Jak vytvořit adventní věnec tak, abychom ho mohli vyhodit celý do bioodpadu?

Vyrábíte si každý rok svůj adventní věnec? Zkuste to letos jinak. Adventní věnec může být barevný, vkusný – a přitom čistě přírodní a kompostovatelný. Jeho výroba není nijak náročná!. Jakvkuchyni.cz poradí v článku, jak si vyrobit přírodní adventní věnec bez tavné pistole a umělých ozdob!

Jak vytvořit adventní věnec tak, abychom ho mohli vyhodit celý do bioodpadu?
Jak si vyrobit přírodní adventní věnec, abychom ho pak mohli hodit na kompost či bioodpadu poradí v článku Jakvkuchyni.cz! (Zdroj: Shutterstock.com)

Proč dělat adventní věnec takhle „složitě“?

Výběr adventních věnců na trhu je velmi široký – proč tedy vyrábět vlastní? Stojí to nějaké úsilí, na druhou stranu se ale vyhneme plastovým komponentům z Číny, ušetříme peníze a navíc můžeme strávit příjemný čas při sběru přírodnin a vlastnoruční prací společným tvořením, třebas dětmi nebo prarodiči. 

Možná jste již vyráběli věnce „klasickým“ způsobem – na kupovaný slaměný korpus jsme vázacím drátem připevnili větvičky, věnec jsme pak ozdobili pomocí tavné pistole přírodninami, umělými dekoracemi a svíčkami na kovovém zápichu.

Jak už to tak ale bývá – i takový adventní věnec se časem promění v odpad. A v tomto případě se jedná špatně tříditelný odpad, který by skončil ve směsném odpadu a tedy na skládce.

Přírodní věnec, který si vyrobíme podle návodu od Jakvkuchyni.cz můžeme díky použití přírodních materiálů vyhodit na kompost, nebo do sběrné nádoby na bioodpad tak, jak je!Za nějakou dobu se kompletně rozloží a nebudeme díky tomu zatěžovat naši planetu. 

Jak si vyrobit přírodní adventní věnec?

Základ adventního přírodního věnce

Bez korpusu se neobejdeme, nabízí se několik možností. Můžeme si jej vyrobit ze slámy a jutového provázku, což ale není úplně jednoduché – obzvlášť pokud pracujeme sami.
Další možností je vyrobit si korpus z ohebných větviček, například vrbových proutků, pokud je máme k dispozici.
Nejjednodušší ale je varianta ze srolovaného přírodního balicího papíru, kde jednoduše dosáhneme požadované šířky i obvodu korpusu. 

Na korpus pak klademe vrstvy větviček, přičemž jednou vrstvou vždy pokryjeme jednu část korpusu, u širších konců větviček je stáhneme dobře jutovým provázkem a další vrstvu klademe tak, aby hezké konce větviček zakryly předchozí konce omotané provázkem.

Dekorace

K ozdobení věnce použijte přírodniny, které rostou kolem nás a líbí se nám. Kromě tradiční cesmíny můžeme zvolit i krásně červený dřišťál, oranžovou hlohyni a další.
Může se stát, že některé nevydrží až do Štědrého dne – pak není nic jednoduššího, než je opatrně vyjmout a nahradit čerstvými, nic na věnci není přilepeno – vše jen zasouváme pod jutový provázek, případně přivazujeme přírodním lýkem. 

Pěkně vypadají a navíc krásně voní také třeba plátky sušených pomerančů, citronů nebo hvězdičky badyánu a kousky skořice.

Svíčky

Svíčky si můžeme vyrobit sami z plátků včelího vosku (prodávají se jako včelařské mezistěny). Abychom nemuseli použít kovové zápichy, můžeme si doma vyrobit podstavečky na svíčky z březových koleček – snadno je nařežeme z popadaných větví břízy o průměru kolem 6 cm. Stačí do nich vyvrtat dvě dírky a přivázat je k věnci přírodním lýkem. Svíčky na ně stačí přilepit roztaveným voskem a máme hotovo!

Advent může začít!

Přírodní vánoční dekorace mají tu výhodu, že je můžeme vytřídit na kompost, nebo do nádob na bioodpad. I když použijeme komponenty, které je třeba vytřídit, a my si nebudeme jisti kam s nimi, poradí nám abecední online průvodce Kam patří. Třiďte odpad i o Vánocích, má to smysl!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*