Sýr feta je tradičním produktem, který je ve své domovině, Řecku, hojně využívaný v místní kuchyni. Vyráběli jej už staří Řekové, kteří fetu znali pod názvy „tryskos“ nebo „trysfália“. Obliba fety roste po celém světě, přesto tento sýr svou domovinu nezapře – stále se totiž vyrábí z ovčího mléka, jako v minulosti. Je feta vhodná do zdravého jídelníčku a mnoho dalších zajímavostí se dočteme v článku na Jakvkuchyni.cz. Nechybí ani inspirace na lahodné zapečené brambory s česnekem a bylinkami a rychlou osvěžující pomazánku!
Jak se vyrábí sýr feta?
Původní feta se vyráběla výlučně z ovčího mléka, později se začalo používat i mléko kozí, případně se smíchala obě mléka dohromady. Do mléka se přidá mléčná kultura a směs se nechá zakysat.
Zakysané mléko se rozdělí na sýrovou sraženinu, hustou část, ve které zůstane z mléka tuk a bílkoviny, a syrovátku, nažloutlou tekutinu, která je tvořena většinou mléčných sacharidů.
Hustá sýřenina se nakrájí na kostičky, smíchá se se solí a olivovým olejem a tak vznikne charakteristická chuť a textura fety.
Sýr se může jíst samozřejmě hned čerstvý, k jeho trvanlivosti ale přispívá naložení do nálevu se solí a trochou octa. Takto můžeme fetu uchovávat až 2 měsíce.
Slovo „feta“ pochází z řeckého výrazu „feta“, což znamená „kousky“, nebo „plátky“. Tento název odkazuje na způsob, jakým je sýr tradičně vyráběn a podáván – v malých kouscích nebo plátcích.
Feta a výživové hodnoty
Z nutričního hlediska je feta skvělým zdrojem bílkovin a vápníku. Oproti jiným oblíbeným druhům sýrů obsahuje o něco méně tuku, proto může být chuťovým zpestřením jídelníčku i v případě, že se snažíte tuky omezovat. Pozor, zcela bez tuku ale není.
Feta je také poměrně slaný, proto je lepší jej do jídelníčku zařazovat s mírou. Pokud si ale potřebujeme hlídat množství soli v jídelníčku, je lepší volit jiný sýr.
Vhodnost zařazení sýru feta do naší stravy závisí na osobních potřebách a preferencích.
Můžeme ho použít jako ingredienci v různých jídlech, například v salátech, k pečivu, v těstovinách, nebo na obložených talířích.
Feta se také hodí k tradičním řeckým pokrmům, jako jsou například řecký salát, nebo tzatziki.
Podle některých historiků je feta jedním z nejstarších řeckých sýrů a vyráběla se již v antickém Řecku. Údajně byla oblíbeným jídlem starověkých řeckých olympioniků.
Těhotenství a sýr feta. Jde to dohromady?
V těhotenství je vhodné se vyhnout především plísňovým sýrům, mezi ty se ale feta neřadí. Naopak.
S ohledem na trvanlivost se vyrábí z pasterovaného mléka a je dobrým zdrojem bílkovin a především vápníku, kterého je v těhotenství zvýšená potřeba.
Na druhou stranu, stále obsahuje i vyšší množství soli, proto je dobré sýry a mléčné výrobky střídat a dbát na pestrý jídelníček.
DOBRÉ VĚDĚT
Od roku 2002 je „feta“ regionálním produktem chráněným Evropskou unií pod označením PDO (Protected Designation of Origin). Cílem ochrany je zajištění tradičního způsobu výroby a zaručené kvality sýru. Od té doby se smí používat název „feta“ pouze pro sýry vyráběné v Řecku nebo v určitých oblastech Bulharska. Proto můžeme v obchodě často narazit na sýry s označením „sýr typu feta“. Takto výrobci označují fetě podobné produkty, které nejsou vyrobeny v daných regionech.
Feta má v kuchyni mnoho využití, připravte si jej podle receptu od Jakvkuchyni.cz!
Co takhle si připravit snadné a rychlé jídlo, ve kterém vynikne typická chuť fety? Připravte si zapečené brambory, kterým dodá feta...Zapečené brambory s fetou
Zachutnala vám feta a chtěli byste ji vyzkoušet i v jiném receptu? Co třeba v sýrové pomazánce s bylinkami. Pomazánka může být...Pomazánka s fetou a bylinkami