 13. století a poté s prvními mořeplavci, kteří ze svých cest přivezli do Evropy nové exotické rostliny.
Účinky koření
Koření je výborným pomocníkem při dochucování pokrmů a také zvyšuje chuť k jídlu. Dále odstraňuje nepříjemný zápach, ovlivňuje strukturu potravin a v neposlední řadě je koření přírodním domácím lékem.
Směsi koření
V dnešní době si můžete koupit různé druhy koření téměř v každém obchodě. V nabídce jich je nespočet. Na grilovaní, na maso, do polévek nebo na ryby. Často jsou ale dochucovány glutamanem sodným, který zvyšuje intenzitu chuti, současně je zdraví škodlivý.
Domácí příprava kořenících směsí
Ať už se chcete vyhnout chemickým přísadám, v kuchyni rádi experimentujete, nebo vás baví vlastní výroba, připravili jsme pro vás výrobu 5 domácích směsí koření.
Příprava kořenicích směsí je velmi jednoduchá. Při jejich míchání si jen dejte pozor na pálivá koření, jako je chilli nebo pepř. Jejich intenzita je pokaždé jiná a měli byste ji tak přizpůsobit množství konkrétního koření, které do směsi přidáváte.
Směs na grilování
Smíchejte po jedné lžíci:
- sušený česnek
- sladkou či pálivou papriku
- černý či kajenský pepř, kmín, tymián, oregano.
Italská směs
Smíchejte po jedné lžíci:
- bazalku
- majoránku
- oregano
- rozmarýn
- tymián
- šalvěj
- petržel
Směs na pečené maso a brambory
Smíchejte po jedné lžíci
- pepř
- saturejku
- sůl
- pálivou papriku
- sladkou papriku
- tymián
- bazalku
- majoránku
- kmín
Následující receptury jsou o trochu složitější
Pro jejich přípravu budete potřebovat:
- mlýnek, hmoždíř nebo pánev na opražení
Garam masala
Garam masala je typickým indickým kořením, které se stalo základem pro většinu indických jídel. Jeho příprava se liší region od regionu a většina kuchařů má svůj tradiční rodinný recept pro jeho výrobu.
V hmoždíři, nebo mlýnku, rozmělněte:
- 1 lžíci semínek kardamomu
- 1 lžičku kuliček černého pepře
- 1 lžičku římského kmínu
- 1 lžičku hřebíčků
- 1/3 muškátového oříšku
- 1 celou skořici
Indické kari koření
Nasucho na pánvi opražte:
- 2 kusy hřebíčku
- 1 čajovou lžičku celého černého pepře
- 1 čajovou lžičku hořčičného semínka
- 2 polévkové lžíce koriandru
- 2 kusy chilli papriček
- 2 čajové lžičky kmínu
Vychladlé koření poté smíchejte s 1 polévkovou lžíci kurkumy a rozdrťte v hmoždíři nebo mlýnku.
Skladování koření
Připravenou směs pevně uzavřete do sáčků, nebo do sklenic. Nenechávejte je v blízkosti sporáku, protože koření velmi rychle nasává vůně a mohlo by se znehodnotit.
Mleté koření vydrží v kvalitní kořence a při správném skladování zhruba 1 rok, celé až 3 roky. Počítejte ale s tím, že bude koření postupně ztrácet na své vůni a intenzitě chuti.
Větší zásoby koření můžete uskladnit několik měsíců v mrazáku. Nic se ale nevyrovná čerstvě natrhaným bylinkám a namletému koření těsně před vařením.