Tipy na jednoduché recepty z lososa a pstruha

Vybrali jsme jednoduché recepty pro přípravu pokrmů z lososa a pstruha. Také si povíme, proč bychom do našeho jídelníčku měli zařadit ryby, podíváme se na to, jak žije pstruh a losos. To a mnohem víc v článku.

Tipy na jednoduché recepty z lososa a pstruha

Proč jíst ryby?

Podle odborníků na stravu by se měly ryby objevit v našem jídelníčkuminimálně 2x týdně. Proč?
Jejich maso pro nás představuje zdroj vitaminu B12, vitaminu D a A. Ryby jsou také plnohodnotným zdrojem bílkovin a naše tělo z nich využije také jód a omega-3 mastné kyseliny.

Omega 3-mastné kyseliny jsou skutečným zázrakem, nejen že dokáží snížit riziko vzniku cukrovky nebo obezity, ale umí také oslabit bakterie Listerie monocytogenes, která jsou zodpovědné za život ohrožující infekční listeriózu.

Málokdo ví, že velká koncentrace pro tělo prospěšných látek se skrývá těsně pod kůží ryb. Pokud tedy nemáme rádi rybí kůži, stáhněme ji až těsně před konzumací masa – ne před tepelnou úpravou.

Zde je dalších 8 důvodů, proč bychom měli pravidelně jíst ryby:

  • jejich konzumace prospívá srdci;
  • pozitivní dopad na správný vývoj mozku;
  • obsažené látky zbavují pocitů úzkosti;
  • obsažené látky zlepšují paměť;
  • chrání nás před brzkým nástupem osteoporózy;
  • jsou vhodné při redukci váhy díky nízké kalorické hodnotě;
  • jejich konzumace podporuje plodnost;
  • obsažené látky udržují pružnou pokožku bez vrásek. 

Na jaké ryby bychom se měli v jídelníčku zaměřit?

Čerstvé ryby jsou vždy lepší. Pokud sáhneme po rybách mražených, riskujeme, že zaplatíme mnohem více peněz za mraženou vodu, než za maso samotné. Když si koupíme čerstvou rybu, měli bychom ji co nejdříve spotřebovat a neničit kvalitu masa domácím mražením.

TIP: V naší encyklopedii potravin najdeme hned několik tipů, jak ryby nakupovat.

Pstruh

Pstruh je sladkovodní ryba z čeledi lososovitých, stejně jako například losos, siven, síh nebo hlavatka. Najdeme ho v sladkých i slaných vodách a je velmi rozšířený především v Evropě.
U nás se vyskytuje především ve středních a horních úsecích toků. Daří se mu také v horských potocích ve velkých nadmořských výškách.
Pstruh existuje v mnoha podobách: jedni mají vysoké a krátké tělo, jiní naopak protáhlé a nízké.

Jedno mají však všechny druhy pstruha společné – výborné a zdravé maso. K této rybě se výborně hodí citron, rozmarýn, kmín, šalvěj a bílý pepř.

Grilovaný pstruh na másle s grilovanou zeleninou

Pstruh na másle s kmínem

Pstruh na másle s kmínem

Říká se, že v jednoduchosti je krása a u tohoto receptu to platí dvojnásob. Nepotřebujeme na něj příliš mnoho ingrediencí a máme za...

Recept - suroviny a postup

Losos

Nyní se seznamme s lososem obecným (někdy se také nazývá jako losos losos atlantský nebo tichomořský).
Tato dravá tažná ryba pochází také z čeledi lososovitých, stejně jako pstruh, narozdíl od něj však většinu svého života stráví v moři. Dospělí jedinci se během svého života odeberou do řek, kde přivedou na svět další generaci. Mladé ryby pak v řekách nějaký čas žijí, než se vydají do moře, aby se po nějaké době opět vrátili a přivedli na svět své potomky.
Losos obecný se obvykle dorůstá 70 až 90 cm a má dlouhé protáhlé tělo.

Lososa nejčastěji servírujeme pečeného, nebo vařeného. Velmi oblíbený je také uzený losos uzený nebo syrový, který se podává ve formě sushi.
K masu z lososa se hodí například tymián, bazalka a rozmarýn. K lososovi se skvěle hodí sklenička bílého vína.

Losos na másle s bazalkou

Losos na másle s bazalkou

Losos má chuťově vynikající maso, které je pro člověka navíc velmi zdravé, přitom příprava masa může být velmi jednoduchá . Jeho...

Recept - suroviny a postup

Pokud při přípravě lososa spotřebujete mléko a budete přemýšlet, kam vyhodit prázdnou krabici, poradíme vám? Krabice od mléka i džusů označujeme pojmem nápojové kartony.
Ty obvykle třídíme sešlápnuté do kontejneru s oranžovou samolepkou. Pokud tento kontejner nemáte k dispozici, je možné, se u vás v obci třídí společně s jiným druhem odpadu – určitě věnujte pozornost samolepkám na třídicích nádobách, nebo se obraťte s dotazem na obecní úřad – jistě vám poradí, jak s tímto odpadem naložit. Hlavně třiďte, má to smysl.
TIP: recyklační symboly a více zajímavostí najdete v infografice Nápojové kartony.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*