Pro mnohé velmi oblíbená obilovina, pro jiné možná zcela neznámý pojem. Špaldové kernoto se vzhledem velmi podobá klasickým kroupám (tedy zrnu), ale na rozdíl od krup je obroušené od tvrdé obalové vrstvy, a proto je jeho příprava daleko rychlejší.
Samotná pšenice špalda, ze které je kernoto vyrobeno, představuje jednu z nejstarších obilnin.
Oproti kroupám je ale kernoto lépe stravitelné i bez nutnosti předchozího namáčení. Jeho vaření trvá stejně dlouho jako vaření klasické rýže.
Dnes můžeme kernoto koupit kdekoli, nejen ve zdravé výživě.
Výživové vlastnosti kernota
Vynikající je nejen lehce oříškovou chutí, ale jeho konzumace je zdraví prospěšná díky jeho výživovým vlastnostem.
Obsahuje komplexní sacharidy – ty dodají našemu tělu energii, která se uvolňuje pozvolna, jak tělo potřebuje.
Kernoto tělu dodá i rostlinné bílkoviny (tedy tzv. neplnohodnotné), a je proto vhodné ho doplnit o živočišnou složku (např. mléčný výrobek, maso, ryby, vejce, abychom pokryli celé spektrum aminokyselin).
Kernoto naopak obsahuje minimum tuků a z vitaminů jsou zastoupeny zejména vitaminy skupiny B a vitamin E.
Jak používat kernoto v kuchyni?
Kernoto je vskutku nejen výživově hodnotná, ale i praktická surovina. Můžete ho při vaření smíchat s rýží, nebo použít i jako samostatnou přílohu a rozšířit tak pestrost jídelníčku. Skvěle se kombinuje s čerstvou nebo zapečenou zeleninou, masem, rybami, houbami nebo sýrem i tofu.
Méně známá je jeho úprava na sladko, kdy výborně ladí s rozinkami, oříšky či semínky, medem nebo čerstvým ovocem.
Základní příprava kernota
Kernoto propereme v čisté vodě, scedíme a vložíme do hrnce s osolenou vodou v poměru 1:2 a vaříme pod poklicí bez nutnosti míchání. Do vody můžeme přidat i kapku oleje. Zhruba po 20ti minutách vaření je kernoto křupavé, po 30-40 minutách zcela měkké.
Sladké kernoto
Kernoto je vskutku nejen výživově hodnotná, ale i praktická surovina. Můžete ho při vaření smíchat s rýží, nebo použít i jako...
Recept - suroviny a postup
Autorem článku je tým nutričních terapeutek Nutrifit.