Oranžovo-červených bobulek je na světě spousta, ale ty, které pocházejí z himálajských oblastí a nazývají se goji, patří k těm nejužitečnějším pro naše zdraví. Z tohoto exotického ovoce si můžeme připravit i řadu skvělých dezertů nebo nápojů.
Stejně, jako mnoho dalších výjimečných rostlin, jimž jsou přikládány „zázračné“ účinky na lidské zdraví, pochází i kustovnice čínská (Lycium chinense) z dalekého Východu.
Její keře, obsypané výrazně barevnými plody goji (takto je poprvé pojmenovali Angličané a název jim už zůstal), září do daleka nejvíce v údolích himálajských oblastí Číny, Tibetu a Mongolska.
Zdejší obyvatelé tyto nasládlé bobule odjakživa pojídají ve velkém a nazývají je „šťastné ovoce“. Možná i proto se často dožívají ve zdraví vysokého věku.
Kustovnice pro vášnivou lásku i ostrý zrak
Kustovnici je připisována celá řada blahodárných účinků na lidské tělo. Podle tradiční čínské medicíny se z kůry keře a jeho listů připravují čaje na podporu imunity, dále proti ledvinovým a jaterním zánětům.
Číňané také věří, že plody kustovnice napomáhají k lepšímu vidění a zvyšují sexuální libido. Také prý podporují vitalitu, zlepšují paměť a celkově působí proti stárnutí.
Co se týče zraku – nejspíš na tom tvrzení něco pravdy bude. Kustovnice čínská je totiž považovaná za jeden z nejlepších zdrojů antioxidantů, které jsou pro dobré vidění velmi důležité.
Obsahuje více vitamínu C než pomeranče a je také bohatá na karotenoidy – hlavně beta-karoten a zeaxanthin. Podle odborníků právě antioxidanty pomáhají předcházet očním onemocněním, jako je makulární degenerace a zelený zákal.
Kromě výše zmiňovaných přínosů pro naše zdraví obsahují plody kustovnice cenné vitamíny skupiny B významné zvláště pro nervovou soustavu, vitamin E, vlákninu, 21 stopových prvků, mimo jiné fosfor, selen, měď, zinek, vápník a železo. Navíc poskytují plné spektrum aminokyselin (18 druhů), které lidské tělo potřebuje, neumí si je vyrobit, a proto si je bere z potravy.
Dejte si kustovnici místo hrozinek
Zkrátka existuje spousta dobrých důvodů, proč si kustovnici pravidelně dopřát. Ale pozor, i tady platí staré známé – všeho s mírou.
Pokud bychom si totiž dopřáli najednou více než dvě hrsti sušených bobulek, mohli bychom si přivodit zažívací potíže.
Stejně tak není vhodné jíst kustovnici před spaním – její povzbudivé účinky by nám mohly překazit poklidné usínání.
Goji nasladko i naslano
Plody kustovnice jsou nejčastěji k dostání v sušené podobě a můžeme je použít všude tam, kde bychom přidávali hrozinky nebo brusinky.
Před přípravou pokrmu je také můžeme krátce namočit, aby změkly a daly se lépe rozkousat.
Goji můžeme přidávat ráno do cereálií a jogurtu, spolu s dalším ovocem a zeleninou z nich připravovat zdravé smoothie, nebo je použít k posypání např. kaše z ovesných vloček či pudinku atd..
Široké využití ale najdou plody kustovnice čínské i ve slané kuchyni. Můžeme z nich připravit skvělou polévku, omáčku k divočině, podobnou té šípkové, přidat je při pečení k drůbežímu masu, ozvláštnit s ní sýrové či masové rolády nebo nádivky.
Nápoj lásky
Goji můžeme přidávat ráno do cereálií a jogurtu, spolu s dalším ovocem a zeleninou z nich připravovat zdravé smoothie nebo tento ovocný...
Recept - suroviny a postup