Vánoce jsou svátky klidu a míru. Aby i pečení cukroví probíhalo ve vánoční pohodě, poradíme vám, kdy je nejlepší čas pustit se do příprav jednotlivých druhů – obléknout zástěru a roztopit troubu.
Tradice vánočního cukroví
Vůně cukroví neodmyslitelně patří k vánoční náladě. Víte, kde se tradice pečení cukroví vzala? Dnes je pro nás tato sladká pochoutka spojena především s vánočním mlsáním. Nebylo tomu ale tak vždy. Vše začalo přibližně v 16. století u našich předků – Pohanů, kteří uctívali přírodní síly.
Ti věšeli cukroví na dveře, okna, stromy i do chlévů. Proč? Věřili, že je ochrání před temnými silami a zlými duchy.
Jak pekli cukroví naši předci?
Dříve se při výrobě cukroví používalo hodně sušeného ovoce, ořechů a medu. Mouka a cukr byly nedostatkovým zbožím. Pekly se i jiné tvary než dnes. Nejčastěji to byla kolečka, která symbolizovala slunce a tvary různých zvířat. Jedno ale zůstalo stejné – s pečením začínaly hospodyně na první advent.
Kdy začít péct cukroví ?
Dnes je v každé rodině zvykem péct několik druhů cukroví. Mezi nejznámější patří vanilkové rohlíčky, perníčky, pracny, ořechy a linecké cukroví. Některé cukroví je dobré nechat odležet, jiné druhy se připravují až na poslední chvíli. Abychom vše stihli a cukroví mělo co nejlepší chuť, měli bychom se na pečení pečlivě připravit.
Tipy, jak si ulehčit pečení cukroví?
- Pokud víme, že budeme péct více druhů, sepišme si je všechny na papír.
- K jednotlivým druhům si napišme ingredience, které musíme koupit.
- Označme si v kalendáři dny, kdy budeme mít čas na pečení.
Rozdělme si pečení jednotlivých druhů cukroví na konkrétní dny vyznačené v kalendáři podle toho, aby byly jednotlivé druhy cukroví na Vánoce krásně uleželé a křehké.
1. adventní víkend
Pokud si v týdnu najdeme chvíli, zadělejme si těsto na cukroví a nechme ho v lednici odležet. Pustit se do práce můžeme klidně až o víkendu. Těsto by vždy mělo být odleželé několik hodin, pokud v receptu není uvedeno jinak. Čím déle, tím lépe.
První adventní víkend je vhodný k pečení “suchých” druhů cukroví, které nebudeme promazávat.
Patří mezi ně například perníčky, pracny nebo vanilkové rohlíčky.
Pustit se můžeme i do lineckého cukroví a promazat ho později.
TIP: Krabici s cukrovím uložme na suché a chladné místo. Do Vánoc se jednotlivé kousky uleží a budou krásně křehké.
Více o správném skladování cukroví najdete v článku Jak uchovat vánoční cukroví?
2. adventní víkend
Toto období je vhodné k přípravě jakéhokoliv jiného cukroví, které máme na seznamu. Stranou nechme jen to, které je plněné krémem a nepečené druhy. Na ně přijde ještě čas.
Nyní je také ideální čas na promazávání lineckého cukroví, které jsme si už upekli v minulém týdnu. Těsto již bude zkřehlé a při mazání se nám nebude lámat. Do Vánoc se nám chutě těsta a marmelády krásně propojí.
3. adventní víkend
V tomto týdnu bychom měli mít už všechno cukroví upečené a můžeme se pustit do přípravy máslových krémů. Ty mají kratší trvanlivost a některé nevydrží déle než dva týdny.
Týden před Vánoci je také ten pravý čas na čokoládovou polevu, zdobení a přípravu nepečeného cukroví.
Kdo má rád vánočku, pak je nejlepší upéct ji den před Štědrým dnem.
Hotovo, upečeno. Přejeme vám krásné a sladké Vánoce!