Pesto – italské zelené zlato

Pesto je čerstvá, zpravidla zelená omáčka na těstoviny, jejímž původem je Itálie. V té nejběžnější variantě je jeho základem kvalitní olivový olej, oříšky, parmezán, česnek a bazalka. Ovšem existuje však mnoho různých variant, které si můžete doma snadno připravit.

 pesto_106501583

Název je odvozen z italského slova pestare = tlouci, mlátit. Tradiční příprava klasického pesta spočívá v rozdrcení a tření surovin (např. bazalkových listů v mramorovém hmoždíři dřevěnou paličkou).

Pesto skvěle ochutí téměř jakékoliv jídlo. Vykouzlíte s ním oběd, večeři nebo svačinu během pár minut a v lednici zalité olejem vydrží několik dnů. Připravit ho můžete z různých bylin a ořechů a pokaždé bude jiné.

Druhy pesta

Říká se, že kolikero pesta znáte, tolikrát jste Italem. Nebojte se experimentovat s různými druhy sýrů ořechů i bylin.

Pesto z medvědího česneku krásně pročistí organismus. Medvědí česnek podporuje trávení. Zpracováním do pesta nepřijdete o žádný z jeho „zázračných“ účinků. 

Pesto z dýňových semínek má velmi intenzivní chuť a vůni po pražených semínkách. Pro svou výraznou chuť se pesto z dýňových semínek hodí do polévek, pomazánek, různých rýžových pokrmů.

Pesto ze sušených rajčat je variace na tradiční bazalkové. Skvělé propojení sladko slané chuti je absolutně báječné a delikátní. Ideální je na topinky, jednohubky, bruschetty nebo k naplnění toustů. V teplé kuchyni může být použito do zeleninových polévek, těstovin, rýže, ale též při nakládání masa na grilování (zapečení).

Rukolové pesto má v sobě typickou štiplavou hořkost čerstvě utržené rukoly, v kombinaci s pistáciemi a slunečnicovým semínkem je  pesto krásně křupavé např. v těstovinách a pro toho kdo miluje tu štiplavou  chuť, doporučujeme posypat ještě čerstvě natrhanými lístky.

Mandlové pesto je výborné k těstovinám, nokům, rýži, grilované zelenině, případně do salátu. Své uplatnění najde při přípravě ryby, krůtích plátků, kdy při zapečení vytvoří křupavou krustu.

Petrželové  pesto vás mile překvapí svoji zajímavou chutí a svěží zelenou barvou. Pesto z petržele používáme klasicky do těstovin, kde zdatně konkuruje bazalkovému. Vhodná je kombinace s pečenou zeleninou nebo přimíchat do různých obilovin (kuskus, pohanka, čočka) samozřejmě do rýže. Výborně dochutí krémové polévky nebo zeleninové vývary. Přimícháním do jogurtu získáme famózní dip ke grilovanému masu.

Mezi netradiční druhy pesta patří například pesto z mrkvové natě doplněné citronovou šťávou, z ředkvičkových listů, které krásně pálí, pesto řeřichové doplněné sezamem.

Rady pro přípravu a uchování pesta

Aby bazalka zůstala krásně zelená, musíme jí spařit ve vroucí vodě a následně prudce zchladit.

Pinie (používáme vždy jen ty kvalitní) nahradí loupané nesolené mandle, kešu nebo para ořechy.

Pesto uchováváme v lednici v uzavíratelných nádobách

 Je vhodné vždy po použití do skleničky na pesto nalít malou vrstvu olivového oleje – pestu tím prodloužíme trvanlivost!

pesto_recept_spagety_263036111

Petrželové pesto

Petrželové pesto

Bazalkové pesto je už téměř klasika na těstovinách i k masu, co zkusit změnu a místo bazalky použíř petržel? Nezklame, zkuste!

Recept - suroviny a postup

2 komentáře k článku “Pesto – italské zelené zlato”

  1. Dobrý den,prosím o radu, mám krásnou petržel kudrnatou a zbyli mě ty klacíky krásné mladé jde to také nějak zužitkovat je mě to líto to vyhodit . Děkuji za radu předem. 🙂

    1. Dobrý den Jano, z čerstvé nati petržele můžete připravit zeleninovou šťávu nebo různé léčivé nápoje, které napomáhají ke správné funkci ledvin. Pěkný den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*