Třtinový cukr versus hnědý cukr. A proč by nás měla zajímat melasa? 

Pokud jste si doteď mysleli, že hnědý řepný cukr a tmavý třtinový cukr jsou stejné, uvedeme právě v tomto článku věci na pravou míru. A začneme hned – nejsou! Více o rozdílech a také o tom, jakou roli zde hraje melasa. 

Třtinový cukr vs. hnědý

Melasa – to je to, oč u cukru běží!

Když si na oba cukry blíže posvítíme, zjistíme, že třtinový cukr obsahuje zdravou melasu. Pokud právě se zdviženým prstem namítáte, že hnědý cukr melasu obsahuje také, máte naprostou pravdu. Jde jen o to, že do hnědého cukru se melasa přidává dodatečně, kdežto ve třtinovém cukru je již obsažena v základní surovině.
Na výrobku tedy vždy hledejme kouzelnou formulku: „Vyroben z cukrové třtiny.” Množství melasy v cukru poznáme také podle barvy – čím je cukr tmavší, tím je tam více melasy. 

Co je melasa?

Teď se nelekněte! Ale melasa je v podstatě jen odpad, který vzniká při výrobě klasického cukru. Můžeme si ji představit jako tmavou a hustou šťávu. Když tuto šťávu vaříme, cukr se postupně krystalizuje a odstřeďováním ho od melasy oddělíme úplně.
Bohužel nám všechny zdravé látky zůstanou v melase. Jak jsme si výše uvedli, melasu můžeme do cukru opět vrátit a tím i cukru navrátit některé prospěšné látky.

Možná si teď říkáte: „A proč se tam ta melasa prostě nenechá hned od začátku?” Tímto způsobem by nám přece vznikl nerafinovaný řepný cukr? Ten by sice byl na pohled pěkně hnědý, ale obsahoval by zdraví škodlivé draselné a sodné soli.
Bohužel i k této metodě se někteří ziskuchtiví obchodníci uchylují. Stejně jako k dobarvování bílého cukru karamelem, což z něj udělá jen tmavý cukr se stejnou výživovou hodnotou, jakou měl před dobarvením. Pozor na to!

Co melasa obsahuje?

Sláva melase! Našemu tělu dodává spoustu důležitých vitamínů a minerálů.

Tak třeba: 

  • vápník;
  • železo, 
  • sodík,
  • draslík,
  • chrom,
  • zinek, 
  • selen,
  • mangan, 
  • měď, 
  • hořčík,
  • fosfor.

A mnoho dalších. Najdeme v ní také některé aminokyseliny. Stejně jako v případě jiných surovin i zde platí zlaté pravidlo: „Všeho s mírou.” Tedy i s melasou. I když třtinový cukr obsahuje melasu, stále je to cukr. Při jeho časté konzumaci přibereme i po něm, ani nemrkneme. 

Jak se vyrábí třtinový cukr?

V případě výroby třtinového cukru mají chemikálie vstup zakázán. Vše začíná nasekáním cukrové třtiny na dlouhé části, které se následné lisují. Tím nám vznikne šťáva, která se zachytí do nádrží, kde se filtruje a mechanicky čistí. Následuje krystalizace a tadá – třtinový cukr je na světě s množstvím melasy 3 až 4 %.
Třtinový cukr dále obsahuje vitamín B3, sacharidy, bílkoviny, kyselinu listovou a další látky, které jsme si uvedli výše. 

Za vše vděčíme Kolumbovi

Díky Kolumbovi se cukrová třtina rozšířila nejen na Haiti, ale také na Kubu, do Mexika a do Brazílie. Dobré místní podnebí a levná pracovní síla nám zajistila tento druh cukru brzy i na prodejních pultech v Evropě. V současné době se cukrové třtině daří nejlépe na Mauriciu. Ten se stal jedním z jeho největších vývozců. 

Co říci na závěr?

Cukr je dobrý sluha, ale zlý pán. Dodá nám rychle energii a zlepšuje pozornost i paměť. Na druhou stranu nám může přivodit například obezitu, bolesti hlavy nebo deprese. Konzumujme ho tedy s mírou.

Věděli jste, že si už i třtinový cukr můžeme koupit v bezobalovém obchodě? Přijdeme sem s vlastní nádobou a prodavači nám cukr jednoduše přesypou. Elegantně se tak vyhneme plastovým obalům. Pojďme tento druh nakupování někdy vyzkoušet. V případě, že nemáme možnost návštěvy bezobalové prodejny a koupíme si třtinový cukr v plastovém sáčku, vyhoďme ho po pak do žlutého kontejneru. Ten je určený pro plasty. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*