Každý, komu záleží na budoucnosti naší planety dnes již považuje za samozřejmost třídění plastů, papíru a dalších druhotných surovin. Věděli jste však, že třídit můžete i kovy?
Recyklací kovového odpadu nejen pomáháte šetřit cenné přírodní zdroje, ale pomáháte také udržet okolí čisté.
Kovy se navíc dají recyklovat mnohem efektivněji než jiné druhy odpadu, jelikož během procesu recyklace neztrácejí na kvalitě. Takovou hliníkovou plechovku lze recyklovat stále dokola, aniž by hliník ztratil cokoli ze své kvality.
Jak jsou na tom Češi s tříděním kovů?
Počet sběrných kontejnerů na třídění kovů se neustále zvyšuje a v současnosti je jich v ČR k dispozici na 153 000.
V některých obcích, kde tyto kontejnery nejsou k dispozici samostatně, je možné třídit kovový odpad prostřednictvím tzv. smíšeného, neboli multikomoditního sběru, při kterém je možné vhazovat kovy například do kontejnerů na plasty, sklo nebo nápojové kartony.
Dodržujte proto vždy jednu z hlavních zásad správného třídění odpadu a sledujte informace na samolepkách, kterými jsou nádoby označeny.
Podle dostupných dat vytřídil v ČR v roce 2021 každý z nás 16,8 kg kovů za rok a toto číslo vzhledem k předchozím letům stále roste.
TIP
Pokud se přidáte a vytřídíte alespoň 1 kg hliníkového odpadu každý měsíc, můžete za rok ušetřit za rok 96 kg bauxitu, 48 kg nejrůznějších chemikálií a přídavných látek a 168 kWh elektrické energie, což je téměř stejné množství, jako třítýdenní spotřeba elektřiny v průměrné české domácnosti!
Jaký je dopad recyklace kovů na naši uhlíkovou stopu?
Během procesu recyklace kovů se spotřebuje až o 95 % méně energie než při těžbě a výrobě kovů z původních surovin. S každou plechovkou, kterou vytřídíte, místo abyste ji vhodili do směsného odpadu, se tak výrazně zkracuje vaše uhlíková stopa.
Zajímavé informace a fakta prozradí infografika o třídění kovů na Jakvkuchyni.cz níže.
Z výše zmíněných informací je možné vidět, jak důležitou roli hraje třídění a recyklace kovových odpadů při ochraně zdrojů planety a podpoře udržitelnosti.
Takže až příště budeme dopíjet plechovku od našeho oblíbeného nápoje, rozhodně nepatří do popelnice, ale do sběrných nádob na kovový odpad.
Tříděním odpadu kompenzujeme náš konzumní způsob života. Malý krok pro nás, velký krok pro přírodu, za který nám navíc poděkují budoucí generace.