Vepřová kýta v hořčično-bylinkové krustě s podzimní zeleninou

Pokud jste fanoušci jídel z jednoho pekáče, tak vám tento recept udělá radost. Kýtu pečeme vcelku, aby si zachovala šťavnatost, při pečení navíc výpek výborně ochutí zeleninu, která je ve stejném pekáčku, jako maso.
Pokud jste fanoušci jídel z jednoho pekáče, tak vám tento recept udělá radost. Kýtu pečeme vcelku, aby si zachovala šťavnatost, při pečení navíc výpek výborně ochutí zeleninu, která je ve stejném pekáčku, jako maso.
/wp-content/uploads/2015/12/ico_talir.jpg
Porce
4 porce
/wp-content/uploads/2015/12/ico_hrnec.jpg
Doba přípravy
40 minut
/wp-content/uploads/2015/12/ico_hodiny.jpg
Suroviny
Kýta
    vepřová kýta 1kg vcelku
    cibule 1ks červená
Krusta
    strouhanka 5lžic
    olej 10lžic slunečnicový
    tymián 5snítek
    česnek 4stroužky
    hořčice 2lžičky dijonská
    hořčice 2lžičky plnotučná
    sůl 1lžička
    rozmarýn 1snítek
Zelenina
    brambor 800g
    mrkev 4ks
    tymián několik snítek
    rozmarýn snítek
Pokyny
  1. Vepřovou kýtu osolíme a opepříme a ze všech stran ji orestujeme na pánvi. Nepícháme do ní vidličkou, aby nám nevytekla šťáva - ideální je použít k otáčení kuchařskou pinzetu. Maso vyndáme z pánve a dáme bokem.
  2. Do pánve přilijeme asi 400 ml vody a výpek rozředíme a vařečkou seškrábneme ze stran pánve. Později ho použijeme k podlévání.
  3. Teď si připravíme krustu - do mísy nalijeme olej, přidáme nasekaný česnek, strouhanku, sůl, pepř, hořčici a nasekané bylinky. Zamícháme.
  4. Maso přendáme do zapékací mísy a potřeme směsí na krustu.
  5. Zeleninu, cibuli a brambory očistíme a nakrájíme, osolíme, opepříme a dáme kolem masa, které podlijeme výpekem z pánve.
  6. Přidáme několik snítek tymiánu a snítku rozmarýnu.
  7. Kýtu pečeme spolu se zeleninou (dle velikosti kusu masa) cca 1,5 - 2 hodiny na 180 ꠶C.
  8. První polovinu doby pečení pečeme přikryté alobalem, nakonec dopečeme bez, aby krusta hezky zezlátla.
  9. Upečené maso vyndáme z trouby, necháme chvíli odpočinout a poté nakrájíme ostrým nožem na plátky. Podáváme spolu s pečenou zeleninou.

Slupky a odkrojky zeleniny patří do bioodpadu, nejlépe na náš kompost, nebo do hnědých sběrných nádob na bioodpad. Nejlepší ale je, předcházet plýtvání potravinami a snažit se je maximálně využít v kuchyni. Slupky od mrkve, petržele a jiné zeleniny lze využít k výrobě domácích zeleninových chipsů, další inspiraci najdete v seriálu Gurmánské vaření beze zbytku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*