Obalované a smažené sýry

Obalované sýry jsou oblíbenou pochoutkou, se kterou se můžeme setkat po celém světě. Přestože se jedná o pokrmy s vysokým ​obsahem tuku a kalorií, často jim pro jejich křupavou a jedinečnou chuť neodoláme. Jaká je nutriční hodnota obalovaných sýrů? Jak je správně obalit a recepty na klasický smažený eidam a méně tradiční obalovaný sýr halloumi – to vše najdete na Jakvkuchyni.cz!

Obalované a smažené sýry

Původ smažených sýrů

Obalované smažené sýry jsou oblíbenou pochoutkou v mnoha zemích, zejména v Evropě a na Blízkém východě.
Nejpravděpodobnější původ smažených sýrů nás směřuje do Řecka, kde se podobná pochoutka připravovala již v antických dobách.
Postupně se tento způsob přípravy sýrů rozšířil po celé Evropě, kde se stal velmi populárním, a dnes je tato kulinární úprava sýrů oblíbená po celém světě.
Jiná teorie tvrdí, že se historie smaženého sýru pojí s Rakousko-Uherskem a sahá do období 19. století.
Tak či onak, rozhodně si tato úprava sýrů u nás našla své pevné místo a neupadla v zapomnění ani přes mnohé geopolitické změny či vývoj preferencí chutí lidstva.

Jaké sýry smažit?

Nejlepší sýry k obalování jsou ty, které se snadno krájí a neroztékají se ani při vysokých teplotách.
Mezi nejlepší volby na “obalovaný smažák” patří eidam, tvarůžky, hermelín, camembert nebo případně sýry s modrou plísní či méně známé halloumi.

Jak správně obalit sýr na smažení? 

Nejdříve si musíme promyslet, jaký druh sýru chceme připravit. U směsi na obalení sýrů musíme dbát na správné poměry, aby měla konzistenci, která v sobě udrží sýr během smažení.

DOBRÉ VĚDĚT Pro obalování smažených sýrů se zpravidla používají tři základní suroviny: mouka, vejce a strouhanka.
Méně tradičně můžeme také sýry obalit bramborovými lupínky, kukuřičnými lupínky, nebo jinými druhy chuťově obohacené směsi s pikantním kořením, kari, bylinkami aj.

Postup obalování sýru na smažení

  1. Nejprve si připravíme trojici misek, do jedné nasypeme mouku, do druhé rozšleháme vejce a do třetí nasypeme strouhanku.
  2. Poté nakrájíme sýr na stejně velké kousky.
  3. Každý kousek sýru obalíme nejprve v mouce, poté ve vejci a nakonec ve strouhance. Dbáme na to, aby byl sýr pečlivě obalen a všechny strany byly beze zbytku pokryté. 

TIP od Jakvkuchyni.cz: Hotové kousky sýra necháme odpočinout alespoň 10 minut, aby se suroviny dobře spojily a sýr pak nevytekl při smažení.

Klasickým smaženým sýrem číslo jedna je eidam. Tento sýr má jemnou chuť a měkkou soudržnou konzistenci, což z něj činí ideálního kandidáta pro smažení. Chutná většinou všem věkovým kategoriím.
Velmi oblíbený je i smažený hermelín, kde je již větší riziko vytečení obsahu sýru a chce to trochu praxe.
Zejména na Moravě jsou pak oblíbené smažené tvarůžky, které jsou samy o sobě velmi hodnotným sýrem, jelikož obsahují minimum tuku a hodně bílkovin (podrobněji o sýrech v článku Druhy českých sýrů).

Smažit můžeme i méně tradiční sýry jako jsou řecký halloumi, nebo slovenský pološtiepok. U těchto sýrů nedáváme klasický trojobal, jen je na pánvi a troše oleje zlehka osmažíme (příp. na grilu), aby se změnila jejich konzistence z tuhé na jemnější a vláčnější. Jsou tedy zdravější alternativou a výborně se k nim hodí i pečená zelenina.

Nutriční složení sýru

Sýr je nositelem mnoha živin. Ty s největším zastoupením mají plnohodnotné bílkoviny (komplexní = obsahují všechny esenciální aminokyseliny), které výborně zasytí a pomohou s mnoha regeneračními procesy v těle.
Nesmíme opomenout ani vápník, základní stavební kámen kostí a zubů, jehož jsou sýry výborným zdrojem (navíc s vysokou vstřebatelností).

Neměli bychom zapomínat, že optimální jsou 2-3 porce mléčných výrobků za den jako prevence osteoporózy.

Horší nutriční profil už má trojobal a samotný proces smažení, kdy se energetická hodnota pokrmu dvojnásobí, ale po výživové stránce tělu nepřináší nic užitečného, jen  nadbytečnou energii.
Strouhanka do sebe navíc nasaje poměrně velké množství tuku, který při zahřátí změní své vlastnosti a mohou vznikat škodliviny. Proto obecně platí, že bychom měli smažit pokrmy opravdu výjimečně, dle některých nutričních doporučení nejlépe vůbec. 

Pokud nás trápí  zdravotní potíže, zejména ateroskleróza či jiné kardiovaskulární onemocnění (příp. potíže s trávením, žlučníkem), měli bychom si smažené pokrmy úplně odepřít. 

Moc nepomůže ani trojobal z drcených cornflakes, které sice přinese kulinární zpestření na našem talíři, ale samotné smažení to nijak nevylepší.
Jak správně smažit, aby se olej nepřepaloval a nevznikaly karcinogenní trans mastné kyseliny, nebo jaký olej zvolit? Na tyto otázky najdete odpověď v našem dřívějším článku Oleje a tuky v naší stravě.

A jak je to s mraženými předsmaženými sýry, které můžeme koupit v obchodě?Postupujeme dle instrukcí na obalu. Takový sýr lze většinou buď připravit na pánvi, nebo i v troubě. Musíme ale počítat s tím, že tak dobrý, jako doma připravený,  nebude. Je to již částečně zpracovaný výrobek a jeho konzistence i chuť je trochu odlišná.

Když už ale této pochoutce neodoláme, je lepší si určitě připravit domácí smažený sýr.

Smažený eidam

Smažený eidam

Smažený eidam je známou a oblíbenou klasikou a není snad nikdo, kdo by ho alespoň jednou v životě neochutnal. Jeho příprava je snadná a...

Recept - suroviny a postup

Čím dál větší oblibě se u nás těší řecký sýr halloumi. Připravuje se grilovaný, i smažený, ale bez klasického trojobalu. Skvěle chutná dochucený bylinkami. Jak na to? 

 

Smažený sýr halloumi

Smažený sýr halloumi

Co když máme chuť na teplý sýr, ale z různých důvodů preferujeme dietnější variantu bez trojobalu? Ideální volbou je sýr halloumi,...

Recept - suroviny a postup

Sýry nejčastěji koupíme v plastových obalech, které patří do žlutých kontejnerů na plast a často jsou baleny i do papírových krabičkek, které vytřídíme do kontejneru papír. 
Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Sýry". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*