Vejce dle vědců obsahují obrovské množství živin a přitom jen velmi málo kalorií. Díky tomu jsou považována za „superpotravinu“.
Podívejme se, jak poznat ta opravdu čerstvá a jak je správně skladovat.
Jak poznám, že je vejce čerstvé?
Když na vejce nasvítíme lampou, tak bílek by měl mít bělavou až narůžovělou barvu. Žloutek by měl být pěkně kulatý, přesně ve středu a vzduchová bublina by měla být malá. Je-li vejce plesnivé, pak uvidíme tmavé skvrny.
Další možností je ponořit vejce do sklenice s vodou. Jestliže zůstane u dna, tak čerstvé není.
Po rozklepnutí čerstvé vejce poznáme tak, že bílek je dobře spojen se žloutkem a neroztéká se. Žloutek by měl tvořit pravidelnou polokouli.
Vejce vyhoďte i v tom případě, že „kloktá“, tedy má-li pohyblivý žloutek.
Kam s nimi?
Vejce se poměrně rychle kazí, proto by měla být uložena v té nejchladnější části ledničky, a to maximálně 3 týdny.
Kolem vajec by měl proudit vzduch a vejce by měla být uložena tupým koncem vzhůru. Na tomto konci se totiž nachází póry, kterými vejce přijímá kyslík.
Teplota při skladování by neměla překročit 18° C. Doporučená je 5 až 8° C. Důležité je nevystavovat vejce prudkým změnám teploty, kdy u vajec může dojít k orosení a možnosti tvorby plísní. Proto tedy rozhodně nedávejme vejce do dvířek lednice, kde jsou paradoxně přímo důlky na ně určené. Při otevírání se však často mění teplota a proto to není opravdu vhodné.
Skořápku vajec bychom neměli umývat, aby nebyl odstraněn povlak chránící vejce před vnějším prostředím.
Pokud máme vajíčko v ledničce déle než 10 dní, je doporučováno jej převrátit, aby žloutek nepřilnul ke skořápce, kde je větší možnost nákazy.
Trvanlivost vařených vajec
Je-li uvařené vejce skladováno při teplotě 5 až 10 °C, můžeme ho prý bez obav používat zhruba deset dní.
Jak je to s cholesterolem?
Studie o vlivu vajec na naše zdraví neprokázaly žádnou spojitost mezi konzumací vajec a rizikem srdečních onemocnění. V řadě studií však bylo naopak prokázáno, že dlouhodobá konzumace 2 vajec denně vede naopak k mírnému snížení sérového cholesterolu.
Rovněž si musíme uvědomit, že mnohem více cholesterolu obsahují jiné potraviny. Například jedno velké vejce obsahuje asi 1,5 gramu saturovaného tuku, což je jen malý zlomek toho, kolik ho obsahuje máslo použité při přípravě volského oka.
Bílé je nejlepší?
Rozhodně neplatí, že by vejce s určitou barvou skořápky bylo výživnější. Barva je dána plemenem slepice. Je tedy jedno, zda koupíme bílá nebo hnědá.
Vajec se tedy v přiměřeném množství nemusíme vůbec bát. Obsahují totiž kvalitnější protein než maso, mléko či ryby a také velké množství vitamínů A, E, D, K, B6 a B12.
Díky vajíčkům můžeme být ještě krásnější. Bílek prý pomáhá proti vráskám, žloutek by měl zabránit vypadávání vlasů. A máme-li chuť na rozmixované skořápky, tak díky tomu můžeme prý dodat tělu potřebný vápník. Jen nevím, zda někdo z nás si bude chtít pochutnat zrovna na skořápkách.
Autorka: Ing. Jana Poděbradská
Dobrý den, rady na těchto stránkách jsou bezpochyby užitečné (zejména pro mladé hospodyňky), ale i inspirativní pro ty, které mají již zaběhlý rituál, aby ušetřily maximum času a pomalu na zpestření naší stravy zapomínají. Co se týče článku o vajíčkách, mám jednu poznámku. Starší vejce vyschne, zvětší se bublina pod skořápkou a ta vynáší vajíčko k hladině. Proto při testi s vodou ve sklenici zůstává čerstvé vejce při dně a naopak to starší s obrací bublinou směrem k hladině a v případě většího vyschnutí vyplave.
Při vaření vajec je dobré přidat do vody sůl. Vyrovná se tak částečně osmotický tlak a sníží se pravděpodobnost prasknutí vejce.
Zdraví Mila
Dobrý den Mílo,
děkujeme za Vaše milá slova. Jsme skutečně moc rádi, že můžeme být inspirací a užitečným rádcem pro mladší i zkušené hospodyňky.
Děkujeme také za Vaše rady ohledně vajec.
Doufáme, že nám zachováte přízeň i v budoucnu, a těšíme se na Vaše další komentáře.
Vaše pochvala nám rozzářila celý den 🙂
Srdečně
tým jakvkuchyni.cz