Očista organizmu, nebo také detoxikace, oba tyto pojmy vzbuzují dojem, že musíme z těla vyloučit toxické látky, které se v něm hromadí. Pojem „detoxikace“ je poměrně nešťastný i pro obor lékařství, neboť bývá často spojován s drogovou či jinou závislostí. S výzvami očistit své tělo se setkáváme především na jaře a na podzim. Jaro v nás probouzí novou životní energii a často máme dojem, že po dlouhé zimě tělo strádalo, také se nezřídka kdy potýkáme s nabytými kilogramy z období Vánoc. Na podzim zase přicházejí výzvy vyčistit organizmus a posílit imunitní systém před příchodem chladných měsíců. Chuti ulevit našemu tělu nahrává často také pocit „těžkosti“, který je většinou důsledkem nesprávného životního stylu. Jak pomoci očistit a nastartovat naše tělo?
Není potřeba chodit okolo horké kaše – v tomto případě je lepší si rovnou nalít čistého vína. Mezi hlavní negativně působící faktory na naše tělo i psychickou pohodu patří nedostatek pohybu, spánku, nadbytek stresu, nevhodné stravovací návyky, konzumace alkoholu a kouření cigaret.
Důsledkem našeho životního stylu a působením dalších vlivů se v našem organizmu hromadí nežádoucí látky, např. těžké kovy, škodliviny ze stravy, z ovzduší atd. Není proto divu, že člověk zahlcený informacemi z různých zdrojů začne dříve či později řešit, zda tomu tak je a jak může svému tělu pomoci tyto negativní vlivy a jejich dopady překonat.
Lidské tělo je skvěle fungující systém
Naše tělo disponuje přirozenou schopností vylučovat škodlivé látky. Hlavní úlohu v odstraňování různých látek z těla sehrávají samotné orgánové systémy, kterými jsou trávicí systém (játra, střeva), vylučovací systémy (ledviny, močový měchýř), mízní (lymfatický) systém, dýchací systém, dále oběhová soustava a v neposlední řadě tam patří i naše pokožka.
K hromadění škodlivých látek v organizmu u zdravého člověka za dodržování určitých zásad nedochází.
Detoxikace neboli očista organizmu by měla být vnímána jako podpora těchto přirozených mechanizmů a podpora imunitního systému.
Přesto jsme doslova ze všech stran nabádáni k zahájení různých procesů vedoucích k odstranění zplodin z těla, skýtajících řadu speciálních diet, částečných či úplných půstů, výplachů střev, užívání různých doplňků stravy v podobě koktejlů, šťáv, tablet, potravinových doplňků, bylinek, tinktur, mastiček, meditací, olejů atd.
Ten, kdo si však myslí, že zakoupí zázračný preparát nebo kouzelnou bylinku, či zahájí co nejpřísnější dietu, která vyčistí celý organizmus, se stává jen snadným terčem pro nákup „zázračných“ produktů, které by měly náš nesprávný přístup vyřešit. Je ale potřeba říci, že žádná krátkodobá změna, ani žádný přípravek nenahradí pestrou a vyváženou stravu a zdravý životní styl.
Některé typy detoxikace mohou být dokonce nebezpečné. Patří mezi ně dlouhodobé půsty, striktní diety a výplachy střev, které bychom bez předchozí konzultace s lékařem nebo odborníkem neměli praktikovat. Takové zásahy představují pro náš organizmus vždy značnou zátěž. Naopak je vhodná celková změna životního stylu.
Životní styl – na co bychom se měli zaměřit?
- změny stravovacích návyků: patří sem zejména vynechání smažených a tučných pokrmů, polotovarů, sladkých pokrmů a nápojů, zvýšení pitného režimu neslazenými nápoji;
- zvýšení pohybové aktivity;
- abstinence alkoholu;
- omezení nebo zanechání kouření cigaret.
Tyto změny jsou pro naše tělo prospěšné a nepředstavují žádné riziko.
Mezi další způsoby detoxikace mohou patřit zmíněné doplňky stravy, čaje, bylinné tinktury, extrakty rostlin a plodů, různé tablety, koktejly, vitamíny či vitamínové komplexy atd.
Obvykle se jedná o bezpečnou formu doplnění výživy, kterou můžeme podpořit činnost jednotlivých orgánů a imunitní systém.
Pozor bychom si měli dávat na zázračné preparáty a širokospektrální produkty, které mohou představovat více než pomoc spíše výhodný byznys. Nikdy není od věci poradit se s lékařem nebo lékárníkem.
Když pozveme na pomoc přírodu
To, že příroda léčí, vědí lidé od nepaměti. Mezi bezpečné a čím dál oblíbenější produkty, užívané spíše celoročně, patří například bylinné čaje, které ovšem neobsahují stabilní koncentraci účinných látek, tinktury a standardizované extrakty.
Pojďme si nyní v obecné rovině uvést některé bylinky, plody a rostliny, které mohou vhodně doplňovat funkci jednotlivých systémů. Uvedeme pouze některé příklady, jak tělu vhodně pomoci, je totiž individuální a závisí na zdravotní a fyzické kondici každého z nás.
- Játrům prospěje nejlépe ostropestřec mariánský, artyčoky, kurkuma, pampeliška, benedikt, měsíček lékařský.
- Činnost ledvin podpoří například přeslička rolní, pampeliška lékařská, celík zlatobýl, lichořeřišnice, vrbovka malokvětá, tužebník jilmový, svízel syřišťový.
- Příznivý vliv na oběhový systém má kopřiva dvoudomá a medvědí česnek.
- Lymfatickému systému prospěje svízel povázka, měsíček lékařský.
- Očistu střeva zajistí jitrocel vejčitý, andělika lékařská, juka.
- Pro posílení imunity se nejčastěji používá echinacea, euletherococc, aloe vera, šípek, rakytník, jinan dvoulaločný (ginko biloba), ženšen, kustovnice.
- Mezi nejoblíbenější produkty k očistě organizmu patří také chlorella, mladý ječmen, zelený ječmen, spirulina, aloe vera.
Posílit imunitní systém však můžeme i přirozenou cestou péče o naše tělo, jako je konzumace čerstvého ovoce a zeleniny, obecně zdravou stravou, otužováním, pohybovou aktivitou, pobytem na čerstvém vzduchu, kvalitním spánkem a omezením stresových situací.
Závěrem lze říci, že jarní detoxikace by měla být vnímána spíše jako snaha změnit něco ve svém životě, aby se člověk cítil lépe, a to trvalými a bezpečnými postupy. Nejlepší způsob je celková změna životního stylu, přičemž můžeme tělu pomoci cestou bylin, tinktur, vitamínů nejlépe v přirozené podobě.
Pouze trvalá změna vede k trvalým výsledkům, a pokud žijeme zdravě po celý rok, nemusíme v jeho průběhu zahajovat jakékoli očistné kůry.
Autoři: tým nutričních terapeutek Nutrifit.