Provoňte si domov Vánocemi!

K Vánocům patří bezesporu také vůně, které vám do domova přivábí vánoční atmosféru a také vás pozitivně naladí. Svůj domov si můžete provonět purpurou, vonnými svíčkami nebo františkem. Pokud si vůni připravíte sami, tím lépe! Navíc můžete vyrobit vonné balíčky, kterými můžete obdarovat své nejbližší.

zimní koření

Tiše a ochotně, purpura na okně voní…

Asi nejznámnější vánoční vůní je purpura, kterou tvoří směs bylin, smolných pilin, třísek, koření a vonných esencí. Purpura uvolňuje svoji vůni postupným zahříváním, při kterém doutná.

Pálení purpury

Pokud jste si purpuru koupili, tak ji můžete pálit v keramické nádobce aromalampy, případně ji položit na plátěný ubrousek a položit na topení. Využít můžeme také elektrickou plotýnku, na které se krásně upraží a výsledkem je Vánocemi provoněný byt. Právě pozvolným zahříváním se z purpury uvolňují aromatické látky, které vám místnost krásně provoní.

Vyrobte si domácí purpuru

Na vánoční purpuru se hodí nejlépe skořice, hřebíček, anýz, muškátový oříšek, jehličí, fenykl nebo eukalyptus. Přidat samozřejmě můžete různé kombinace koření, které vám vyhovují. Použít můžete také sušené bylinky, například heřmánek, meduňku nebo rozmarýn. Bylinky s kořením rozmixujte nebo pečlivě rozdrťte ve hmoždíři. Smíchanou a rozmixovanou směs dáme do uzavíratelné sklenice a zakapeme vonným olejíčkem (výběr je čistě na vás, výborný je s vůní borovice, skořice nebo vanilky). Na jednu plnou lžíci bylinek stačí 8 kapek olejíčku. Sklenici pak pečlivě uzavřeme a necháme týden uležet.

Směs pak můžeme nalít do ozdobné keramické misky nebo lahvičky a postavit na stůl nebo na poličku.

Vůně františků

Vonný františek se vyrábí z dřevěného uhlí rozemletím do uhelné směsi, do které se přidají vonné esence. Výsledkem jsou malé kužely, které se navrchu zapálí a tím do vzduchu uvolňují svoji specifickou vůni. Pálení františků k nám přišlo zhruba v 18. století z česko-německého pohraničí, především z Krušnohoří. Název si tato vánoční vůně získala zřejmě od Františka z Assisi – zakladatele novodobého pojetí Vánoc.

Bezpečnost na prvním místě

Při pálení františků dávejte pozor na žhavé uhlí, které je třeba dát na nehořlavou podložku. Nikdy nepalte františky ani purpuru bez dozoru, v dosahu dětí. Pokud budete zbytek františků vyhazovat do koše, ujistěte se, že je skutečně vychladlý a že se pod povrchem nedrží rozpálené jádro.

Vonné svíčky i aroma difuzéry

Domov vám kromě vánočního stromečku a upečeného cukroví provoní také vonné svíčky, tyčinky, olejíčky v aromalampičkách nebo aromatické difuzéry, které jsou u nás stále populárnější. Aroma difuzéry svoji vůni uvolňují postupným odpařováním. Stačí do něj dát bambusové tyčinky. Čím více tyčinek do lahvičky dáte, tím intenzivnější vůni budete v pokoji mít. Vůni můžete navíc ještě zintenzivnit, pokud jednou za čas otočíte tyčinky namočenou částí vzhůru a suchou část naopak ponoříte do vonné směsi.

Na provonění domácnosti můžete použít také potpourri, které se kromě vůně využívá také jako krásná dekorace v interiéru. Tato vonná směs má kořeny v alžbětinské Anglii, kde se využívala k provonění bohatých sídel šlechty. Na rozdíl od purpury se do potpourri přidává ještě sušené ovoce. Potporri by se nemělo dávat na topení, protože by cukr vůni zkazil.

Jemně nakrájené pomerančové plátky položte na topení. Svěží vůně pomeranče vám krásně provoní interiér! Jak si doma vyrobit další vůně se dočtete v článku 7 tipů, jak provonět kuchyni. .

 

 

 

 

 

 

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Vánoční speciál plný rad a tipů". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*