Vařené brambory ze včerejšího oběda do koše rozhodně nepatří! Vařte beze zbytku a připravte si z nich vynikající rozmarýnové krokety s rajčatovým ragú. Na včerejších bramborách si ještě skvěle pochutnáme a navíc díky takovému přístupu předcházíme potravinovému odpadu. Více v dalším dílu seriálu Gurmánské vaření beze zbytku!
O seriálu Gurmánské vaření beze zbytku
Občas nakoupíme, nebo uvaříme více jídla, než dokážeme spotřebovat. Rozhodující je, jak s takovou situací naložíme. Plýtvání jídlem je celosvětový problém, který má navíc negativní vliv na životní prostředí.
Inspiraci, jak předcházet potravinovému odpadu a plýtvání jídlem přináší seriál s návody, jak využít zbylé suroviny, Gurmánské vaření beze zbytku.
Proč je dobré jíst brambory?
Brambory neobsahují žádný tuk, naopak v nich najdeme mnoho sacharidů ve formě škrobu. To pro nás představuje dobrý zdroj energie. Nechybí bohaté zastoupení vlákniny, která usnadní trávicí soustavě její fungování.
Brambory dále obsahují vitamíny ze skupiny B a C, které udržují zdravý metabolismus a podporují funkci jater, kůže, očí a nervů.
Vitamín C navíc přispívá k tvorbě kolagenu a působí jako antioxidant. Právě jemu vděčíme za zdravější a svěžejší vzhled.
Konzumací brambor si také doplňujeme minerální látky – železo, draslík, hořčík, fosfor, vápník a jód.
Videorecept na Rozmarýnové krokety s rajčatovým ragú a sýrem Pecorino
Co se zbytkem vařených brambor ze včerejšího oběda? Připravte si rozmarýnové krokety s rajčatovým ragů podle videoreceptu Gurmánské vaření beze zbytku (Zdroj: Jakvkuchyni.cz).
Toto lahodné jídlo si můžete připravit podle receptu níže.
Rozmarýnové krokety s rajčatovým ragú
Pokud najdeme v lednici vařené brambory ze včerejší večeře a změklá rajčata, právě jsme objevili základ pro vynikající rozmarýnové...
Recept - suroviny a postupKdo je šéfkuchař Ondřej Hutnik?
Pokrmy od šéfkuchaře Ondřeje Hutnika můžeme aktuálně ochutnat v restauraci Dvůr Perlová voda. Právě v místní kuchyni Ondra kouzlí. S nástupem do této restaurace se pojí také Ondřejův návrat ke kořenům: „Pěstujeme si tam zeleninu a bylinky, v rybníku máme ryby. Používáme lokální zdroje…” odpovídá Ondra na otázku co rád vaří v našem rozhovoru Životní cesta kuchařského světoběžníka Ondry Hutnika za vařením beze zbytku.
Tipy, jak předcházet vzniku potravinového odpadu?
Pro to, abychom potraviny zbytečně nevyhazovali, můžeme udělat několik kroků hned teď:
- Na nákup potravin se důkladně připravme. Promysleme si, co chceme v následujících dnech vařit. Podívejme se, co doma už máme a napišme si nákupní seznam.
- Kupujme jen to, co potřebujeme a zbytečně si doma nevytvářejme zásoby potravin, které by nám prošly. Nenechme se zlákat slevami.
- Experimentujme. Zbytky jídel nevyhazujme, naopak z nich zkusme uvařit nové pokrmy.
- Přebytek našeho jídla nabídněme těm, kteří ho potřebují.
Na světě žije spousta lidí, kteří trpí akutním nedostatkem jídla. Mysleme na to pokaždé, když budeme chtít nějaké jídlo vyhodit a snažme se tomu předcházet.