Ještě před dvaceti lety jsme červenou řepu znali snad jen díky stejnojmenné pohádce a notně nudnému salátu ze školní jídelny. Časy se ale změnily. Z ušlápnuté řepy je dnes velmi žádaná zelenina, která inspiruje kuchaře a navíc významně podporuje naše zdraví. Zkusme si z ní připravit kvašený nápoj a pak na zdraví!
Červená řepa je dobře dostupná po celý rok a argument, že její kuchyňská příprava je zdlouhavá, už dnes v žádném případě neobstojí.
Dáme-li řepu vařit třeba do „papiňáku“, bude hotová za 20 minut, anebo naopak můžeme využít populární pomalý hrnec, kde se bez našeho dozoru připraví přes noc, zatímco spíme.
Nejjednodušší pak je využít nabídky některých supermarketů, které prodávají už uvařené kuličky červené řepy většinou po 3-4 kusech. Takto vakuované balení vydrží většinou i déle než 14 dní. Jakmile jej však otevřeme, je třeba řepu do pár dní zpracovat anebo nejlépe rovnou sníst.
Řepa, kozí sýr i muffiny
Z červené řepy můžeme připravovat nekonečné variace slaných, ale i sladkých pokrmů. Skvělé jsou krémové polévky na způsob boršče, pomazánky, do nichž se přidávají plísňové sýry, rozmanité saláty třeba s těstovinami nebo tzv. řepáky – což jsou vlastně „bramboráky“ z řepy.
Z téhle zdravé mnohotvárné zeleniny si také můžeme vyrobit originální řepný kečup nebo lahodné a zdravé smoothie.
Ovšem nepřekonatelný duet řepa vytvoří s čerstvým kozím sýrem. Méně známé jsou pak její sladké varianty, ale podobně jako z mrkve i z červené řepy můžeme upéct dort nebo třeba křehké muffiny s čokoládou.
S červenou řepou zdraví na dosah
Podobně jako brokolice, květák nebo kapusta je také červená řepa považována za vynikající přírodní prostředek, který pomáhá zbavovat tělo toxických látek a přispívá k jeho celkové regeneraci. Červená řepa e také významným zdrojem křemíku, kyseliny listové, draslíku, vápníku, zinku, jódu, mědi, vitamínu C, E a betakarotenu.
V některých zemích, jako je například Ukrajina, Polsko nebo Rusko, je červená řepa po staletí využívána pro detoxikaci organismu, a to především ve formě tzv. řepného kvasu. Tento kvašený nápoj totiž významně podporuje činnost ledvin, jater i střev.
Léčivý kvas z červené řepy
Právě teď na jaře můžeme udělat mnoho dobrého pro své zdraví. Stejně jako se věnujeme uklízení příbytku, měli bychom si najít čas i...
Recept - suroviny a postup
Může se hodit…
- Řepná šťáva silně barví, což můžeme dobře využít třeba při barvení velikonočních vajíček nebo textilií. Pokud nám však nechtěně obarví například ubrus nebo oblečení, skvrny z řepy ještě za čerstva snadno odstraníme citronovou šťávou a solí.
- Řepu před vařením zbytečně neokrajujeme, přišli bychom zbytečně o cennou šťávu. Různé výstupky a jiné nevzhlednosti odstraníme až po uvaření.
- Listy řepy není nutné vyhazovat. Naopak – můžeme je přidat do zeleninových salátů, kde budou svou chutí připomínat špenát.
- Řepa je skvělým pomocníkem při hubnutí. Má totiž vysoký obsah vlákniny, zato minimum tuků a kalorií.