Patří děti do kuchyně? Jednoznačně ano! Když nám při vaření asistují, rozvíjí své dovednosti, vzdělávají se a navíc posilují své sebevědomí. Zkuste si podle rad a tipy od Jakvkuchyni.cz dnes s dětmi společně připravit oběd a večeři!
Není nad dobrý plán!
Štěstí přeje připraveným a v kuchyni tomu není jinak. Než se pustíme do samotného vaření, vyberme si recept. Už k této aktivitě můžeme přizvat malé pomocníky.
Společně si můžeme procházet recepty, u toho si můžeme procvičit názvy ingrediencí a rozebrate podrobněji suroviny, postup a třeba i důvody, proč některé jídlo připravovat budeme a jiné ne.
Při výběru pokrmu mysleme ale také mysleme na to, aby nám dítě mohlo příjemně asistovat a bavilo ho to.
Už díky plánování učíme děti spoustu věcí, jako například:
- Jaký název mají jednotlivé suroviny, do jaké kategorie patří? Do zeleniny, ovoce, mléčných výrobků či masa a od jakých zvířat tyto produkty jsou a další zajímavosti.
- Jaké jídlo je zdravé a pro nás přínosné a čím a naopak.
- Při přípravě jídla musíme zohlednit chutě celé rodiny, aby se každý dobře najedl. Trénujeme si tím empatii.
- K obědu je vhodné chystat jiná jídla než k večeři – učíme tak děti rozdíly správného stravování (večer bychom neměli jíst kaloricky náročná a těžká jídla apod.).
- Trénujeme logické uvažování: co dělat, když doma nemáme konkrétní potravinu z receptu (můžeme ji zaběhnout koupit, nahradit ji něčím jiným nebo požádat o pomoc milou sousedku). Výběr řešení odůvodnění nechme na dítěti, pokud už je toho schopné.
Současně děti učíme improvizovat a flexibilitě – lze nahradit, čím a proč? Nemusí být vše nalajnované… - Kolik času nám příprava jídla zabere? Dítě se učí lépe i vnímat čas a hospodařit s ním.
- Některé suroviny jsou drahé a možná si je nemůžeme právě teď dovolit, dítě poznává hodnotu peněz.
Než se ale do společného vaření s dětmi pustíme, je důležité mít dost energie a být v pohodě. Pokud si nejsme jisti, raději tuto společnou aktivitu odložme.
Nepřineslo by to nic dobrého ani nám, ani dětem – vaření s nimi si žádá trpělivost a taková aktivita má proto smysl jen tehdy, pokud ji máme. Pak si z toho odneseme všichni hezké zážitky.
Tipy na obědy, které chystáme s dětmi:
- boloňské špagety;
- domácí pizza, možná je více bude bavit pánvičková pizza;
- cizrnová omáčka s rýží – zkuste cizrnu na paprice;
- kuře s bramborami a smetanovou omáčkou: třeba smetanová houbová omáčka;
- lososové rybí prsty s bramborovou kaší.
Tipy na večeře, které chystáme s dětmi:
- cuketové placičky;
- rybičková pomazánka, cizrnová pomazánka s lučinou, cuketovo-krabí pomazánka; ;
- batátové hranolky se sýrem a čerstvou zeleninou;
- plněné těstoviny s různými druhy omáček;
- těstovinový salát s lososem a špenátem.
Připraveni?
Recepty na oběd i večeři máme vybrané, co teď? Na řadu přichází příprava.
Je třeba počítat s tím, že vaření s dětmi nám zabere mnohem více času, než když vaříme sami.
Právě proto je důležité počítat s velkou časovou rezervou – když už takovou aktivitu děláme, snažme se dětem nechat co nejvíce prostoru.
Chtějí míchat? Ať míchají. Chtějí krájet? Směle do toho…
Naší největší úlohou je dohlédnout na bezpečnost. Pozorně proto dohlížejme i na to, aby měly děti při vaření k dispozici vhodné nástroje a neublížily si.
Při servírování hotových pokrmů nezapomeňme dětem jídlo pochválit. Malý kuchař tak zakusí jaký je to pocit, když někoho dobře pohostíme. A to je přesně ten pocit, který ho i příště přiměje pronést tu krásnou větu „Můžu dneska vařit zase s tebou?”
Děti baví dělat těsto a tvořit z nich různé útvary, proto jsou ideální palačinky, nebo různé druhy placek. Připravte si cuketové placičky podle receptu na Jakvkuchyni.cz!
Cuketové placičky
Rychlé, chutné a zdravé jídlo, které bude chutnat dětem i dospělým? Zkuste si připravit cuketové placičky, které se hodí na oběd i...
Recept - suroviny a postupVaření má být především zábava a jako výsledek nás má odměnit dobré jídlo. Co víc si vlastně můžeme přát, když touto aktivitou můžeme trávit čas s našimi nejmenšími, které tímto navíc rozvíjíme všemi směry?