O trvalé udržitelnosti a třídění odpadu

Žít trvale udržitelně znamená být odpovědný. Jde především o to, abychom měli dostatek zdrojů, a zároveň jsme byli schopni zajistit jejich dostatek pro budoucí generace. V praxi jde o formu životního stylu, v němž hraje hlavní roli naše ekologické chování např. ve stravování, nakupování, doprava a bydlení. Základem je respekt k přírodě. Pokud chcete vědět více, přečtěte si článek „V hlavní roli životní prostředí“.

O trvalé udržitelnosti a třídění odpadu_třídění odpadu

Věděli jste například, že česká rodina vyprodukuje za rok tunu odpadu? Dobrou zprávou ale je, že pravidelně v ČR třídí 72% z nás.

Dobré vědět…

Třídění odpadu představuje sběr odpadu odděleného podle jeho druhu a cílem je usnadnit jeho další specifické zpracování.

Nejlépe to v České republice umíme s papírem, kterého jsme vytřídili do modrých kontejnerů za rok 2016 celých 94%, takže se díky tomu podařilo ušetřit 2 100 000 stromů.

Sklo čiré i barevné zaujalo druhé místo se 74% a na třetím místě se umístil plast se 68%, další místa si pak dělí kovy a nápojové kartony.
Když vše sečteme, tak se v roce 2016 podařilo zrecyklovat celkem 77% všech obalů.

Kam ale vše správně třídit?

Třídění papíru je ve znaku modré barvy třídicích nádob. Do kontejneru můžeme bez problému třídit noviny, časopisy, kartony, ale nepatří do něj například velmi znečištěné či mastné papíry, nebo účtenky z termopapíru a papír s voskovanou úpravou.

Žlutý kontejner je určený pro třídění plastu. Avšak stejně jako s papírem do něj netřídíme mastné ani jinak znečištěné obaly. Obaly od olejů, příp. jiného mastného obsahu, je třeba nejprve vymýt.

Oranžová nádoba na nápojové kartony bývá často menší velikosti a má různé podoby. Nemusí jít vždy o kontejner nebo o popelnici. V menších obcích se můžeme setkat dokonce i s pytlovým sběrem, ale pozor, nepatří do něj třídit polohliníkové sáčky (například ty od kávy).

Sklo se skrývá po zelenou barvou – tedy sklo barevné. Čiré sklo patří do bílé části kontejneru. Sklenice můžeme třídit i nevymyté a dokonce nevadí ani víčka! Zajímá vás to? Zjistěte více v článku „Třídění skla – proč nemusí být vymyté a nevadí víčka?“.

Doma si na třídění odpadů můžeme vybrat koše od designových až po ty doma vyrobené. Na papír stačí třeba jen papírová taška, na plasty stará plastová taška apod. Rady a tipy v článku „Třídění odpadu doma – jak na to?“.

Třídění odpadu_třídící tašky

A jaký odpad můžeme ještě třídit doma?

Určitě je vhodné třídit i veškerý bioodpad, který tvoří cca 18% obsahu odpadu v našich popelnicích. Žijeme-li v domě se zahradou, nebo pokud máte hospodářství, řešení jsou nasnadě.

Pokud žijeme v bytě, můžeme třídit bioodpad do vermikompostéru,Vermikompostér – využití bioodpadu v bytě

Neměli bychom zapomínat na baterky, které můžeme doma odkládat stranou a pak je jednou za čas vytřídíme do speciálních sběrných boxů (např. v drogeriích). Vysloužilé elektropřístroje můžeme třídit do červených kontejnerů na elektroodpad, na speciálních sběrných místech (např. v obchodních centrech), nebo je odvézt do sběrných dvorů.

Tříděná baterií a elektropřístrojů

Třídit a recyklovat je možné dokonce i oblečení. třídírny textilu poslouží nejrůznější kousky charitám, které je rozdělí potřebným. Z recyklovaného textilu se ale také vyrábí textilní vlákna, která jsou kombinovatelná např. s technickými nebo přírodními tkaninami. Dokonce z nich vznikla i kolekce funkčního zimního oblečení. Nevěříte? Pak pro zajímavost mrkněte na článek „Recyklovaná kolekce oblečení na svahy“.

Více o třídění a recyklaci textilu se dozvíte v článkuKam vyhodit staré oblečení?“.

Zajímavou formou je vaření s nulovým odpadem, tzv. trend Zero WasteSlyšeli jste už o něm? Jedná se vlastně o maximální využití potravin.

Pokud vás tohle téma zajímá, pak určitě sledujte nový seriál „Vaříme beze zbytku“, kde nás budou vařením beze zbytku provázet čeští kulinářští mistři, v každém díle také soutěžíme o pěkné ceny.

V České republice patříme v třídění odpadu k nejlepším. Aby také ne, máme k dispozici sběrnou síť čítající přes 300 000 nádob na třídění odpadu a také další alternativy v podobě sběru odpadu do pytlů, možnost odpad odložit do velkokapacitních kontejnerů, do sběren specifického odpadu, sběrných dvorů a do výkupen.

Nepodléhejte mýtům o třídění odpadu - má určitě smysl a pozitivní dopad na životní prostředí.
Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "O třídění a recyklaci odpadů". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*