Při nákupu rostlinných tuků bychom se neměli řídit jen cenou, rozhodující je kvalita a také způsob jejich využití. Díky následujícím radám půjdeme v supermarketu na jistotu.
Kvalitní produkt
Nakupujeme rostlinné tuky
Tuky nakupujte opravdu kvalitní. Nehleďte jen na cenu, ale řiďte se především tím, k čemu konkrétní tuk použijete, tedy zda pro tepelnou úpravu nebo pro přípravu studených jídel. Vysoká cena nemusí být zárukou kvality. V poslední době se můžeme setkat s různými iniciativami, které hlásají prospěšnost toho či onoho tuku. Vždy je ale důležité řídit se radami těch nejpovolanějších - tedy odborníků, kteří výživu studovali několik let, nikoliv radami jednotlivců, kteří zastávají ten či onen výživový směr.
Jedním z olejů, který má nejlepší poměr mastných kyselin, je olej řepkový, je tedy zdraví prospěšný a zároveň jej lze použít jak v teplé, tak studené kuchyni. Oleje nakupujte v menším množství, nevytvářejte zbytečně velké zásoby a častěji si kupujte tuky čerstvé. Nerafinovaný olej by měl být vždy v tmavé, nejlépe skleněné láhvi.
Podle čeho vybírat
Podle čeho vybírat rostlinné tuky při nákupu
Při nákupu si vždy nejprve rozmyslete, k čemu kupovaný tuk použijete. Podle toho pak vyberte ten nejvhodnější. Na smažení vyberete určitě jiný olej než do salátu. Pro studenou úpravu jsou vhodné oleje panenské, tepelně neupravené. Například olivový olej zastudena lisovaný je vhodný do salátu, naopak rafinovaný olivový olej je výborný pro teplou kuchyni. Výhodou panenských olejů jsou obsažené doprovodné látky, které jsou zdraví velmi prospěšné. Avšak tyto cenné doprovodné látky se často vlivem vysokých teplot mění na látky karcinogenní. Olej rafinovaný tyto látky již neobsahuje. Avšak i rafinovaný olej má určitou nevýhodu a tou je to, že rychleji podléhá oxidaci. Aby byl rafinovaný olej trvanlivější, méně náchylný k oxidaci, přidávají se do něj antioxidanty ve formě vitaminu A a E.
Oleje jsou velmi citlivé na světlo a změny teploty, proto vybírejte oleje v tmavých obalech. Pokud pořídíte olej v čiré lahvičce, poté je nutné jej mít uložen v temnu.
Dostupnost
Dostupnost rostlinných tuků
V současné době je k dostání mnoho značek od mnoha dodavatelů. Seženete je v různých bioprodejnách, specializovaných lahůdkářských obchodech, lékárnách nebo ve specializovaných internetových obchodech. Další možností je farmářský trh, kde seženete oleje od českých dodavatelů. Ale i v supermarketu, když budete pečlivě vybírat a číst etikety se dá najít kvalitní olej.
Balení a informace
Balení a informace rostlinných tuků
Na oleji by mělo být označení, zda se jedná o olej jednodruhový nebo více druhový. Dále, že se jedná o „rostlinný“ tuk nebo byste měli najít slovo vyjadřující rostlinný druh (např. řepkový, olivový). Na obalu musí být uvedeno, zda se jedná o olej lisovaný za studena nebo rafinovaný.
Dále byste měli z obalu vyčíst:
- název potraviny
- název výrobce, dovozce
- při dovozu zemi původu
- hmotnost / přípustné hmotnostní odchylky od deklarované hmotnosti
- dobu spotřeby
- skladovací podmínky
- složení potraviny
- výživovou hodnotu
- údaje musí být uvedeny samozřejmě v českém jazyce.
Rizika
Rizika nákupu rostlinných tuků
Při nesprávném skladování nebo z jiných důvodů mohou nastat vady tuků. Z toho důvodu skladujeme tuky v temnu a chladu.
Žluknutí (oxidace) - může být způsobena mikroorganismy a enzymy, které tuk rozkládají. Tento proces podporuje světlo a teplo. Pokud se během léta objeví tropické teploty, je vhodné lahev s olejem uložit do lednice.
Příměs cizích pachů - tuk nasaje pachy z jiných potravin nebo materiálů. Může k tomu dojít buď při nevhodném skladování, nebo přímo při výrobě.
Z těchto důvodů vždy při nákupu zkontrolujte obzvláště u tuhých rostlinných tuků neporušenost obalu.