Na světě je kolem 1000 druhů brambor, v Česku jich na polích najdeme asi 150 a to všech varných typů. Než si řekneme něco o jednotlivých typech, podíváme se „pod slupku“ bramborám obecně.
Pro zdraví
Abychom si mohli brambory patřičně vychutnat, měli bychom vědět jaké blahodárné účinky, ale i rizika v sobě nosí. Brambory jsou takřka schizofrenní, obsahují totiž velké množství tělu prospěšných látek, jakými jsou například vláknina, minerální látky (Ca, Fe, Mg, P, Zn, K) ale i vitamíny skupiny B, C a kyselinu listovou. Zmíněného draslíku (K) brambory obsahují opravdu velké množství, díky čemuž dochází k překyselení těla. V tomto případě můžeme mít díky nepoměru minerálů velkou potřebu solit.
Rizika
Potenciálním rizikem může být solanin. Jedná se o toxický jed, který najdeme v normálních bramborách v malém množství, a pokud jsou navíc ještě zelené nebo naklíčené jeho množství prudce stoupá.
Proto bychom měli konzumaci zvlášť u malých dětí zvážit. V neposlední řadě je nevýhodou vyšší glykemický index způsobený vysokým obsahem zejména škrobů. Ten ale naštěstí můžeme ovlivnit vhodnou úpravou, protože jeho obsah je přímo závislý na délce tepelné úpravy brambor. Proto jsou nejzdravější brambory připravené tzv. al dente – tedy akorát měkké ale zároveň trošku tvrdé, „na skus“. Kvůli zachování všech prospěšných látek je vhodné zvolit buď vaření v páře, nebo ve slupce ve vodě.
Na co se hodí jednotlivé varné typy brambor?
Varný typ A
Jedná se o pevné a masité hlízy, které i po uvaření zůstávají pevné a tuhé. Skvěle se hodí pro vaření ve slupce. Kromě úpravy brambor „na loupačku“, je jich nejběžnějším využitím použití do salátů.
Varný typ B
Tento typ patří k nejčastěji využívaným pro svou univerzálnost. Obsahuje větší množství škrobu než A, a není tak pevný. Proto jej nejčastěji využíváme na přílohy, ale také do polévek nebo na smažení.
Varný typ C
V tomto třetím typu je již množství škrobu značné, proto se také po uvaření rozpadají. Tato jejich vlastnost se nám však hodí při výrobě kaší, bramboráků, a bramborového těsta.
Nové brambory
Naprostým specifikem na našem trhu jsou brambory s přídomkem Nové. Ty se většinou nerozlišují varným typem, ale pro lepší orientaci, většinou jsou nejblíže k typu A. A to nejen díky hladké slupce, ale i dužině. Tyto brambory se skvěle hodí pro přípravu ve slupce, , kterou je možné také konzumovat). Brambory skladujte do 2 °C. Pokud bychom je nechali totiž projít mrazem, brambory nám zesládnou a změknou.
Nikdy nekupujte brambory nahnilé, poškozené nebo naklíčené. Zejména ty poslední by vám mohly nepěkně uškodit. Mějte na paměti jednoduché pravidlo, cokoliv z brambor vyjma hlíz je jedovaté.