Pesticidy představují velký problém už mnoho let. Dnes se podíváme na to, co způsobují lidem i přírodě a na závěr si uvedeme několik možností, jak se je pokusit alespoň částečně eliminovat v našich jídelníčcích.
Co to jsou pesticidy?
Jako pesticidy označujeme chemické přípravky, které slouží k hubení rostlinných a živočišných škůdců, kterými jsou hmyz, rostliny a houby.
Je nezbytné si uvědomit, že pokud se jednou k toxickým látkám, kterými pesticidy jsou, uchýlíme, už je z plodiny nedostaneme – stávají se její součástí.
Co pesticidy způsobují lidem?
Účinky pesticidů na lidské zdraví se liší v závislosti na několika proměnných (jejich složení, koncentraci atd.).
Pesticidy, které se v našem těle postupně nahromadí, tak mohou mít např. negativní vliv na naši nervovou soustavu a v extrémních případech může dojít k trvalému a nezvratnému poškození mozku.
Některé druhy pesticidů mohou také narušit hormonální systém. Studie izraelských vědců dokonce prokázala jistou souvislost mezi pesticidy a Parkinsonovou chorobou. Pesticidy jsou také často spojovány s rakovinou a kožními problémy.
Co pesticidy způsobují v přírodě?
Špatné a nadměrné využívání pesticidů může vést ke zbytečnému umírání včel, znečištění okolních vod a k celkovému narušení normálně fungujícího ekosystému.
Například v 50. a 60. letech 20. století se v České republice i ve světě masově užíval agresivní pesticid zvaný DDT (Dichlordifenyltrichloretan), který se u nás v roce 1974 zakázal. Proč? Výzkumy potvrdily, že je tento pesticid zdravotně závadný. Na druhou stranu se jedná o jednu z nejúčinnějších zbraních proti malárii.
Jaké potraviny obsahují nejvíce pesticidů?
Odpověď na tuto otázku je celkem jasná, i když se nám ani trošku nelíbí: nejvíce pesticidů obsahuje ovoce a zelenina. Známky pesticidů ovšem najdeme také v obilovinách. Mezi nejvíce kontaminované potraviny v Evropské unii patří tyto:
- pomeranče,
- mandarinky,
- hroznové víno,
- hrušky,
- jahody,
- jablka,
- banány,
- salát,
- broskve,
- nektarinky,
- sladké papriky,
- lilek.
Jak se před pesticidy můžeme chránit?
Jednou z možností jsou bio potraviny. Jako “bio potravina” nesmí být označeno nic, co by bylo produkováno za pomocí umělých chemikálií nebo hnojiv.
V rámci ekologického zemědělství patří pesticidy k zakázaným látkám. Jak tedy ekologičtí zemědělci se škůdci bojují?
Využívají přirozené prostředky – střídají osevní postupy, pravidelně plejí a někdy mohou sáhnout po schválených preparátech na přírodní bázi.
Záporná stránka bio potravin se skrývá ve vyšší ceně za tyto produkty. Zdaleka ne každý z nás si je může dovolit.
Nejlépe uděláme, když budeme jíst ovoce a zeleninu od farmářů, kterým důvěřujeme a víme o nich, že svou úrodu nestříkají ničím, co by nám mohlo uškodit.
Ovoce i zeleninu je třeba vždy důkladně omýt teplou vodu a ideálně oloupat. Zkusme si jednou za čas dopřát nějakou bio potravinu.
Třídicí okénko:
Než se vydáme na nákup k našemu oblíbenému farmáři, nezapomene si z domova vzít látkovou tašku nebo proutěný košík. Ten vypadá obzvlášť velmi stylově. Tímto malým gestem zamezíme zbytečné spotřebě plastových tašek, které zatěžují přírodu a zejména oceány. Pokud si přece jen domů přineseme potraviny v plastových taškách a sáčcích, snažíme se tyto plastové obaly ještě nějak dále využít, nebo je vyhodíme do žlutého kontejneru. Ten je určený právě na plasty.