„Mezi skandinávské země patří Dánsko, Norsko a Švédsko,” říkala vám určitě vaše zeměpisářka. Dnes podnikneme exkurzi do těchto severských států, ale už nás nebude zajímat počet obyvatel, pohoří ani barvy na vlajkách. Zaměříme se na místní kuchyni.
Dánsko
Dánové v kuchyni využívají zejména takové suroviny, které se pěstují v chladnějším podnebí. Jedná se například o žito, brambory, ječmen, červenou řepu a houby.
V dávné historii Dánové preferovali své produkty před dováženými a tak je tomu i dnes. Na stolech v severských domácnostech najdeme v hojné míře mléčné výrobky, obiloviny, ryby, mořské plody a vepřové maso. Ale ovoce a zelenina zde příliš zastoupena není.
Tradiční pokrmy:
- Smørrebrød – chléb s máslem. Na něm může být plátek masa, ryby nebo sýra a vše je dochuceno omáčkou.
- Leverpostej – chléb namazaný játrovou paštikou se slaninou s houbovým sauté.
- Stjerneskud – chléb s jednou vařenou a jednou smaženou rybou. Podává se s krevetami, majonézou, červeným kaviárem a citrónem.
- Uzený losos – chléb s uzeným lososem, krevetami, citronem a koprem.
Norsko
Norové to mají se zastoupením surovin podobně jako Dánové. V jejich kuchyních také najdeme výhradně místní potraviny. Oproti kontinentálním kuchyním, se v té norské nachází mnohem více ryb a mořských plodů.
Nejoblíbenější rybou je v těchto končinách jednoznačně losos a v těsném zástupu za ním jsou sardinky, tresky, makrely, sledě a mnoho dalších.
Tradiční pokrmy:
- Gravlax – marinovaný losos v soli, cukru, kopru a brandy.
- Tørrfisk – tresky sušené na vzduchu. V minulosti je měli v oblibě především námořníci.
- Fiskesuppe – rybí polévka s mlékem a různými druhy ryb.
- Fiskekabaret – ryby, vejce a zelenina v aspiku.
Švédsko
Co vás napadne, když se řekne: „Jídlo a Švédsko?” Vsadíme boty na to, že to budou proslulé masové kuličky z Ikey. Těmto malým karbanátkům se ve Švédsku říká köttbullar, tradičně se podávají s bramborami a brusinkovou zavařeninou.
Tradiční pokrmy:
- Fläskpannkaka – vepřové maso zapečené v palačinkovém těstě.
- Gröt – velmi oblíbená snídaně v podobě obilné kaše s ovocným džemem nebo sirupem.
- Kroppkakor – velké bramborové knedlíky plněné různými druhy mas.
- Sill och potatis – pečené sledě s bramborami.
- Kanelbullar – skořicové šneky.
- Kladdkaka – čokoládový dort se šlehačkou.
Jak vznikly tzv. švédské stoly?
Za zrodem “švédských stolů”, jak je známe dnes, stojí smörgås neboli obložený chléb. Švédové k němu přikusují sýr, paštiku, krevety, masové kuličky, rajčata a okurku.
Díky těmto chlebíkům vznikl smörgåsbord, dnes známý jako švédský stůl. Tato forma pokrmů je známá už od 16. století a původně se využívala jako občerstvení při pití pálenky.
Někdy se za součást Skandinávie považuje také Island, Fearské ostrovy a Finsko. O nich si ale povíme více až někdy jindy.
Skandinávské země a káva
Věděli jste, že dospělý obyvatel ve Švédsku vypije v průměru 1 200 šálků kávy za rok? No, ano, počítáte správně – vychází to přibližně na 4 až 8 šálků kávy za den.
Švédové se tak hrdě řadí hned za Finy v žebříčku největších konzumentů kávy na světě. Nutno ovšem dodat, že se zde pije především káva filtrovaná, která je mnohem slabší, než například káva italská.
Köttbullar
Dnes vám prozradíme recept na nejvýraznější jídlo skandinávských zemí a tím jsou kulaté karbanátky zvané köttbullar.
Recept - suroviny a postupSladké šneky
Jen těžko najdeme Švéda, který si pravidelně nedopřává “fiku”. Co to je? Přestávka na kávu a něco sladkého. Ale nejde jen o...
Recept - suroviny a postupTřídicí okénko:
Ve skandinávských zemích se třídí skutečně poctivě. V obchodech jsou umístěné automaty na plastové i skleněné lahve, které vydávají účtenky. Lidé si pak mohou zvolit, zda si nechají částku vyplatit u pokladny, nebo ji věnují na charitativní účely. My u nás takový systém bohužel zatím nemáme, ale kontejnery pro třídění odpadu ano a to doslova na každém kroku.