Celkem 920 tisíc barevných nádob na tříděný odpad, více než 6 180 obcí zapojených do systému sběru a recyklace odpadu (který je u nás mimochodem budován již více než čtvrtstoletí) a možnost třídit odpady pro 99 procent obyvatel České republiky. Každý z nás to má s odpadky k nejbližším barevným nádobám v průměru necelých 90 metrů. Jak je to v ČR s tříděním odpadu prozradí nejnovější výsledky v článku na Jakvkuchyni.cz!
Češi nechávají v třídění odpadu většinu evropských zemí za sebou…
Dobrou zprávou je, že od roku 2 000 se řady aktivních třídičů odpadů značně rozrostly, a to o 35 %. Dnes již v České republice třídí odpad více než tři čtvrtiny obyvatel, čímž se dostáváme dle údajů evropského statistického úřadu Eurostat v rámci Evropy na špici. Můžeme tak na sebe být právem hrdí – i když je samozřejmě pořád co zlepšovat.
Zvedni to a vytřiď to!
U nás už i holky z první třídy vědí, že se třídí – tak zní nový claim osvětového spotu, který už jste možná zaznamenali v rámci kampaně na podporu smysluplnosti třídění odpadu.
A že má třídění opravdový smysl, dokazují právě již zmiňovaná data z výsledků třídění odpadu za uplynulý rok. Pojďme se na ně proto podívat detailněji.
Dle celkové výtěžnosti vytřídil v roce 2023 každý obyvatel České republiky v průměru 75,6 kg různých druhů odpadu, z toho:
- 22,5 kg papíru;
- 21 kg kovů;
- 17,1 kg plastů;
- 14,6 kg skla;
- 0,4 kg nápojových kartonů.
Celkově tak bylo vytříděno 1 084 556 tun obalových materiálů, z čehož byly tři čtvrtiny obalových odpadů předány k recyklaci a 11 % bylo předáno k energetickému využití.
Díky správnému třídění a recyklaci odpadů jsme tak přispěli velkou měrou i k ochraně životního prostředí, jelikož se nám v loňském roce podařilo dosáhnout skvělých výsledků – díky třídění, recyklaci a energetickému využití jsme:
- snížili uhlíkovou stopu o více než 999 054 tun CO2ekv.;
- uspořili 7 360 559 MWh elektrické energie (pro lepší představu – toto množství odpovídá spotřebě všech domácností v Karlovarském kraji);
- uspořili 443 milionů m3 vody (tedy množství, které pojmou dohromady vodní nádrže Vranov a Lipno).
Umíte třídit odpad správně?
I když jsou výsledky třídění více než pozitivní, stále je prostor ke zlepšování. A to i z toho důvodu, že poměr tříditelného odpadu v kontejnerech či popelnicích na směsný odpad je stále velký. Každý z nás už asi velmi dobře ví, že PET láhev patří do žlutého kontejneru, s papírovou krabicí zamíříme k modrému kontejneru na papír, se sklem do zeleného či bílého kontejneru, dokonce jsme se už naučili, jak třídit nápojové kartony, a také jsme si už zvykli na hnědé sběrné kontejnery na bioodpad, jakož i na šedé nádoby na třídění kovových obalů.
Někdy se však setkáme s typem obalu, který nám dokáže řádně zamotat hlavu a i zkušení třídiči mnohdy tápou. Typickými příklady může být třeba obal od vypotřebovaného antiperspirantu, blistr od léků, výrobky z nerezu, bublinková obálka či obal od kosmetiky.
TIP
Chcete-li mít jistotu, že likvidujete takovýto odpad správně, můžete kromě recyklačních značek na obalu využít i praktického Rádce Kam vyhodit – s jeho pomocí budete přesně vědět, co kam patří, a dáte tak i těmto složitějším obalům šanci na recyklaci či jiné využití.
Třídit odpad má smysl!
Pro tři čtvrtiny obyvatel ČR je třídění běžnou součástí života. Mnoho z nich i ví, že odpadky na zem nepatří, vždy je ale prostor na zlepšování a v tomto směru bychom neměli usnout na vavřínech.