Rozmarýn, bazalka a tymián jsou dobré samostatně a nezapomenutelné jako provensálské bylinky nebo koření. Tymián působí příznivě na plíce a močové ústrojí, používá se při nachlazení a infekcích.
Rozmarýn je povzbuzující koření, které působí příznivě na mozek (zlepšuje soustředění a paměť), prokrvuje celé tělo a díky podpoře jaterní činnosti je mimořádně vhodný pro tučné pokrmy. Stejně jako šalvěj, by se neměl používat během těhotenství. Jeho typické použití je v ústní vodě, kde se využívají jeho antiseptické vlastnosti. O deseti způsobech, jak využít bazalku, jsme psali zde.
V provensálských bylinkách můžete najít i majoránku, oregano nebo saturejku.
Sušené bylinky osmahněte na oleji, aby se jejich chuť ještě více rozvinula, a teprve pak přimíchejte do směsi.
Šalvěj
Šalvěj, z latinského slova salvare = léčit. Kromě toho, že dobře léčí, také skvěle chutná. V léčení se používá proti bolestem v krku, proti pocení a proti bolestem břicha, například po používání antibiotik. V kuchyni patří k jehněčímu a skopovému, k rybám a do karbanátků. Zkombinujete ji s mátou do bylinkového másla a stejně tak dobře ji využijete do nádivek. Obsahuje velké množství esenciálních olejů, proto ji stačí málo – na jednu porci počítejte se špetkou sušené nebo dvěma lístky čerstvé šalvěje.
Provensálské ratatouille
Pro tento typický letní pokrm využijete všechnu zeleninu, kterou máte v kuchyni! Základem jsou rajčata, lilek, cuketa a papriky. A...
Recept - suroviny a postupSmetanové těstoviny se šalvějí a šunkou
Potřebujete rychlý recept na chutnou večeři nebo oběd? Těstoviny zvládnete připravit raz dva, zajímavou a netradiční chuť přidá...
Recept - suroviny a postup
Mladý česnek
Mladý česnek vypadá téměř jako jarní cibulka, liší se ale samozřejmě chutí a typickou vůní. Je měkký a šťavnatý, nemá tak výraznou chuť jako jeho starší bratříček. Můžete jej nakrájet, včetně jeho zelené natě, a použít do salátu, stejně jako cibulku. Případně jej zkuste podusit a podávat třeba s bramborovou kaší nebo ranými bramborami.