Už jste někdy ochutnali pštrosí nebo bizoní maso? Pokud právě záporně kroutíte hlavou, otevřeli jste si správný článek. Řekneme vám, proč byste měli zkusit maso těchto exotických zvířat zařadit do svého jídelníčku . A navíc vám prozradíme dva skvělé recepty, díky kterým si pštrosí i bizoní maso zamilujete.
Seriál maso se komplexně věnuje různým druhům mas, jejich specifikům a součástí jsou vždy zajímavé recepty.
Na jakvkuchyni.cz tak průběžně děláme radost milovníkům krůtího, kuřecího, králičího, či vepřového masa. Přesvědčte se sami.
Pštrosí a bizoní maso v kuchyni
Chov pštrosů se nejdříve rozmohl kvůli jejich peří. Že je tento největší nelétavý pták také zdrojem kvalitního masa, které skvěle chutná a je zdravé, objevili kuchaři až ve 20. století. Nyní patří pštrosí maso mezi špičková masa, která ocení každý gurmán.
Pštrosí maso řadíme mezi zvěřinu. Ještě spolu s masem antilopím a klokaním je řadíme do skupiny mas exotických zvířat, stejně jako maso bizoní.
Bizoní maso se stalo hitem v Americe i u nás už dávno. Je zdravější a křehčí než hovězí, obsahuje spoustu vitamínů a je vhodné i při dietě.
Není divu, že se po celém světě rozmohly farmy, které chovají bizony na maso. Pro milovníky steaků je to nezapomenutelný gurmánský zážitek.
Proč konzumovat pštrosí maso?
Pštros je sprinter a potřebuje dostatek volného prostoru. Díky neustálému pohybu obsahuje jeho maso méně než 0,3 % tuku, a tak je ideální volbou pro milovníky zdravého stravování i pro ty, kteří si hlídají linii. Obsahuje dokonce méně tuku a cholesterolu, než maso krůtí. Má vysoký obsah bílkovin, proteinů, vitamínů a železa.
Proč konzumovat bizoní maso?
Bizoní maso obsahuje méně tuku, než hovězí a najdeme v něm velké množství minerálních látek. Je bohaté na esenciální mastné kyseliny, vitamín B12, selen, zinek, fosfor, niacin a vitamin B6.
Plátek maso o 100 g má pouhých 138 kcal, čímž se řadí hned za masa bílá.
Kde nakupovat kvalitní pštrosí maso?
Pštrosí maso je tmavé a mimořádně jemné. Chuťově připomíná kombinaci hovězího a zvěřiny.
Nejlépe uděláme, pokud si ho zajedeme koupit přímo na farmu. I v České republice existuje několik farem, které se chovem pštrosů zabývají.
Na farmách nás seznámí s tímto speciálním druhem masa a poradí nám, jak ho nejlépe upravit.
Připravme se ale na to, že pštrosí maso není levná záležitost. Kilo kvalitního masa na steak nás vyjde okolo 450 korun a jedno vejce cca na tři stovky, ale je třeba si uvědomit, že pštrosí vejce o váze 1,5 kg se rovná 16 až 18 vejcím slepičí.
Kde nakupovat kvalitní bizoní maso?
Bizoní maso se velmi podobá hovězímu, ale jak už jsme si řekli, je křehčí a zdravější. Stejně jako u pštrosího masa se nám vyplatí zajet na některou z českých farem a nechat si s nákupem poradit.
Bizony zde chovají přirozeně v přírodě a pro majitele je farma často nejen zdrojem obživy ale i srdeční záležitost. Stejně jako pštrosí maso i to bizoní nás bude něco stát – za 100 g zaplatíme okolo 300 korun.
Příprava a zpracování pštrosího masa
Protože pštrosí maso neobsahuje téměř žádný tuk, měli bychom se vyhnout jeho vaření. Zaměřme se spíše na grilování, marinování a pečení a nezapomeňme na dostatek bylinek. Pštrosí krk je vhodný na polévku, levnější části masa se hodí na guláš.
Příprava a zpracování bizoního masa
Z bizoního masa můžeme připravit biftek, svíčková se hodí na tatarák, kýta na rumpsteak a z roštěnce vykouzlíme vynikající rib eye steak.
Z bizona se vyrábí také takzvané jerky: kousky sušeného masa, které nám dodají sílu a energii například na celodenní túře po horách.
Vaříme ze pštrosího masa
Pštrosí maso s rozmarýnem
Přinášíme tip na skvělý recept ze skvělého pštrosího masa. Exotiku stačí ochutit rozmarýnem. Jak na to?
Recept - suroviny a postup
Vaříme z bizoního masa
Bizoní maso s rozmarýnem a bramborovou kaší
Přinášíme tip na recept z bizoního masa. Jak na to?
Recept - suroviny a postup