Pokud máte domácí švestky, usušte si je! V sušené podobě je totiž vyšší obsah antioxidantů a železa, navíc má antibakteriální účinky. Můžete si jich pak dát každý den několik, abyste celý rok zůstali zdraví a ve formě. „Karlátka“ (podle Karla IV., který je do Čech přivezl) si zaslouží čestné místo na vašem stole! Ne nadarmo je dostávali faraoni jako zásoby na onen svět a karavanám sloužily jako zdroj energie na dlouhou cestu pouští.
Můžete si z nich vytvořit stahující masku proti pórům: rozmixujte vypeckované švestky s kokosovým olejem, naneste na tvář a nechte působit deset minut.
Pro zdraví
Švestka se skládá především z vody (až 70 %), proto by neměla chybět v žádném dietním jídelníčku. Obsahuje také vitamíny (A, B, C, E a K), minerály (železo, vápník, fosfor), dále kyselinu pantetonovou a listovou. K pokrytí denní dávky bóru stačí sníst sto gramů švestek (cca pět čerstvých). Švestky pomáhají hubnutí díky obsahu vlákniny a tím, že brání ukládání tuku. Rychle utlumí pocit hladu, a proto je mějte po ruce pro ty chvíle, kdy vás honí mlsná. Navíc také zrychluje metabolismus a normalizuje hladinu cukru v krvi. Snižuje cholesterol a Je výborná pro podporu imunity, pročištění trávicího traktu a celého těla. Ve studii se také prokázalo, že zlepšuje kvalitu kostí a jejich hustotu lépe než vápník a vitamín D v tabletkách. Podporuje správnou funkci mozku, mentální svěžest a zlepšuje paměť. Zvyšuje také odolnost proti stresu a podporuje schopnost učit se. Pomáhají vstřebávání železa a působí tak proti únavě. Můžete si z nich vytvořit stahující masku proti pórům: rozmixujte vypeckované švestky s kokosovým olejem, naneste na tvář a nechte působit deset minut. Obsahují více antioxidantů než borůvky a bývají teď nazývány superpotravinou (o superpotravinách jsme psali zde). Švestky neloupejte, protože slupka obsahuje cenné látky, včetně barviv.
Proti zácpě zalejte večer pět sušených švestek vodou. Ráno vodu vypijte, snězte namočené švestky a problém je do pár hodin vyřešen.
V kuchyni
Švestky můžete jíst jen tak, v tom případě se doporučuje 100 gramů několikrát do týdne. Sušené švestky, které obsahují více cukru, zařaďte do jídelníčku třikrát týdně, a porci do třiceti gramů (cca 4 švestky). Dále z nich můžete připravit švestkové knedlíky, použít je do masových jídel, třeba v kombinaci s anglickou slaninou. Plody je možné sušit, mrazit, kompotovat nebo vyrobit zavařeninu. Švestkový ocet vyrobíte tak, že stejný díl švestek a jablečného octa smícháte, necháte týden vylouhovat ve tmě a přecedíte. Skvělý do salátu nebo pro oplachování vlasů!
Švestkový hrnkový koláč
Švestky obsahují vysoké množství vlákniny a také spoustu minerálů, jsou proto ideálním ovocem. Ačkoli skvěle chutnají i samotné, v...
Recept - suroviny a postupŠvestková nutella
Je to nutella? Jsou to povidla? Je to džem? Je to všechno dohromady! Připravte si domácí švestkovou nutellu, která je parádní na palačinky,...
Recept - suroviny a postup
Mám vyzkoušené,cukr snižuje sušená švestka-nezvyšuje.