Psychická pohoda je nedílnou součástí zdravého životního stylu. O její důležitosti se denně přesvědčujeme a změna životního stylu, která ke správnému procesu hubnutí neodmyslitelně patří, je velmi náročná i psychicky.
1. TIP: mějme se rádi
Jednou z hlavních zásad je přijmout se takový, jací jsme. Nehledejme na sobě jen chyby a nedostatky, ale zaměřme se naopak na naše kvality.
Spousta z nás, především žen, není spokojeno se svým tělem, což si často s sebou neseme už z dětství a dospívání.
Zkusme se na sebe podívat úplně jinak a najděme na sobě něco, co se nám líbí - barva očí, tvar rtů, vlasy, prostě cokoliv. A to si každý den připomínejme.
Zapomeňme na problematické partie, naopak se zaměřme na pozitivní přístup ke svému tělu. A nezapomínejme, že pokud chceme hubnout, nedělejme to z důvodu, že své tělo nesnášíme, ale právě naopak proto, že ho milujeme a chceme pro něj jen to nejlepší, aby nám dlouhá léta sloužilo ve zdraví.
I tak malá změna v myšlení nám pomůže nefixovat se na negativní myšlenky, ale na pozitivní přístup.
2. TIP: udělejme si na sebe čas
Často se v této uspěchané době zapomeneme starat sami o sebe a svoji psychickou pohodu. Skloubit zaměstnání, rodinu a čas na sebe se může zdát někdy až nereálné.
Ale zamysleme se nad tím, jak náš denní režim vypadá…:
- musíme vše udělat právě v danou chvíli?
Nepočká třeba příprava oběda na druhý den do práce do večera, kdy nebude venku svítit sluníčko? Čas bychom mohli trávit pohybovou aktivitou na čerstvém vzduchu. - Nebo nemůžeme péči o domácnost rozložit mezi více členů rodiny?
- Neděláme v práci úkoly, které nespadají do naší pracovní náplně a nikdo nás za ně neohodnotí?
Není to pak tak, že nám na úkor toho pak nezbývá čas na nás a rodinu? - A jak trávíme náš volný čas?
Dělám něco, co mě baví, nebo to, co se ode mě očekává? Nebo si ze zvyku sedneme k televizi jako vždycky?
Vzpomeňme si, co nám dělá radost a zkusme si na to najít čas. Ať už je to vana při svíčkách, četba knihy, jakékoli tvoření nebo procházka. A zapojme i své blízké, nové prožitky se mohou lépe stát zábavou, nikoli nutností.
3. TIP: stanovme si reálné cíle
V rámci hubnutí, či jakékoli jiné změny režimu je obzvlášť důležité, stanovit si dosažitelný cíl. Nic není tak demotivující jako to, že se nám věci nedaří, tak jak jsme si je naplánovali.
Stanovme si reálně nejen rychlost hubnutí (optimální je 2 - 4 kg za měsíc), ale i to, jaká je naše vysněná meta - například znovu se svést na lyžích, obléknout si oblíbené šaty atd.
Záměrně se nebavíme o výsledné hmotnosti, protože číslo na váze není to nejdůležitější. Důležitější jsou centimetry, tedy změny obvodů pasu, boků, stehen nebo změna naší kondice.
Rozumné je stanovit si i dílčí cíle, zvláště pokud začínáme na vysoké hmotnosti. Za každý úspěch se pochvalme a klidně i něčím odměňme. Například masáží, novou halenkou nebo lístkem na do divadla či hokejový zápas.
Mějme na paměti, že zhubnutí už 5 – 10 % z celkové hmotnosti zlepší náš zdravotní stav a už jen dlouhodobé udržení tohoto výsledku je skvělým úspěchem.
4. TIP: my a lidé kolem nás
Podpora blízkých je důležitou součástí úspěchu. Pokud máme podporu ke změně životního stylu v rodině, je to vždy snazší. Pokud ne, nedá se nic dělat, musíme se smířit s tím, že nám možná budou klást překážky do cesty: kupovat naše oblíbené laskominy, lákat nás k večernímu pozobávání, pití alkoholu nebo dokonce snižovat naši snahu o změnu. Často k tomu vedou obavy z toho, že změna našeho životního stylu zasáhne i je. Zkusme více komunikovat o tom, proč jsme se pro změnu rozhodli a zkusme nabídnout konkrétní příklady, jak by nám mohli pomoci, například nekupovat naše oblíbené pochutiny.
5. TIP: naučme se říkat. NE
K psychické nepohodě přispívají selhání při změně režimu. Známe to, kolegyně slaví narozeniny, tak přece nemůžeme odmítnout nabízený zákusek, nebo jsme na návštěvě u rodičů, tak se nesluší nedojíst nabranou porci oběda. Opak je ale pravdou.
Říci ne je naše právo, a měli bychom se naučit ho asertivně používat. Tedy tak, abychom dokázali prosadit naše oprávněné požadavky, ale zároveň respektovali i práva druhého. Kolegyni například můžeme říci, že děkujeme, ale že si zákusek zabalíme domů. Rodičům můžeme vysvětlit, že máme moc rádi jejich kuchyni, ale když se na oběd přejíte, cítíte se těžko a z návštěvy tak odjíždíte s nepříjemnými pocity.
Je to běh na dlouhou trať, ale vždy se dá najít nějaký rozumný kompromis.
6. TIP: každý má právo udělat chybu
Hubnutí nemá být dieta, ale postupná a trvalá změna stravovacích návyků. Proto je důležité uvědomit si, že určitě nastanou situace, které nebudou úplně ideální.
Přejíme se na oslavě, opijeme se, dáme si více zákusků, než jsme si původně dovolili, hřešíme více dní po sobě atd. To vše patří k našemu životu.
Přestože nás to nijak neposune blíže k našemu cíli, není potřeba si sypat popel na hlavu a zahodit všechno naše dosavadní snažení.
Každý můžeme udělat chybu, je dobré se z ní poučit, zkusit se jí příště vyvarovat a na rizikovou situaci se lépe připravit, ale život jde dál a výkyvy jsou naprosto normální.
Pokud se nám ale takové situace dějí pořád, je dobré si zanalyzovat, co nás k takovému chování vede. Často jde o zažité stereotypy, které je potřeba rozpojit.
Je spousta situací, které ovlivňují naši psychickou pohodu. Nálada v práci a kolektivu, spokojenost v partnerském životě a další různé životní situace (narození dětí, manželství, nemoc nebo úmrtí blízkého člověka), které ve svém důsledku ovlivňují i náš stravovací režim.
Velkým problémem může být tzv. emoční jezení, kdy jídlo konzumujeme proto, abychom zahnali pocit nepohody, nebo naopak umocnili pocit štěstí, ale ne proto, že máme hlad.
To vede k přejídání a k pocitu selhání, ale i s tím můžeme efektivně pracovat. Zejména pod vedením odborníka se nám podaří lépe definovat ony příčiny neúspěchu.
Snažme se proto dodržovat pravidelný režim jídla, žít aktivním životem a dbát na psychickou pohodu.
Všechno jde ruku v ruce a nebojme se oslovit profesionály, ušetříme si mnohé přešlapy a zklamání.
Autoři: tým nutričních terapeutek Nutrifit