Ředkvička patří k potravinám, které se na našem stole objevují jen občas, a to nejčastěji ve formě oblohy. Zaslouží si ale daleko více pozornosti, protože má skvělý vliv na metabolismus, zažívání a zejména pak na dýchací soustavu.
Ředkvička pro zdraví
Červená ředkvička, kterou všichni známe, je kořen ředkve seté letní. Když ji koupíte, schovejte i listy! Jsou totiž minimálně tak zdravé jako kořen. Při nákupu dejte přednost malým bulvám – obsahují více vody i minerálů než větší, jsou tedy zdravější. Ředkvička dodá minerály (draslík, sodík, vápník, chlóru, fosfor a síra), vitamíny (beta-karoten, B1, B3, B6, C, D, E a další). Ty větší ale zase obsahují více křemíku, který je skvělý na vlasy a nehty. I tady platí – čím pestřejší je váš talíř, tím lépe.
Vyzkoušejte i netradiční varianty ředkviček v bílé, černé nebo žluté barvě. A napište nám na Facebook, jak vám chutnaly!
Hořčičný olej způsobuje pálivou chuť a má antiseptické vlastnosti (hubí bakterie a plísně na jazyku, v žaludku i střevech), příznivě působí i na imunitu a zažívání., Rozpouští totiž buněčné blány některých bakterií, kromě toho posiluje imunitu a zlepšuje metabolismus. Doporučovaná je zejména proti infekcím zažívacího a dýchacího ústrojí, protože rozpouští hleny. Díky draslíku působí také močopudně. Ředkvička se dá přikládat na rány i zevně, hojí i vředy. Pro tyto účely se doporučuje šťáva z ředkviček a mrkve.
Ředkvičku můžete nechat i naklíčit, stačí jeden den a můžete je podávat, třeba na chlebu s máslem. Pokud ji necháte růst týden, můžete sklízet výhonky plné vitamínů, minerálů a chlorofylu.
Ředkvičkové menu, které vás osvěží a povzbudí
Ředkvičkový salát
Lehce ostrý, svěží salát plný ředkviček. Zvládnete jej připravit za pár minut a skvěle vás ochladí v horkých dnech.
Recept - suroviny a postup
Máte rádi, když v kuchyni vše zužitkujete? Tak to se vám bude líbit recept na pesto z listů ředkviček, které jsou v kuchyni často...Pesto z listů ředkvičky
Špenát z listů ředkvičky
3 svazky ředkviček, z nich vyberu zelené listy, oddělám stonky opláchnu pod tekoucí vodou a dám do choppru posekat na drobno.
Posekané listy dám do horké vody spařit, vodu zcedím a znovu přidám studenou vodu a povařím do změknutí. Opět zcedím vodu a nechám jen tolik na dně, aby mohla pokračovat v úpravě jako běžný špenát, dochutit.