Stravování na dovolené – preventivní opatření a tipy na rychlé vaření

Příprava na dovolenou

Pokud se chystáme na dovolenou do vzdálenější destinace, o které víme, že je co se stravování týče „riziková“ – některá místa jsou už proslulá „cestovatelskými průjmy“, je dobré se včas připravit.
Určitě neprohloupíme ozdravením vlastní střevní mikroflóry. I za předpokladu, že používáme kvalitní „živé“ jogurtové výrobky, které nám dodají do zažívání živé bakterie, neváháme alespoň týden před dovolenou užívat kvalitní probiotika a prebiotika. S jejich výběrem nám pomohou v každé lékárně.

V jejich užívání pokračujeme v ideálním případě i po celou dovolenou.

Stravování na dovolené – preventivní opatření a tipy na rychlé vaření

Rizikové faktory

V exotických oblastech bývá častým zdrojem infekcí hlavně kontaminovaná voda, proto doporučujeme používat vodu hlavně balenou. Pozor na nápoje s ledem a zmrzliny ve stáncích. Vždy se vyplatí kupovat zmrzlinu balenou.
Opatrní bychom měli být ostatně u každého stánkového prodeje. Pokud jsou třeba zákusky vystavené na sluníčku, nemůžeme si být zcela jisti jejich čerstvostí a dodržením podmínek skladování, stálé teploty atp.

Lákavě vypadají i stánky, kde se připravuje maso přímo na ulici. Kuchaři často předvádí hotová kouzla, jen je potřeba dát na svoji intuici a zvážit, jestli jsou použité suroviny čerstvé a v případě masa dobře tepelně upravené, jinak hrozí alimentární infekce a takový suvenýr si nikdo z dovolené dovézt nechce.

Typy stravování na dovolené

O dovolené se stravou all inclusive jsme již psali v dřívějším článku „All inklusive na dovolené – čím víc, tím líp“, pojďme se proto věnovat ostatním možnostem.

Polopenze v apartmánu s vybavenou kuchyňkou

Pokud máme zařízenou polopenzi, je částečně o náš komfort postaráno: dostaneme snídani a večeři, můžeme tedy celý den strávit na pláži nebo na výletech a nemusíme se vracet do hotelu na oběd. Pokud není snídaně nebo večeře vyvážená zcela podle našich představ, můžeme chybějící živiny (třeba nedostatek kvalitních bílkovin na snídani – pokud si dopřejeme výjimečně sladkou snídani bez mléčných výrobků) dohnat už při svačině nebo potom u oběda.

Jestliže jdeme na oběd do restaurace, snažíme se, podobně jako u stravování all inclusive, vybírat jídlo tak, aby nám dodalo vyváženě všechny živiny.
Na dovolené je dobré si vychutnávat lokální potraviny, pokud se třeba nacházíme v přímořském letovisku, úplně se nabízí ryby a různé mořské plody.
Nezapomínejme ani na čerstvou zeleninu v dostatečném množství, která nám dodá potřebnou vlákninu a vitamíny.

Pokud si jídlo připravujeme sami, také se nám vyplatí sáhnout po místních surovinách, které budou čerstvé a jedinečné.
Málokdo chce na dovolené trávit většinu času v kuchyni, tak volíme spíš rychlou úpravu jídla (krátce podusit, orestovat atp.) než zapékání apod.

Výborné a osvěžující jsou různé saláty, jako sytivý základ můžeme použít luštěniny, těstoviny, rýži nebo třeba bulgur a doplnit čerstvou zeleninou, přidat maso, ryby, sýry… Pak už stačí jen kvalitní olej a pár bylinek nebo koření.

Vaření v kempu

Rozhodli jsme se pro jiný typ dovolené a náš volný čas trávíme například v kempu?
Ani potom nejsme odkázáni třeba na hotové jídlo z plechovky. Většina dnešních kempů mívá již kvalitně vybavenou kuchyňku, a pokud ne, zkušení „kotlíkáři“ jistě ví, co si zabalit s sebou.

Na ohni před stanem se dají připravit hotové lahůdky. Nesmíme zapomenout na kvalitní vybavení – dobrá pánev s nepřilnavým povrchem, kvalitní kotlík nebo hrnec, případně ešus jsou základ. Nesmí chybět prkénko a dobrý nůž. S tímto vybavením se i na ohni dají připravit kulinářská díla.

Pro milovníky skutečně rychlého vaření přichází v úvahu třeba kuskus, různé těstoviny, rýže, ale i pohanka nebo červená čočka.
Vždy se vyplatí mít v zásobě tuňáka v konzervě, ke kterému stačí přidat uvařené semolinové těstoviny (malé tvary se vaří cca 3-5 minut), čerstvou nakrájenou zeleninu a chutný oběd je za pár minut hotový.
Skvělé jsou i polévky, které jsou hotové za chvilku a zahustit je můžeme třeba červenou čočkou – zasytí, zahřejí v případě nepříznivého počasí a dodají i tekutiny.

Použít můžeme i sterilované fazole doplněné bramborami a zeleninou. Ideální jídlo z jednoho „kotlíku“.  
Tipy od jakvkuchyni.cz najdete v článku „Gurmáni na túře“.

Co zabalit za suroviny?

Těstoviny, rýže, bulgur … tuňák ve vlastní šťávě, případně sardinky v konzervě, loupaná rajčata, malá sklenička oleje, oblíbené koření, sůl, čaj, na snídani můžeme vzít s sebou vločky nebo kvalitní nedoslazované kaše, které si ochutíme čerstvým ovocem,  mléko, podle možností i pár vajec.
TIP
Čerstvé pečivo, ovoce a zeleninu se vyplatí kupovat na místě. To samé maso a ryby.

Na rychlou svačinu, která dodá energii na náročnějším výletě, třeba v horách, si můžeme vzít různé druhy ořechů, kakaové boby, kvalitní vysokoprocentní čokoládu atp.
Počítejme však s tím, že nám tyto pochutiny dodají rychlou energii, která nám pomůže překonat třeba krizi při výstupu na vrchol, ale vyváženou svačinu nenahradí.

Tipy, jak na dovolené nepřibrat ?

Jsme sice na dovolené, ale zlatá pravidla stravování platí i tady. Základem je dobrá snídaně, pitný režim a dostatek ovoce a zeleniny ke každému jídlu. To nám nejen dodá potřebné vitamíny, ale také vlákninu, která zvýší pocit sytosti, i tekutiny.

Další riziko je konzumace zmrzlin, ledových tříští a podobně. V parném létě se potřebujeme osvěžit, ale nepřehánějme to.
Zmrzlina obsahuje hodně rychlých cukrů, v případě zmrzlin s polevou bohužel často i nevhodné tuky. Zkusme někdy nechat roztát ledovou tříšť a uvidíte, jak neskutečně je ta vzniklá “voda” sladká – pít se rozhodně nedá.
Pokud se pro zmrzlinu rozhodneme, je lepší kupovat balenou (kvůli riziku kontaminace patogenními mikroorganismy u zmrzlin pultového prodeje) a ideálně s tvarohovým základem nebo sorbet.

V článku „9 pravidel pro letní mlsání s čistým svědomím“ jsme psali o několika pravidlech, jak mlsat tak, abychom si nemuseli nic vyčítat. 
A v dalším článku jsme přinesli pár tipů na domácí osvěžující mlsky, které můžeme s trochou fantazie využít i na dovolené - byť se nám mnohé budou lépe připravovat v kuchyňce apartmánu než v kempu, ale třeba takový ovocný špíz zvládneme připravit hravě i před stanem.

Pozor na nadměrnou konzumaci alkoholu!

Dovolená k tomu může trochu svádět, máme pocit, že si můžeme dopřát trochu víc. Alkohol má ale nezanedbatelnou energetickou hodnotu a s vyšší konzumací alkoholu se bohužel často pojí i vyšší konzumace všemožných “pochutin”.
Ideální volbou nejsou ani nealko míchané drinky, které mají díky obsahu cukru, sirupů a džusů také vysokou energetickou hodnotu.

To nejdůležitější na závěr!

Užijme si dovolenou! Zapomeňme na stresy, vypněme mobil a věnujme se svým blízkým. Kdy jindy než právě na dovolené jíst v klidu a beze spěchu si jídlo vychutnat. Právě z jídla se stane společenská událost, chvíle, kdy si můžeme povídat o plánech na příští dny a můžeme jídlo vnímat všemi smysly, jeho chuť, vůni, barevnost …
Dobrou chuť a krásnou dovolenou!

Autorem článku je tým nutričních terapeutek Nutrifit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*