Zelenina a její vliv na zdraví
Zelenina je pro naše tělo nenahraditelná. Výživová hodnota jednotlivých druhů zeleniny závisí na části, která je určená ke konzumaci. Důležitou vlastností zeleniny je, že působí na organismus zásadotvorně. Díky celé řadě ochranných látek, působí zelenina proti vzniku řady civilizačních chorob. Při její pravidelné konzumaci můžeme snížit riziko onemocnění srdce a cév, některých druhů rakoviny, nadváhy, diabetu a řady trávicích potíží.
Listová zelenina
Listová zelenina má nízkou energetickou hodnotu a vysoké procento vody. Z toho důvodu listy rychle vadnou, protože ztrácí vodu.
Listy obsahují velké množství vitaminu C, kyseliny listové a minerálních látek. Karoteny jsou obsaženy zejména v tmavě zelených nebo červených listech.
Kořenová zelenina
Kořenová zelenina obsahuje sacharidy a tím má, oproti jiným druhům zeleniny, vyšší energetickou hodnotu. Naopak obsah vitaminu C je nižší než u zeleniny listové. Mrkev například obsahuje karotenoidy (karoten), které jsou hlavním zdrojem vitaminu A. Zelenina obsahuje látky, které mají na tělo blahodárné antioxidační účinky, neboť snižují škodlivost volných radikálů, které se do těla dostávají potravou či vzduchem.
Zelenina na talíři
Jíst se dá jak syrová, tak různě tepelně upravená, ať už ji vaříme v horké vodě nebo jen v páře, smažíme, nebo ji grilujeme, opečeme na pánvi, nebo v troubě. Některé druhy zeleniny pro uchování cenných látek můžeme spařit jen horkou vodou (například brokolice, květák nebo kapusta). Zelenina je pak křehká, spařením vynikne její chuť a aroma a neztratí tolik vitaminů, jako kdybychom ji vařili v horké vodě. Zachová si také přirozenou barvu čerstvé zeleniny.