Tofu se stalo oblíbenou součástí zejména bezmasých jídel, tvoří často velkou část veganských, nebo vegetariánských jídelníčků. Co je tofu, čím je specifické? Měli bychom tofu zařazovat do svých jídelníčků a nač si dát při jeho konzumaci pozor?
Tofu pochází původem z Číny, kde je součástí tradičních pokrmů již přes 2000 let. V původních receptech se v pokrmech vyskytuje v kombinaci s masem, kdežto v současné době je tofu zpravidla používáno jako náhražka masa v bezmasých pokrmech.
Co je tofu?
Jedná se v podstatě o “sýr, nebo tvaroh”, který se vyrábí podobně jako klasický sýr a tvaroh z mléka, ale v případě tofu se k výrobě používá sójový nápoj získaný ze sójových bobů.
Z něj se pomocí sýřidel vysráží sójová bílkovina, která se slisuje do světlých bloků, v nichž se prodává v obchodech.
Tofu má houbovitou konzistenci, proto snadno absorbuje další chutě a je tak téměř univerzální součástí, jak slaných, tak nasládlých nebo kyselých pokrmů. Jeho výsledná chuť je tedy dána použitým kořením, dochucovadly, nebo zeleninou. Druhy tofu a způsoby použití v kuchyni Jednotlivé výrobky se liší svou konzistencí, chutí, tvarem a způsobem použití. Tofu se dá grilovat i smažit, použití je zkrátka široké, tak jako u masa. Můžeme koupit tofu natural, které má výhodu v tom, že je chuťově neutrální a ochotně přijme chutě surovin, které použijeme pro přípravu pokrmu.
Na trhu je však i velká škála ochuceného tofu – uzené, česnekové, marinované, kořeněné, bylinkové.Tofu může být součástí polévek, salátů, teplých pokrmů se zeleninou, v kombinaci nejčastěji s rýží nebo nudlemi.
Z tofu se vyrábí i celá řada výrobků nahrazujících výrobky masné, například různé tofu salámy, karbanátky, párky, tofu burgery, tofu na gril, paštiky, nebo tofu pomazánky.
Tofu je pohodlné svou rychlou přípravou – většinou stačí jen ohřát, lehce napařit, nebo orestovat a je připraveno ke konzumaci.
Jako jsou nutriční hodnoty tofu?
Tofu je ceněno zejména pro vysoký obsah sójových bílkovin. Na 100 g tofu je v něm obsaženo kolem 15 g bílkovin, což je jen zhruba o 5 g méně, než v mase.
Současně obsahuje nízké množství sacharidů i tuků, které ve svém složení obsahují převážně nenasycené mastné kyseliny.
Obsažené bílkoviny v tofu nejsou zcela plnohodnotné (jako je tomu u živočišných produktů), neobsahují celé spektrum aminokyselin, v nedostatku jsou zde sirné aminokyseliny, proto je vhodné tofu kombinovat s dalšími zdroji bílkovin.
Nač si dát při konzumaci tofu pozor?
- Sója dále obsahuje velmi diskutované fytoestrogeny, které se mohou chovat podobně jako lidské pohlavní hormony – estrogeny.
U žen mohou snižovat vedlejší projevy přechodu, nebo přispívat k prevenci osteoporózy. U mužů, nebo dětí, však jejich vysoká konzumace není žádoucí a může docházet k ovlivnění přirozené hladiny hormonů.
V případě umírněné konzumace výrobků ze sóji však riziko vysokého příjmu fytoestrogenů nehrozí.
Je také potřeba vědět, že tofu neobsahuje, na rozdíl od původní suroviny sóji, a dalších luštěnin, téměř žádnou vlákninu a některé další důležité mikronutrienty. I při konzumaci tofu je důležité dodržovat obecně platnou zásadu „všeho s mírou“. Z bezmasých pokrmů zařazujme i jídla obsahující celé luštěniny jako jsou fazole, čočka a cizrna.
- Mysleme také na to, že obsah tofu v pokrmu ještě neznamená, že se jedná o zdravý pokrm. Záleží na jeho složení a přípravě. Smažení, ani grilování, nejsou nejvhodnější úpravou ani u masa, stejně tak u tofu.
- Některé ochucené varianty tofu mohou navíc obsahovat velké množství soli.
- Součástí asijských receptů s tofu je také často větší množství sójové omáčky a dalších různých dochucovadel. Z původně vhodné alternativy k masným výrobkům tak rázem můžeme konzumovat zcela nevhodný pokrm.
Sója je také poměrně častým alergenem. Osoby s alergií na sóju se tedy musí tofu a výrobkům z něj vyhnout. Bezmasý jídelníček by neměl být založený pouze na sóji a výrobcích z ní, všeho moc škodí. Mysleme proto stále na důležitost pestrosti jídelníčku a vhodné úpravy pokrmů.
Autoři: tým nutričních terapeutek Nutrifit