Pronikněte do tajů japonského uměleckého díla zvaného sushi

Jedná se o jedno z nejznámějších jídel japonské kuchyně. Jeho příprava je téměř hodinářská práce a malé kousky rýže a syrové ryby vypadají na talíři jako umělecké dílo. O čem je řeč? Samozřejmě o sushi! Pronikněte s námi do tajů této japonské pochoutky a naučte se ho připravit z pohodlí domova.

Pronikněte do tajů japonské kuchyně a sushi

Historie sushi

Nejen písmo, malířství nebo keramika přišly do Japonska z Číny. Říše středu, jak se Čína nazývá, je také kolébkou sushi, které se do Japonska dostalo až v 7. století.
Na počátku to však nebyly rolky rýže, jak je známe dnes. Cílem bylo pouze uchovat ulovené ryby co nejdéle čerstvé a tak se ukládaly mezi pláty rýže a zatěžkávaly kameny.
Tomuto procesu fermentace také sushi vděčí za svůj název. V překladu totiž znamená “kyselá rýže”.
Do 15. století se však rýže nejedla, sloužila jen jako výplň pro uchovávání ryb.

Věděli jste, že dříve byla  výroba sushi pouze mužskou záležitostí ? Ženy šéfkuchařky jsme mohli při přípravě této pochoutky poprvé vidět až v roce 1999.

Do Evropy  se sushi dostalo až  v průběhu 20. století .

6 nejznámějších typů sushi

Existuje celá řada druhů sushi, a pokud jsme nevyrůstali v Japonsku, nebo nejsme zarytými milovníky této “jednohubky”, jejich názvy nám nebudou příliš známé.
Existuje ale 6 nejznámějších druhů sushi, se kterými se setkáme v každé restauraci i v rychlém občerstvení. Jaké to jsou?

Maki

– mořská řasa Nori, rýže, syrová ryba nebo zelenina

Nigiri

– syrový losos nebo zelenina položená na válečku z rýže

Chirashi

– sushi salátek z rýže, syrové ryby, zeleniny, omelety, kaviáru a wasabi

Inari sushi

– obdoba Maki, ale na místo mořské řasy je obsah zabalený v tofu těstíčku

Oshi sushi

– slisovaná rýže a syrová ryba, nebo zelenina, nakrájená na malé čtverečky

Rolls

– mořská řasa Nori plněná okurkou, avokádem nebo krabím masem, vše obalené v rýži a syrové rybě. Jde o takové Maki naruby.

Jak poznáme čerstvé sushi?

Sushi by se mělo jíst ihned po přípravě. Čerstvé sushi drží pevně u sebe a rýže je čistě bílá. Kousky se syrovou rybou nejsou cítit rybinou a řasa nori je křupavá a voní mořem.

Sushi ze supermarketu

Konzumovat sushi bychom měli vždy čerstvé. Není vhodné ho skladovat v lednici a pod umělým světlem. Je tedy jasné, že sushi ze supermarketu není dobrou volbou. Pokud si ho opravdu koupit chceme, dbejme na maximální čerstvost a kvalitu.

Jak správně jíst sushi?

  • Sushi servírujeme na japonském nádobí, podtrhuje totiž krásu pokrmu.
  • Dobrá zpráva pro všechny odpůrce jídelních hůlek – sushi můžeme jíst i rukama!
  • Nemíchejte wasabi se sójovou omáčkou.
    Správně by se namočená část sushi neměla vůbec wasabi pasty dotknout.
  • Zázvor jíme mezi jednotlivými kousky, připraví naše chuťové buňky na další chod.
  • Začínáme těmi nejjemnějšími kousky a postupně se propracováváme až k tučným rybám.

Suroviny pro přípravu sushi

Základem jsou kvalitní suroviny. Na těch nesmíme nikdy šetřit. V dnešní době je koupíme na mnoha místech a tak je sushi dostupné každému z nás. Jaké suroviny potřebujeme pro jeho přípravu?

  • kvalitní čerstvou rybu
  • čerstvou zeleninu (pokud se chystáme dělat vegetariánské sushi)
  • sushi rýži
  • sushi ocet
  • wasabi pastu
  • kvalitní sójovou omáčku
  • řasu Nori

Recepty

Zamilovali jste se do japonské kuchyně a chcete si její pochoutky připravit i doma? Poradíme vám dva jednoduché recepty, které s kvalitními surovinami lehce zvládnete připravit na letní párty nebo lehký oběd.

Nigiri sushi s krevetou

Nigiri sushi s krevetou

Zamilovali jste se do japonské kuchyně a chcete si její pochoutky připravit i doma? Poradíme vám jednoduchý recept s kvalitními surovinami,...

Recept - suroviny a postup
Yum Yum omáčka

Yum Yum omáčka

Možná tuto omáčku znáte z japonských steakhousů nebo jako přílohu k hranolkům. Výtečně se ale hodí i k Maki sushi. Jak si ji...

Recept - suroviny a postup

 

Japonci jsou v osobním i pracovním životě velmi ukáznění a není tomu jinak při třídění odpadu. Popelnice na tříděný odpad zde téměř nenajdeme, používají se především speciální třídicí kontejnery, takzvané konbini. Návody na správné třídění odpadu jsou vystavené na sloupech i popelnicích. Heslo „Minna de kirei ni šimašó!“ neboli „Pojďme všichni společně̌ udržovat čistotu!“, je zde bráno mimořádně zodpovědně̌ a cílem Japonska je recyklovat 100% odpadu. Co říkáte, dokážeme to také?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*