Pažitka nad zlato!

Pažitka obsahujemá spoustu vitamínů a vypěstovat ji doma není nic náročného zvládne téměř každý. A ta svěží jemně pikantní chuť? Mňam! Pojďme se o pažitce dozvědět více a vyzkoušet výborný recept na omeletu s uzeným lososem.

Seznamme se s pažitkou

Pažitka pobřežní je u nás známá také pod pojmem šnytlík. Botanikové by k tomu významně dodali, že tato rostlinaspadá do rodu česneku. Pažitka má celkem malou cibulku – o průměru asi 1 cm.

Pažitka je plná prospěšných látek. Jakých? V listech najdeme vitamín C, B2 a provitamín A. Také obsahuje vápník a draslík. PŠnytlík původně pochází ze Středomoří, ale volně na ni narazíme třeba i v Krkonoších nebo podél našich řek. Pažitka si pěstujeme i na zahrádkách. Ale jen určitý druh – pažitku zahradní. Ta je vyšlechtěná právě k těmto účelům.

Pažitka je plná prospěšných látek. Jakých? V listech najdeme vitamín C, B2 a provitamín A. Dále obsahuje vápník a draslík. 

Jak pažitku pěstovat?

Pažitku zvládneme vypěstovat i v případě, že se zahradničením právě začínáme. Není to složité. Stačí, když jí na zahrádce najdeme vhodné místo:

  • kam doléhá slunce,
  • kde je dostatek vzduchu,
  • a zasadíme ji do půdy, která obsahuje vápník.

A kdy je nejlepší pažitku vysévat?

Počátkem března do skleníku a v dubnu ji můžeme přemístit ven. Pokud se chystáme pažitku vysadit přímo do půdy, počkejme s tím na květen.

Pěstování pažitky v květináči

Pažitce se dobře daří i v květináči a my si tak můžeme její výbornou chuť užívat celý rok. Pokud máme pažitku v květináči, musíme ji pravidelně zalévat a zastřihávat. V případě, že nať ihned nevyužijeme, nějakou dobu nám vydrží v  lednici, nebo v mrazáku.

Pažitka v kuchyni

Mnoho hospodyněk si pažitky cení více než zlata – proč ? Dokáže totiž nahradit sůl. Má také cibulové aroma, podporuje chuť k jídlu a zlepšuje trávení.

Šnytlík dodá šmrnc i obyčejným jídlům, jako je chléb, tvaroh nebo máslo. Výbornou chuť dodá také salátům, jídlům z vajec nebo z hub. Hodí se do polévek, omáček nebo k rybám.

Vaječná omeleta s uzeným lososem

Vaječná omeleta s uzeným lososem

Tuto omeletu můžeme nachystat ke snídani, k obědu i k večeři. V každém případě dobře zasytí a pochutnáme si.

Recept - suroviny a postup

Pokud nám při vaření vznikne plastový odpad, nezapomeňme ho vyhodit do kontejneru na odpad z plastů. Tam patří. A jestli to půjde, zkusme se plastům úplně vyhnout.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*