Vánoční čas je plný kouzel a pověr. Poradíme vám, jaké štědrovečerní zvyky by podle nich měly zaručit šťastný a bohatý rok.
- O Štědrém večeru mějme kapsy otevřené. Proč? Napadá nám do nich štěstí a bohatství na celý příští rok.
- Neperme ani nevěšme prádlo. Přináší to smůlu a během příštího roku by se mohl někdo z našich blízkých oběsit.
- Jestli nechceme z domu vymést duchy mrtvých, kteří nás v tyto dny přichází navštívit, nezametejme. Společně s nimi bychom vymetli i štěstí.
- Pod každý talíř položme šupinu z ryby. Ta v rodině udrží peníze, nebo nám je v příštím roce přinese.
- Součástí večeře by měly být luštěniny, například vařená čočka, aby byla příští rok dobrá úroda a spousta peněz.
- Mezi večeří a půlnocí si zahrajme karty a kostky. Podle toho, jak nám to půjde, zjistíme, jaké štěstí nás čeká příští rok.
- U štědrovečerního stolu by měl být vždy lichý počet talířů. Podle pověry smrt před večeří obchází domácnosti. Tam, kde je sudý počet strávníků, se příští rok pro jednoho vrátí.
- Pověry také radí pověsit nad dveře zelené jmelí. Přinese nám lásku a štěstí. Ale pozor – jmelí musí být darované, protože štěstí se koupit nedá!
- Pokud se vydržíme postit celý Štědrý den, večer se nám zjeví zlaté prasátko. To zaručí hojnost a dobrou úrodu na celý příští rok.
- Od svátečního stolu nevstávejme. Kdo to udělá, ten se podle pověry příštích Vánoc nedožije.
- Známým zvykem je také rozkrajování jablek. Hvězdička uprostřed značí, že budeme mít celý příští rok štěstí.
- Podobně, jako z jablek, můžeme věštit také z vlašských ořechů. Černý vnitřek předznamenává neštěstí a smutek, zdravý oříšek naopak štěstí a radost.
- Pamatujete na slavnou scénu lití olova z Pelíšků? „Co tam vidíš, Jindřichu?” ptala se paní Krausová svého manžela. Podle tradice totiž určuje budoucnost tvar, ve kterém olovo zatuhne.
- Pokud nám z pečení cukroví zbyly skořápky od ořechů, postavme do nich svíčku a pusťme je po vodě. Když vydrží svíčka dlouho svítit, čeká nás dlouhý a šťastný život. Jestliže se lodička pustí na volnou vodu, vydáme na cesty, drží-li se při břehu, zůstaneme doma.
- Především svobodné slečny by si neměly zapomenout hodit střevícem. Padne-li patou ke dveřím, zůstane dívka příští rok doma. Špička ke dveřím symbolizuje svatbu.
- Sladký zvyk, který se bude líbit především našim dětem, spočívá v namazání medu na tváře. Jen tak si pojistíme, že na nás v příštím roce budou ostatní milí.
- Vánočka na svátečním stole nesmí chybět. Věděli jste ale, že by se uvnitř měla ukrývat jedna kulička hrášku? Kdo ji najde, bude mít celý rok štěstí.
V dnešní době jsou Vánoce především svátky konzumu. Zkusme si vytvořit novou vánoční tradici. Namísto nákupu dárků, které nakonec skončí zapomenuté ve skříni, každý rok někomu nezištně pomozme. Může to být rozdávání polévky lidem bez domova, darování oblečení charitě, úklid ulic a roztřídění odpadu nebo přispění libovolnou finanční částkou na dobrou věc. Každý krok se počítá. Jdete do toho s námi?