Libeček, zelené maggi i bylina pro domácí lékárnu

Libeček najde v kuchyni i v domácí lékárně široké využití. Jeho pěstování je navíc velmi jednoduché. Jak ji můžeme používat a pěstovat? Jakvkuchyni.cz prozradí o této bylince víc v článku.    

Seznámení s bylinou libeček

Zelené maggi, jak se také této bylince říká, patřil dříve mezi velmi oblíbené byliny.
Postupně však upadl v zapomnění a nyní ho najdeme jen na některých zahradách, především u milovníků vaření a domácího koření.  Libeček můžeme využít celý – listy, kořeny i semena a použít ho můžeme jak v kuchyni, tak i v domácí lékárně.

Jak pěstovat libeček?

Pokud budeme sadit libeček na zahradě, máme jednu velkou výhodu – tato rostlina je opravdu nenáročná. Stačí jí běžná půda a nemusíme ji ani příliš zalévat.
Libečku se bude nejlépe dařit na slunném až poloslunném místě. Úplný stín pro ni však vhodný není. Libeček kvete koncem června a na jednom místě vydrží až několik let. Pozor, velmi rychle  roste do výšky, je proto vhodné s tím počítat a vymezit mu vhodný prostor.

Jak využít libeček v kuchyni?

Libečku se přezdívá tzv. zelené maggi – jeho aroma je velmi výrazné a nezaměnitelné. Nejvíce tuto rostlinu využijeme v českých polévkách, například v bramboračce nebo v zeleninovém vývaru.  Skvěle se také hodí k masu, například ke skopovému. Nic ale nezkazíme ani pokud ho přidáme k luštěninám nebo míchaným vajíčkům.

Domácí maggi z libečku

Domácí maggi z libečku

Libeček můžeme přidat do polévek, k masu i do pomazánek. Pokud ho máme na zahrádce hodně, můžeme si vyrobit domácí maggi! Jak na to? ...

Recept - suroviny a postup

Libeček jako léčivo

Libeček není jen chutné koření. Je to také bylina, která nám pomůže od mnoha neduhů. Pokud jej přidáme do jídla, podpoří chuťové buňky, zlepší trávení a potlačí nadýmání.  Čaj z čerstvých listů libečku zlepšuje krevní oběh, ulevuje při dně a revmatismu.

Třídicí okénko: Až domácí maggi ve skleněné lahvi spotřebujeme celé, máme dvě možnosti. Láhev umyjeme a znovu použijeme (doporučujeme), nebo ji vyhodíme do   tříděného odpadu. Sklo patří vytřídit do zeleného nebo bílého kontejneru. Pokud jsou k dispozici oba, třídíme dle barev – barevné sklo do zeleného, bílé sklo do bílého kontejneru. Díky svým vlastnostem můžeme skleněný odpad recyklovat do nekonečna.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*