Šéfkuchař radí, jak na hygienu

Vaření se stává v poslední době pro stále více lidí koníčkem. Proto studují nové recepty a používají cizokrajné potraviny. V kuchyni ale často stále pracují tak, jak to odkoukali od svých rodičů. Šéfkuchař Jaroslav Zahálka, ambasador značky Tork pro lepší hygienu v českých kuchyních, vám poradí, jak napravit hlavní hygienické nešvary.

zahalka-sirka

1)   Hned po nákupu

„Hygiena v kuchyni začíná ještě v obchodě, kam chodíte nakupovat,“ připomíná Zahálka. „Nezapomeňte chladící tašku a do ní uložte maso a mléčné výrobky. A nejkratší cestou domů!“ V čerstvých potravinách se velmi rychle začínají množit bakterie. Po návratu z nákupu je třeba pečlivě uložit maso. „Maso od řezníka osušte papírovou utěrkou, zabalte do folie nebo ideálně do vakuové nádoby. Takto uložené vydrží čerstvé a v dobré kvalitě několik dní.“

2)   Pozor na prkénka

Na syrové maso je potřeba mít i zvláštní prkénko a nikdy na něm nekrájet jiné potraviny. Hrozí totiž nebezpečí kontaminace. „Nehledejte žádné sofistikované způsoby, jak prkénka odlišit. Jednoduše na maso kupte prkénko jiné barvy, než máte ostatní,“ usmívá se šéfkuchař Zahálka. „Po krájení masa jej důkladně umyjte a jednou za čas vydezinfikujte octem nebo citronovou šťávou.“

3)   Umyl sis ruce?

„Divili byste se, kolik lidí zanedbává úplně základní pravidla hygieny,“ pokračuje ve výčtu českých nešvarů. „Umýt si ruce a ideálně se i převléci z oblečení, ve kterém jste byli venku.“

4)   Pracovní prostor

Důkladný úklid pracovní plochy i podlahy by měl patřit k naprostým základům. „Spousta bakterií je ve dřezu. Jednou týdně při důkladném úklidu proto octem umyjte dřez i pracovní plochu, včetně podlahy.“
TIP: Chcete začít nový týden s doslova čistým stolem? Během přípravy nedělní večeře si vždy vyhraďte čtvrt hodiny na důkladný úklid a dezinfekci.

5)   Co je v koši, není ještě pryč z domu

Odpadem, kterého byste se měli co nejdříve zbavit, je maso a ryby. „V restauracích jsou speciální lednice na odpadky,“ vysvětluje Zahálka. „V domácnosti nic podobně komplikovaného není třeba, odřezky masa a ryb stačí zabalit zvlášť a vyhodit co nejdříve do popelnice, aby tento odpad nezůstával několik dní nebo i týden v domácnosti.“

6)   Špatné potraviny se už nedají zachránit

Jakoukoliv potravin, byť je malinko nahnilá nebo je viditelný decentní povlak plísně, okamžitě celou vyhoďte . „Plíseň na povrchu je jen viditelnou částí. Celá potravina je jí prolezlá, stejně jako houby vyrůstají z podhoubí.“ Proto nestačí plesnivý sýr okrojit, jak se to často děje.

7)   Konec týdenním nákupům

Velkým překvapením může být i rada – nejezdit na týdenní nákupy, ale raději vyrazit do obchodu jednou za tři dny. „Pokud chcete jíst ve čtvrtek maso nebo ryby, nemá smysl je v sobotu koupit a schovávat v ledničce. Stavte se pro ně v ten samý den, kde je budete připravovat. Rozdíl poznáte v chuti a můžete si být jisti, že vás nečekají žádná nemilá překvapení v podobě přemnožených bakterií nebo dokonce parazitů.“ Toto platí pro maso a především pro ryby a mořské plody. „Velmi oblíbený, ale stejně tak z hygienického hlediska problematický je losos. Kupujte jej vždy v den spotřeby a od dodavatele, který je vám schopný garantovat, že po cestě k vám nebyl rozmražený a znovu zmražený. V tomto případě je totiž velké nebezpečí, že se v něm rozmnoží případní paraziti a baktérie. Pokud si jisti nejste, před použitím jej hluboce zmrazte, což mikroorganismy spolehlivě zahubí.“

8)   Skladujte správně

„Otevřené mléko a vedle něj nakrojená cibule, to je kombinace, která může zničit všechny potraviny v lednici. Daleko rychleji se kazí a navíc ještě načichnoucibulí.“ Cibuli, pokud ji chcete uchovat v lednici, schovejte do vakuové dózy. Totéž platí pro maso, které v lednici nemůže ležet volně. „Uložte jej aspoň do krabice nebo zabalte do fólie,“ doporučuje Zahálka. Mezi další triky šéfkuchaře Zahálky patří výrazné lístečky s datem spotřeby. „Cokoliv dám do lednice, olepím datem, dokdy to musím spotřebovat.“

9)   Ukládejte chytře

„Ve spoustě kuchyní jsou čaje uložené hned vedle rychlovarné konvice. To ale znamená, že se velmi rychle kazí vinou horké páry,“ upozorňuje Zahálka. Totéž platí i pro vitamíny a další látky choulostivé na vlhkost a teplo. V kuchyni by v ideálním případě neměly co dělat, nebo co nejdále od sporáku a konvice.

10)  Správně ukládejte do ledničky

Běžným postupem je uvařit a zbylý pokrm nechat vychladnout a teprve po několika hodinách jej uložit do ledničky nebo zamrazit. Takto se ale v jídle rozmnoží bakterie. Další variantou je dát do lednice ještě teplý hrnec, který však ohřeje jídlo kolem,  a to se pak začne kazit. Jaký je správný postup? „Do dřezu nebo větší nádoby nasypte led a zalijte studenou vodou. Jídlo v hrnci nebo ve vakuovém sáčku takto jednoduše šokově zchladíte a hned jej můžete dát do lednice nebo mrazničky.“

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*