Dýně hokaido je stálicí pro krásné a originální dekorace a i surovinou pro přípravu receptů každého podzimu. Na dýni si pochutnáme v polévkách, omáčkách a skvělá je také zapečená k masu. Kulinárních možností využití nabízí dýně opravdu mnoho. Proč jíst dýně, jak je skladovat a kde a jak dýně pěstovat? A recept na polévku ze zelené dýně a dýňový džem se skořicí prozradí Jakvkuchyni.cz!
Červená a zelená dýně hokaido
Svůj název získala podle japonského ostrova, odkud pochází. Tuto cennou plodinu používali lidé jako platidlo a velmi rychle se uchytila v kuchyních po celém světě.
Nejznámějším druhem je dýně červená, méně běžná je její zelená odrůda.
DOBRÉ VĚDĚT
A jak chutná zelená dýně hokkaidó? Má jemnou máslovou chuť a je mírně moučnatá, oproti červené dýni je také více vodnatá.
Proč zařadit hokaido dýni do jídelníčku?
Hokaido dýně je jednou z nejoblíbenějších dýní v našich kuchyních a proč bychom si ji měli pravidelně dopřávat?
- Obsahuje draslík, který prospívá našemu srdci.
- Vitamin B2 je prospěšný pro zrak a pokožku.
- Vitamin B3 snižuje únavu a posiluje psychiku.
- Dýně hokaido posiluje imunitní systém.
- Z 90 % je tvořena vodou, proto nás hydratuje a navíc pomáhá s hubnutím.
Hokaido dýně skvěle chutná, hodí se do polévek, těstovin a výborná je také zapečená s masem. Mňam!
Jak pěstovat hokaido dýni?
Dýni hokaido si snadno vypěstujeme na zahradě. Jak na to? Základem je dobře vyživená půda.
Na pěstování dýní je jako dělaný kompost. Aby byla dýně krásně oranžová, je ideální ji vysadit na slunnou část zahrady – k růstu potřebuje světlo a teplo. Nezapomeňme ji také pravidelně a vydatně zalévat ke kořenům, aby se na listech neusazovala plíseň.
Z první dýně se můžeme těšit na konci srpna, v tuto dobu plody dozrávají a jsou vhodné k jídlu.
Jak skladovat hokaido dýni?
Pokud hokaido dýni správně uskladníme, vydrží nám čerstvá až do jara. Pamatujme na to, že dýně potřebují sucho. Proto jim raději dopřejme místo v bytě, než ve vlhkém sklepě.
Ideální teplota pro uskladnění dýní se pohybuje mezi 10 a 15 °C. Dejme si pozor, aby se dýně navzájem nedotýkaly a netvořila se tak na nich plíseň.
Načaté dýně můžeme skladovat v lednici 3 až 5 dní, poté začnou plesnivět.
No a teď už hurá na podzimní mlsání! Jakvkuchyni.cz přináší 2 recepty na dýňové dobroty!
Dýni hokaido si můžeme dopřát jako přílohu k masu, nebo třeba jako zdravou svačinku. Její příprava je snadná a velkou výhodou je, že...Dýně hokaido pečená na rozmarýnu a česneku
No a polévka z červené dýně, to je opravdová klasika! Zkuste si osvěžit jídelníček a připravit si polévku ze zelené dýně hokaido!
Polévka ze zelené dýně hokaido
Častěji se setkáváme s polévkou s červené dýně hokaido, proč ji ale nezkusit i z méně tradiční zelené dýně? Kromě máslové chuti se...
Recept - suroviny a postupDžem z dýně hokaido se skořicí
Dýňový džem se skořicí je hitem podzimu! Svou sytou barvou rozzáří každý stůl. Pochutnáme si na něm k víkendové snídani, dokonale...
Recept - suroviny a postup